Lýkovec vonný II/2012 ckh - Dnes jsem pochopil, že zapomínat se nemá. Nedopadl jsem dobře

18. května 2012 v 22:05 | Lýkovec vonný je se vším všudy velice jedovatá rostlina. Kdo to přežene, tak se pak nemůže divit |  - - vonný
Lýkovec vonný

Lokalitu znám od roku 2010. Když jsem zde lýkovec vonný spatřil poprvé, tak jsem byl u vytržení. Popravdě řečeno, kdybychom sebou neměli kovaného botanika, tak bychom kolem prošli bez povšimnutí. Bylina je to zajímavá, převelice zákeřně voňavá, jedovatá, ale bez komentáře zkušeného člověka bychom byli úplně vedle, nevěděli bychom naprosto nic. Ono vše čeho se nedostává je převelice zajímavé.

(Nevíte -prosím- někdo z vás, co je to za motýla? Létal tam ještě jeden druh, ale toho se nepodařilo zaznamenat. Snad někdy příště.)

V roce 2011 jsem byl, přes internet, požádán jedním poloprofesionálním fotografem, abych mu lýkovce voného ukázal. Hledali jsme hledali, ale nic nenašli. Dotyčným jsem byl následně osočen jako lhář a podvodník. Prý jsem mu ho od začátku ukázat nechtěl.

Vážený pane, nedávno jsem se dozvěděl, že nějaký dobrák - tehdá- lýkovec vonný perfektně zakryl listím, aby ho tímto způsobem, pravděpodobně, ochranil před vandaly. Stále tam roste a přejmě si, aby tomu bylo na věky věků. Nebývale se rozrostl v délce 100 metrů a moc dobře se mu tam daří. Věřme, že ho nezastihne nějaká nenadála událost.

Při návratu, udělali jsme si pořádný okruh, jsme našli ještě jedno místečko. Usadil se na skále, velký kámen, kde si hezky hoví a rozrůstá se na všechny strany. Dnes jsme se přesvědčili, že mu tady nic nechybí.

Není to první lokalita, kterou jsme letos navštívili. Zajímavé je, že ta z minula, (...článek z roku 2010 najdete, když si vlevo nahoře, pod titulkem, kliknete na to zelené -- vonný) byla v prosluněném lese. Rostlina měla hodně vzrostlých částí, které se moc dobře fotografovali. Ta dnešní, na okraji louky u lesa, měla květy převážně těsně u země. Výjimkou byl pouze tento "keřík" na tomto snímku. Nevím jest-li na to má vliv umístění rostliny?

Tím obrovským prostorem, na kterém si hověl, jsem byl unešen. Skláněl jsem se nad tou mírně voňavou krásou, která stonásobně zesílí až nastane noc. Tímto způsobem k sobě rostlina láká noční opilovače. Tu jsem se sehnul, následně se nad lýkovcem přesunul a snanžil se zachytit přátelství s čmelákem a některým z motýlů. Všichni již seděli opodál debužírovali a z povzdálí se kochali tou boží krásou. Já jsem se snažil dostat do hledáčku živé tvory, jak sají z byliny nektar. Podařilo se to pouze jednou.

Motýl seděl, pokukovat a klidně mě k sobě pustil s objektivem na několik centimetrů. Jakmile však postřehl, že mám zaostřeno a chystám se zmačkout spoušť, tak vzal kramle. Tato jejich hra se neustále opakovala. To snad již s náhodou nemá vůbec nic společného. Příští týden budu muset zvolit jinou taktiku, nebo si vypůjčit chytrý makroobjektiv, s kterým se může snímat z větší dálky. Tím určitě na ty živé tvory vyzraju.

Mé kochání se a fotografování lýkovce vonného trvalo převelice dlouho. Z ničeho nic jsem zjistil, že mě je nějak špatně. Začala mě bolet hlava, byl jsem zdrogovaný. Bylo mě špatně. Když se to vystupňvalo do neúnosných mezí, tak jsem si konečně vzpomněl, že za to může můj kamarád - lýkovec vonný. Je to pořádná a zákeřná potvora. Až se s ním i vy setkáte, nebo ho s námi Vandrovníky navštívíte, nezapomeňte na tento odstavec. Věřte, že ten bolestivý stav není vůbec nic příjemného. Spíše naopak.


Fotografujeme: Aby snímek nebyl tak fádní, tak je dobré, pakliže to jde, vložit do popředí, nebo někam k okraji, něco nejen zajímavého, ale i jinak barevného. Všude kolem lýkovce vonného, na louce před ním, bylo doslova přeberveno. Od zlatavé, přes žlutou, různé červené až po modré, fialové. Ale u lýkovce nikde nic. Tomu se říká pech.

Motýlci se moc dobře nefotografují. To by bylo ale na jiné předlouhé povídání. Je k tomu zapotřebí určitého vybavení a hlavně hodně trpělivosti a nehybnosti. Tento kamarád byl naprostou výjimkou. Kam ho člověk posadil, tam se uvelebil. Ještě tak vědět, o kterého jde? Fotografování se stejně moc nepovedlo, neboť neustále foukal nepříjemný větřík. Lístek, na který jsme ho posadili, nebyl ani chvilku v klidu.

Našli jsme ho totiž ležet na luční cestě. Všude kolem byla louka obarvená všemi barvami. Většinu bylin jsme bohužel neuměli pojmenovat. Chyběl nám na dnešní výpravě botanik. Bez jeho přítomnosti jsme byli úplně vedle. Motýlek byl asi někým přepaden, sražen. Pravděpodobně se mu přihodila nemilá věc. Na jeho postavě je vidět, že je nějaká pomuchlaná.

(Na lýkovce vonného - pravděpodobně - část party Vandrovníků, která ho ještě neviděla, vyrazí příští týden. Můžete se přidat. Ceny rozumné a legrace nepřeberně...)!!!


 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirvalecek | 21. května 2012 v 21:55 | Reagovat

Oba ti motýlci jsou hnědáskové a oba v Českém krasu běžní. A ,,fetovacích" květin je víc, např. konvalinky a hlavně vyloženě nebezpečná třemdava bílá! Celá rostlina,včetně kořenů, opojně voní, ale ta vůně je vyloženě jedovatá, sekrety žlázek na stonku jsou hořlavé (hořící keř Mojžíšův byla třemdava) a pokud si výměškem rostliny potřísníte pokožku a zapůsobí slunce, dopadnete stejně, jako když se dostanete do styku s Yperitem. V Českém krasu se třemdava vyskytuje poměrně hojně a vzhledem k rozměrům a dekorativnímu květenství není velký problém ji najít, ale pozor! Popálit dokážou i podzimní uschlá pouzdra s černými lesklými semeny. Rostlinu lze bez problémů pěstovat na zahrádce, semena klíčí relativně snadno, ale jde o nebezpečný podnik, rostlina může malé dítě, nebo domácí zvíře ohrozit na životě.

2 ignotus | E-mail | 22. května 2012 v 16:00 | Reagovat

lýkovec = mateřídouška (alespoň na fotkách)

3 sirvalecek | 22. května 2012 v 17:28 | Reagovat

Tak tak. Po malém zvětšení je vše jasné. Takže jediná spolehlivá lokalita je u Mělníka, tam lýkovec vonný skutečně roste apřed cca 14 dny i bohatě kvetl a voněl a právě ,,po čuchu" jsem ho našel.

4 Václav Burle | 22. prosince 2012 v 22:17 | Reagovat

Tak tady jsem to pořádně podělal. No vždyť já toho vonného pořádně v této době neznal. Tento článek tady ale nechám. Já nemám problém přiznat chybu.

5 Jan Pokorný | E-mail | 23. prosince 2012 v 23:10 | Reagovat

na prvních dvou fotografiích je opravdu nějaké mateřídouška, nejspíše serpyllum, ale ten lýkovec tam opravdu roste. Jen nevím, jak jeho fotky mám dosta na tetnto web. Každopádně jsem je poslal Vandrovníkovi.

6 blog | 24. prosince 2012 v 0:02 | Reagovat

Na tento blog se nedají fotografie vkládat. Lze to pouze přes burle@seznam.cz.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama