Vstavač vojenský - Orchis militaris - Vstavač vojenský

19. května 2012 v 22:06 | Vstavače a prstnatce to je velká krása. Ale jak se v nich vyznat. Toť otázka? |  - - vojenský
Vstavač vojenský je opravdový krasavec

Vstavač vojenský je nejen krásný, ale podle znalců, odborníků, i velice vhodný pro zhotovení zajímavého léčiva. Hlízka obsahuje slizové látky, které by měly být dokonale prozkoumány. Pravděpodobně by úspěch byl zaručen. Vojenského je v přírodě nemnoho, a tak nepřichází v úvahu jeho konkrétní použití. Je vzácný. Navíc patří mezi chráněné rostliny. Jedinou cestou je vytvořit patřičnou látku chemickým postupem. To je ale cesta dlouhá a výsledek nejistý. Může to být ale i naopak, že?

Kvete v květnu a červnu. Jedná se o silně ohrožený druh...

Vstavač vojenský je zajímavý tím, že roste, jak na vlhkých místech, dokonce na slatiništích, ve světlejších lesích, tak i na sušších, a dokonce na slunných, kamenitých stráních. Vytváří i barevně různé odstíny, včetně bílé. V Čechách je vzácný, na Moravě pak o něco častější. Jedná se zejména o České středohoří, Český kras, Polabí. Na Moravě pak v jihovýchodní části. Pomalu ustupuje do vyšších poloh.

Býval, tak jako i ostatní orchideje u nás rostoucí, hojně rozšířen. Rychle odchází do nenávratna. Na mnoha historicky známých stanovištích, již prokazatelně neexistuje. Něco nedobrého, pro vědce nepochopitelného, neumějí si to vysvětlit, neznají důvody, se v přírodě, děje. Vstavač vojenský kvete od poloviny května do poloviny června. Na tyto údaje však není spolehnutí. V těchto dnech jsme navštívili zajímavou lokalitu vstavače nachového, který měl začít kvést, a světe div se, my jsme ho našli již, až na několik rostlin, odkvetlého.


* * * Květ vstavače vojenského připomíná postavu rozkročeného vojáka s přilbou. Tak získal vojenský své druhové jméno.

* * * Latinský název Orchis je výrazem z řečtiny a znamená varlata. Vychází z toho, že párové hlízy vstavačů, varlata připomínají. Český výraz vstavač je podobný.

Není to nic nového i jiné věci z přírody, které připomínají problematiku sexu, genitálií, byly ve velkém sbírány, protože se věřilo, že to mužům, ale i ženám, při milostných hrátkách, pomůže. Smutné je, že se tomu věří do dnešních dnů. Jistě není třeba připomínat roh nosorožce, u kterého je to tragédie. Co by ale lidé pro peníze neudělali. Be lítosti zničí jedno z nejvzácnějších zvířat.

Zajímavé ale je, když budeme spravedlivý a pravdomluvný, že moderní výzkumy prokázaly, že rostlinné části vstavačů a prstnaců mají opravdu blahodárný vliv na podporu mužské erekce. Samozřejmě je všem odpovědným lidem známo, že léčiva se z těchto rostlin pro jejich malý výskyt získávat nemohou. Opět jedinou cestou je, ty účinné látky získat chemickou cestou...

Nejen mne by moc zajímalo, jak se v současné době vstavače, tedy i ten vojenský, z přírody odcizují, kradou, za účelem získat pro své zdraví prospěch. I když se, pravděpodoně, více jedná o fámu - jedna paní povídala. Máme prověřené léky, tak proč přirodu, orchideje, likvidovat. Také se setkáváte na vstavačových loukách s dírami v zemině? Poznáte jestli je to od lopatky nebo divočáka. Napište nám o tom, prosíme, zde do komentářů.

Prášek z hlíz vstavačů, tedy i toho vojenského, se přidávají do čajových směsí. Tento výrobek je znám pod názvem salep. Jedná se o směs jemného prášku, koření, mléka. Nápoj pochází z Blízkého východu, kde je stále vyhledávaný. Je považován za afrodisiakum. Jeho energetická hodnota je hodně vysoká. Obsahuje fosfor, zinek, vápník, sodík, vitamíny A,B,C, a je rozhodně nápojem, který posiluje. A to je právě pro rostliny problém. Ještě štěstí, že se nevyrábí z českomoravských orchidejí. Bohudík jsou ještě vzdálené kraje, kde je vstavačů a prstnatců relativně hodně. Ale jak ještě dlouho to bude pravda. Svět se mění, příroda dostává na zadek.

Fotografujeme chráněné byliny: Jsou lidé, které rostliny, z různých důvodů, zajímají, ale jsou i tací, které si jejich snímky pouze vkládají do sbírky fotografií bylin, i když o nich nikdy nebudou téměř nic vědět.

Tento poměr můžeme pak vyčíst ze stop u jednotlivých rostlin. Botanik příjde a než se na kytičku vrhne, tak se pořádně podívá kolem sebe a ujistí se, jestli neudělá více škody než užitku. A tomu podřídí polohu ležícího střelce.

Mnozí fotografové, a je jich hodně, se rozběhnou a mrsknou sebou na zem. Potom následně příjde druhý umělec a nestačí se divit, kolik stejných chráněných rostlin je poválených, polehlých, zničených. Prostě to tak je a je to moc smutné...

Je to vidět například u kandíků psích zubů. Fotograf si myslí, že když u kytky je klacíček a kolem není žádná jiná, že je vše v pořádku. Není! Pod listím, zamaskovány jsou semenáčky. Kandík musí třikrát vyrůst, tři roky, než vykvete. Než se někam vrhneme, tak přemýšlejme ať lokality neničíme, ať po nás není spoušť.

A co říká zákon?, který je podle mne naprosto nedostatečný. To by ale bylo na jiné dlouhé vyprávění. V základě je to takto. Jakmile je před rezervací N, například NPR, tak do prostoru nelze vstoupit. Pouze po značených cestách. Jestliže tam to N není, tak zákon prý neumožňuje zakázat lidem vstup na lokalitu, rezervaci, přírodní památku. A vo tom to je, ale je to tak nějako divné, že?!

.....
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Radim Paulič | 20. května 2012 v 18:15 | Reagovat

je to vstavač vojenský - Orchis militaris

2 Václav Burle | E-mail | 20. května 2012 v 18:26 | Reagovat

Mnohokrát Radime děkuji. Napiš k němu text na burle@seznam.cz a já ho vložím do článku. Hlavně prosím napiš, jak se pozná od jiných vstavačů.

Na tento blog chodí přehodně milovníků přírody, kteří rovněž nevědí, jak je rozeznat. Já vím, že to není jednoduché to popsat, ale prosím pokus se. Děkujeme.

Perlička - když jsme odjížděli z lokality, tak jsem byl smutný, že jsem tam nenašel vstavače vojenského a hle jak jsem se mýlil...

3 Josef Burián | E-mail | Web | 22. května 2012 v 8:38 | Reagovat

Nemyslím si, že by právě milovník přírody a ochránce květin měl na svých stránkách publikovat nezaručené informace o užitečnosti hlíz orchidejí pro zdraví.Co asi udělá ten čtenář,který k přírodě nemá ochranářský vztah?

4 Václav Burle | E-mail | Web | 22. května 2012 v 10:46 | Reagovat

Ty si Josefe doopravdy myslíš, že těchto pár řádek na burle.blog.cz to vyřeší? Vždyť toho je plný internet, včetně knih, zejména těch populárně naučných. Proč to nenapíšeš pod všechny články na internetu, kde se o této problematice píše. A těch jsou milióny!!!

5 sirvalecek | 22. května 2012 v 17:19 | Reagovat

rabovači přírody sbírají informace jinde. Naštěstí jich ubývá a divočáci internet nepotřebují, mají citlivý čich.

6 Tomáš Nejedlý | E-mail | 7. dubna 2017 v 12:09 | Reagovat

Jsou místa, které nejsou např. NPR, jen PP a je tam vyhláškou vstup zakázán. Například PP Skálí - nedaleko Soláně. Info na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama