Smrž aneb jak z nás všech udělal hlupáky. Pouze Vladimír, náš hostitel, uspěl

19. dubna 2012 v 22:13 | Ukazuje se, že kačenky rostou po celé republice, ale už to není tak, jako v dávné historii |  Smrže
Smrž


(Ilustrační snímek) - Plodnici na snímku jsem bohužel nenašel já, ale dostal jsem jí, jako dar, od pana profesora, docenta, z jedné univerzity. Smrž mě udělal převelikou radost.....

Přijeli jsme na pozvání Vladimíra do Předšumaví konečně potkat kačenky. Více ZDE !!! Navštívili jsme lokalitu za lokalitou a všude jsme byli úspěšní. Holt, kdo umí ten umí a Vladimír je na kačenky nejenom kadet, ale dokonce ten nejvyšší maršál. Přesvědčili jsme se, že bez jeho znalostí bychom kačky hledali snad po celý život naprosto marně. Děkujeme kamaráde...

Jdeme po cestě a stále se ozývá od někoho - tam je další. Tak tahle je překrásná, tamta nemá chybu, tahle je největší. A tuhle na obrázku, která byla naprostým klenotem, jsem dokonce, světe div se, první uviděl já. A ta ve vší té záplavě stála za to!

Všichni jsme naprosto zklamali. Nebyla to zas tak velká chyba, dala se omluvit, neboť jsme kačenky viděli poprve v životě. A do dnešního dne stále o nich víme pramálo.

Když jsme se loukou po průzkumu vraceli zpět, tak se Vladimír k ní sklonil řka: "kluci ale ..... (a zbytek jeho slov můžete napsat pod tento článek do komentáře.

Když jsem si prohlížel ještě v aparátu tohoto smrže, tak jsem byl převelice překvapen, jak mnoho asociací vyvolává. Vidím tam člověka, dokonce psa s dlouhýma ušiskama a to ještě nejsem u konce. Prohlížejte pozorně a určitě také si něco zajímavého najdete.

Bohužel ani tohoto krasavce jsme nenalezli. Připravil nám ho opětovně pan docent, který nedaleko jejich výskytu má převelikou chalupu a to dokonce i s kostelem a zázračným léčivým pramenem. Pro nás je to naprosto výjimečný muž, neboť houby zná jak málokdo. Bohužel si nikdy nemůže vzpomenout na jejich český název. Vše ovládá pouze v latině. Takže sebou musíme tahat překladatele z latiny do češtiny.

Na podzim minulého roku se ve hvozdu sešla velká společnost houbařů a nechybělo ani několik mykologů. Pan docent zářil a my všichni jsme mu záviděli, jak ty houby ovládá a dodnes nepochopili, jak je něco takového vůbec možné. Já si zapamatuji jednu, dvě, a druhý den už zase nevím naprosto nic. Jo, to jsou ty neobvyklé zákony Matičky přírody.


Návštěvníci lesa jsou různí. I ti co hledají ty vzácné a námi milované, oblíbené, plody lesa. Mykolog se plouží zamyšlen lesem, nevidí, neslyší. Kdyby nad ním a kolem něho zašala III. světová válka tak to určitě nezaregistruje. Ten neuvidí medvěda ani kdyby stál vedle něho.

Nejvíc je těch, o kterých ví les ještě než vstoupí ta banda křiklounů do lesa. A o těch velkých rodinách s děckama ani nemluvě.

Pak je tady on, houbař, amatérský mykolog, který se šoulá skrytě hvozdem a naslouchá jeho dechu. Pouze takový milovník přírody se potká s divokou zvěří a nevyplaší ani šerného čápa na hnízdě, vydru v říčce, rysa na lovu, tetřeva na kopečku v borůvčí. A tak to má být. Les je plný příležitostí na podívání se triédrem, udělání pěkného a zajímavého snímku, spuštění kamery. A s tím vším pak oblažit nejen nejbližší, ale i kamarády na besedách, v hospodě, na internetu. A tak to má být, tak by to mělo být.


Vůbec o nás nevěděli. Bohužel ti krasavci nemají nic na hlavě. Kdyby se nám podařil podobný snímek v pozdním podzimu. To by potom bylo něco.


 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 | 20. dubna 2012 v 18:14 | Reagovat

Ještě ve středu odpoledne jsem udělal jedno kolečko na podobných a sousedících
lokalitách s místem, které jsme navštívili, ale bez úspěchu. Celkem mne to utvrzuje, že kačenka je dost "vybíravá" na sousedy kde roste. Stačí pár desítek  metrů a "obdobný" terén a už tam chybí. Přesněji jí něco chybí.

Třeba po kilometru se v daném "pásu" objevuje zase, ale určitě jen kvůli vhodné souhře podmínek.

2 Magda | 14. května 2012 v 9:01 | Reagovat

V neděli hovořil o smržích a kačenkách v televizním pořadu Receptář na neděli pan Baier. Hovořil i o tom, že v posledních dvou až třech letech byl výskyt těchto hub minimální. Tak v příštím roce se máme na co těšit. Říká se přeci třikrát a dost.

3 ČMS | 2. dubna 2013 v 23:23 | Reagovat

O zajímavém hledání smržů hovořil nedávno, místopředseda České mykologické společnosti, ing. Jiří Burel.

Každoročně chodí po ulicích jedné obce, která je dnes součástí Prahy, a nakukuje do zahrad, kde mají mulčovací kúru. Několikrát se prý vydařilo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama