Bělozářka liliovitá - Anthericum liliago - Jagavka ĺiliovitá

15. května 2012 v 10:06 | Málokoho by napadlo, kolik vzácné přírody je v Praze. Stačí se přijet podívat. Rádi Vás provedeme |  Bělozářka liliovitá
Bělozářka liliovitá (další články najdete, když si vpravo nahoře kliknete na zelený nápis bělozářka liliovitá.)

Málokdo si umí představit, že také v hlavním městě existuje úžasná příroda a to v celém rozsahu. Od bylin, přes houby, hmyz, živočichy. V příměstských lesích lze nalézt ty nejvzácnější plodnice z říše hub - hřib královský, nachový, satana, medotrpkého, lanýže letní a další z jiných druhů. Mykologové pravidelně bádají i v parcích a nejednou jsou velice překvapeni, potěšeni. Vezměte si tam do kuchyně ale plodnice, jako jsou kačenky, smrže, čirůvky májovky, pečárky a další voňavé zázraky z těchto darů lesů, luk, vod a strání, když v Praze snad má dnes již každý druhý psího miláčka...

Ještě není všem dnům konec, ale mám dojem, že letos mnohé rostliny se objevily v malém množství a dokonce nevykvetly. To bohudík neplatí o bělozářkách liliovitých v okolí Prahy. Letos jich je všude přemnoho. A právě v těchto dnech, jsou naprosto dokonalé. Jejich čistá bílá září daleko do kraje. Jednu z jejich lokalit mám za chalupou. Houby ještě nemají svůj den, tak jsem si udělal radost s mnoha chráněnými rostlinami. Bělozářky ochraňuje kavyl Ivanův, doprovází je jasná, překrásná barva lenu rakouského a všude voní mladá mateřídouška.

Když jsem včera k večeru uháněl na mykologickou přednášku, pan ing. Jiří Burel na ní opětovně zářil, a dokonce nás navštívil i pan ing. Jiří Baier. S tím druhým jmenovaným máme koncem června mykologickou expedici. A to v houbařském ráji. Není nikoho, kdo by se již dnes netěšil. Můžete se přidat, vážení houbaři.

Najednou z vlaku koukám na skálu nad Vltavou a kochám se tou krásou přenádherných, mnoha kvetoucích druhů, rostlin. V té rychlosti jsem zaregistroval pod vrcholem vápencové homole převeliký modrý trs. Že by kosatec bezlistý? Nebo dokonce včelník rakouský? Budu to muset co nejdříve zjistit. Kdyby to byla pravda, tak by to byl radostný a málo opakovatelný objev.


Ono udělat vypovídající fotoreportáž této lokality není vůbec jednoduché. Mateřidoušku s bělozářkou se podařilo dát dohromady. Ale s lnem rakouským zatím ne. Budu se tam muset ještě vypravit. A vy všichni jste srdečně zvání. Touláme se v brzkých ranních hodinách, kolem Prahy, od pondělí do pátku. Více někde tady na blogu.

Fotografujeme: Vkládat snímky zde na blog není vůbec jednoduché. Člověk mnoho možností nemá. Začal jsem proto i hodně používat čtvercové fotografie, které tak může obtékat text. Je to určitě zajímavá změna. To mě přivedlo na myšlenku napsat následný text.

V současné době se čtvercové snímky moc nepoužívají a je to převeliká škoda, jak neustále kritizují a připomínají přední fotografové. A já se k jejich názoru připojuji. On například takový hřib, nebo jiná plodnice, uprostřed obdelníkové fotografie, vypadá tak nějak divně. Když navíc je kolem něho ze všech stran přemnoho nic neříkajícího prostoru. Pamatuji se, jak jsem poukazoval na zlatý kříž a byl jsem v této souvislosti hodně kritizován. Oni ale tankrát mnozí vůbec nevěděli, o čem že je řeč.

Byli doby, dnes pro mladé, tak dávné, že vůbec nechápou o čem se mluví, kdy se fotoaparáty vyráběly pouze pro čtvercový formát. Mělo to něco do sebe. Vše se ale mění, neboť věci, tedy i aparáty, se musí neustále obměňovat, aby stále bylo co prodávat. Je to takový divný a nelogický kolotoč. Nebojme se dělat čtvercové snímky, tak jako se nebojme fotografovat černobíle. Ale o tom zase někdy příště.


Len rakouský roste na stejných místech jako bělozářka liliovitá. Kolem Prahy se v posledních letech převelice rozšiřuje. Jsou i kopce, které již jsou na jaře překrásně přemodralé. Ale také se mnohdy oprávněně říká, že všeho mnoho škodí.


 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | E-mail | 15. května 2012 v 23:09 | Reagovat

Odjezd v 06,05!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama