Vstavač mužský - podařilo se, ale...

13. května 2012 v 20:20 | Jaro, pro všechny co mají rádi toulání přírodou, připravilo řadu překvapení |  - - mužský znamenaný
Vstavač mužský

Včera, na vandru za včelníkem rakouským, jsme, od postaršího botanika, který bydlí na břehu řeky v domku pod skálou, v lůně přírody, dostali tip na vstavače mužského a nachového. Ten druhý, ale podle jeho slov, byl již v pánu. Na orchideje, které jsme si roky přáli konečně potkat. Nějak se ale, jak šel čas, nedařilo. Místo výskytu mužského nám vysvětlil několika slovy. To nemůžete minout!!! Tak jako vždy, vše bylo úplně jinak.

Vláček uháněl do neznáma a my podle mapy a satelitních snímků, vyrazili do hvozdu. Jak jsme tak procházeli lesem, tak nám bylo stále více zřejmé, že vstavače se v té rozsáhlé džungli najít nedají.

A hle i zázraky se dějí. Podle jeho popisu, najednou z ničeho nic, vedle nás vyskočila přesně ta paseka, kterou popsal. A měli jsme vystaráno. Pomalu a opatrně jsme jí prošmejdili, ale po nějakých vstavačích a dokonce těch mužských, nikde ani stopa. Nezbylo, než dát na pořad náhradní plán. "Dáme májovky a podíváme se na ta historická hradiště", řekla Vasila a my neprotestovali. Prožili jsme v jarní přírodě opět nezapomenutelný den.

Jestli si myslíte, že tím to skončilo, tak nás moc dobře neznáte. Bez zlosti jsme se dohodli, že zpět půjdeme k vlaku delší cestou a tím znova prozkoumáme plácek se vstavači.

Byli jsme přesvědčeni, že to místo jsme našli, a jak řekl jeden z nás: "...oni mohou být na několika metrech čtverečních. Je potřeba to tam dobře projít!" A tak se také stalo.

Trvalo to dlouho, ale podařilo se. Opravdu byli téměř vedle sebe a bylo jich pouhých pět. Pouhých pět kousků v tak rozlehlém kraji. Historicky jich bývávalo všude po republice spousta a dnes, aby je človíček hledal jako jehlu v kupce sena. A bude to pravděpodobně ještě horší. Orchideje nás pomalu, ale jistě, opouštějí. To by bylo ale na jiné povídání.

Bohužel pobyt na tomto hříšném světě již měli orchideje za sebou. Podle toho vypadá i tento snímek. Kde nic není, tam se nic sebrat nedá. Důležité ale je, že lokalitu známe a příští rok si to užijeme.

...a něco pro potěchu oka a duše. Teď si jenom přejeme, abychom tyto krasavce potkali na podzim, až jejich koruna bude v náležitém, tedy převelikém, stavu.
 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | E-mail | 13. května 2012 v 21:01 | Reagovat

Ještě nepřišla žádná zpráva. Čekejte do půlnoci. Vlak odjíždí před šestou hodinou. Nic se nemění. Jenom musíme zjistit, zda nás tam bude čekat průvodce. Zprávu do půlnoci uveřejním zde a pošleme i e-mejly!

2 Václav Burle | 13. května 2012 v 21:36 | Reagovat

Zítřejší akci odvolávám. Nepodařilo se sehnat průvodce. Pravděpodobně pojedeme příští týden. Zítra náhrada v podobě korált a vonný...

3 Maruša | 14. května 2012 v 11:48 | Reagovat

Ahoj, mám vám napsat, že se jede ve středu vlakem z hlavního v 06,05. Kdo nebyl ještě na výstavě, tak pro velký úspěch je prodloužena do června.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama