Koniklec otevřený aneb Humnický vrch na Doupově

23. dubna 2012 v 9:45 | Lokalita je ve vojenském prostoru, takže vstup zakázán! Uvnitř újezda je to naprosto přenádherné... |  - - otevřený
Koniklec otevřený


Humnický vrch, rozsáhlý vojenský újezd Doupov, je jednou z mála lokalit v České republice, kde se dá s koniklecem otevřeným seznámit. Nedaleko je ještě jedno místečko, ale tam se podíváme až příští rok. Letos už to, pro množství aktiv, již nestihneme.

Přiřadlili jsme se, na pozvání od přátel, k jedné zajímavé společnosti, která měla povolení do vojenského prostoru vstoupit. Dostat ho, je téměř nemožné, ale AOPK se to občas, po dlouhé době, povede. Armádě a načálstvu poděkování!

Očekávali jsme věci nebývalé a o to bylo naše zklamání převeliké. Z odborné litaratury a dalších materiálů, internetu, jsme se těšili na rozsáhlé modrofialové rozkvetlé louky. Na podobné jako jsou u koniklece velkokvětého na Kamenném vrchu za sídlištěm v Brně. Opak však byl pravdou.

Rostlin tam bylo, jak já rád říkám, tak akorát do mariáše. Zkrátka řečeno nic moc a o těch dobře vyvedených na fotografování, ani nemluvě. Něco pravděpodobně není v pořádku, ale na to by nám měli odpovědět především státní botanici.

Zejména v letošním roce jsem se po návštěvě několika míst, kde se vyskytují chráněné rostliny, přesvědčil, že jich nebývale ubývá. Nehezky je to vidět u hlaváčku jarních, rudohlávků jehlancovitých. Tady se podle mého názoru naskýtá otázka, jestli opravdu pastva koz a ovcí rostlinám prospívá nebo je to naopak. To je ale na jiné dlouhé vyprávění. Pokusím se to zjistit...

Poznámka: Jako bývalí vojáci jsme využili příležitosti a vydali se s plnou polní na dvoudenní cvičení do prostoru. Prošli jsme ho od severu k jihu až na nádraží pod Vladařem. Bylo to naprosto úžasné, ale to je na jiné rozsáhlé povídání. Příroda, což je zejména buš, prolínající se lesy, okouzlující, a té zvěře co jsme potkávali. Jenže noste aparát hodinu za hodinou připravený k výstřelu, když navíc o vás ví dříve. Počasí bylo fantastické, žádné horko, slunce občas se prokousalo oblaky, tak nám na chvilku přestala být i zima. Noc byla plná deště. Došlo i na mokré spacáky, oblečení a vlhké fotoaparáty. Voda byla všude.


Nakouknutí do vojenského prostoru. (...dopíši později.)
 

33 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magda | 30. dubna 2012 v 15:54 | Reagovat

V sobotu 12. května s botanikem a lesníkem na kytičky. Jede se vlakem...

2 sirvalecek | 11. prosince 2012 v 17:12 | Reagovat

tak nevím, ale trochu to vypadá na to, že co fotka, to jiný druh. (barva květu, blizna)...

3 fototoulky | 28. února 2013 v 9:37 | Reagovat

Na jaře 2013 uděláme na koniklec otevřený několik fototoulek. Zájemci se hlásí na burle@seznam.cz. Pro tuláky to spojíme s přechodem vojskového prostoru...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama