Závojenka podtrnka II/2012 - Entoloma clypeatum - Hodvábnica jarná

11. května 2012 v 11:28 |  - - podtrnka
Závojenka podtrnka - (Zajímavý článek z roku 2010 ZDE!!! Autor, významný slovenský mykolog, ing. Anton Petrov.)

Poznámka: Tato houba, a závojenky vůbec, mě moc zajímají, protože o nich nevím vůbec nic. Až tento článek dopíši, tak tuto poznámku smažu!

Závojenky to není vůbec žádná legrace. Jedna - podtrnka - je jedlá, ale naprostá většína z nich jsou nejedlé nebo dokonce smrtelně jedovaté. Závojenka podtrnka má tu výhodu, že roste pouze v brzkém jaru společně s čírůvkou májovkou. Pro méně znalé houbaře musí být pravidlem, že podtrnku sbíráme pouze do května!!!

Zajímavost od Jířího Leta z Kaznějova: Závojenka podtrnka roste hojně, na čtyřech místech, na zahradě rodičů. Z nichž jedno je nezvykle plodné. 5x5 metrů pokryto do posledního místečka.

Mnoho plodnic odhalí až kosa při první senoseči, takže na ně chodíme, jak se říká, doslova s kosou. Máme s ní trpce úsměvnou zkušenost. Rodiče zde žijí čtyřicet let a celou tu dobu měli za to , že se jedná o čirůvku májovku. Až před pár lety, kdy jsem našel svou první májovku, mě došlo, jak jsme se ošklivě mýlili a klidně konzumovali úplně jinou houbu. Naštěstí, bohudík, jedlou.

** ** ** **
Já, Václav, jsem na závojenky podtrnky, tak nějak neměl štěstí. Dnes jsem se vypravil, brzy po ránu, po návštěvě lékaře, neboť včera jsem si vytáhnul klíště, které vytvořilo kolem mé operace pořádnou bouli, otok, za chalupu na májovky. (Jeden z těchto článku patří zde na blogu k nejvyhledávanějším. Právě nyní v květnu, tak jako každý rok, ho otevírají doslova tisíce čtenářů, houbařů, začínajících i zkušených.)

Nikde nic, pouze od někoho několik pohozených plodnic, které hodně červavé. Na posledním z minulých let prověřeném místě konečně úspěch. Bylo tam májovek několik, a tak dušička měla konečně pokoj. Neuměl bych si představit rok, kdyby nebyla z čirůvek májovek ta vynikající, neopakovatelná, houbová, smetanová omáčka, s pořádným a tím nejkvalitějším kouskem hovězího masíčka. Je to naprostý delikates, který nemá obdoby. Kdo to ještě neokusil, tak neví co je to dobrota, neví proč žije.

Fantastická je rovněž smaženice. Musí to mít ale jednu podmínku. Hodně hub, vynikající máslo, nejlépe to z Hlinska, kde v mlékárně náš milovaný mykolog Jiří Laštůvka alias Kudláček, Kudla. Vajíčka se musí dát co nejméně. Nechceme přece ochutnávat vejce, ale naopak jen ty fantastické chutné a voňavé houby, že?!

Na okraji nekonečného pásu křoví, které rozděluje polní cestu s loukou, překrásná a vysoká čirůvka májovka. Až se z té krásy srdíčko zastavilo. Vyndal jsem fotoaparát a začal tu nádheru vesmírnou zvěčňovat na věky věků. Ale co to? Ona ta plodnice má na kloboučku uprostřed pořádný hrbolek. Nejdříve jsem byl úplně vedle, ale za chvíli mě osvítil duch svatý - závojenka podtrnka. Klidně to může ale být - napadlo mne v zápětí - závojenka výstředná? Ta roste ale o hodně později, v srpnu, i když rovněž na trávnících. Závojenek je hodně a málokdo je dobře zná!

Položil jsem aparát, otevřel podprdelník armády USA a nakouknul dovnitř. Začal jsem vyndavat jednu plodnici za druhou a ejhle - ani jedna májovka. Všechny to závojenky podtrnky.

Taková neznalost, průšvih, má jednu obrovskou výhodu. Na věky věků si zapamatujete vše o nové houbě. V tomto případě o závojence podtrnce. Děkuji Matičko příroda za tu neobvyklou, ale zároveň i pěknou, zajímavou, neobvyklou zkušenost, poučení.


/Pokračování pravděpodobně v noci..../
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magda | 11. května 2012 v 13:11 | Reagovat

Hotovo - na střevíčník se jede vlakem. Začíná kvést a jsme od kamaráda pozvaní. Hlašte se. Koupíme společnou, tedy zlevněnou, jízdenku. Den a čas upřesním.

2 Korálovec | 11. května 2012 v 16:20 | Reagovat

[1]:Tak to tam zas pošlapte a zrasujte!

3 Václav Burle | E-mail | 11. května 2012 v 19:46 | Reagovat

To máš kamaráde tak. Lokalita je prošpikovaná cestičkami, tak jako je to na M. Chodíš po nich a s rostlinami nepříjdeš vůbec do styku. Lehneš, klekneš na stezku a fotíš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama