Hřib dubový aneb ve hvozdu ani houba a z ničeho nic taková krása

17. července 2012 v 21:02 | Houby nerostou. Podle rozhlasu se daří jen na Turnovsku a Nymbursku. Vypadá to ale, že zanedlouho to vypukne |  - - hřib dubový
Hřib dubový aneb povídání o kýči


Kdyby, nedej Bože, tuto sešlost hřibů dubových viděl profesor z vysoké školy umělecké, tak by musel pronést tato památná slova: "to je ale kýč!!!"

Mykologa, zkušeného houbaře, by nenapadlo nic jiného, než že je to naaranžované. A to při jejich spatření napadlo i mne. Jakmile jsem je uviděl, tak má očka automaticky začala propátrávat okolí. Přátelé Vandrovníci, trempové, dobře vědí, že tento okraj lesa vždy překontroluji. Je to tady ten nejzajímavější plácek a to nejen na hřiby. Čekal jsem nějakou lotrovinu. Ta se bohužel, nebo snad bohudík, nekonala.

Vždyť sama Matička příroda je jeden velký kýč. Je pak kýč kýčem, nebo je to úplně jinak? Máte na tuto problematiku nějaký názor?

Hřib dubový, část II aneb nešlo by to jinak?

Kombajn vyjede na pole až v okamžiku, kdy je obilí v tom nejlepším stavu pro sklizeň. Jakmile by se opozdil, což je problém, pro deště, právě v těchto dnech, tak byla celoroční práce naprosto marná. Nikdo by si nedovolil, a ani to nejde, sklidit obilí dříve. U houbařů je to naprosto naopak. Bohužel. Jak by řekl pan Smotlacha, je to pro národní hospodářství velká rána.

Houbař za houbařem šmejdí lesem a sebere vše co je k jídlu. Vůbec je nenapadne, že by bylo lepší ty plodnice nechat ještě dorůst. Pak by to byl teprve ten správný požiteček. Ale jak to udělat? Když neseberu já, sebere někdo jiný. A kruh se uzavřel.

Nejrozumnější by bylo uzákonit, že houba se může sebrat jen od stanovených centimetrů. Nebo, že by i metrů? Kolik lidí by takový zákon vůbec dodržovalo? Když to dáme do souvislostí s řidiči na našich silnicích, což je naprostá hrůznost, tak určitě nikdo. Těch co milují matičku přírodu by bylo převelice málo. Vždyť ani u rybářů to bohužel nefunguje. Masař je masař a s takovým nikdo nehne!

V posledních dnech i u nás rostli hřiby duboví. Nebylo to žádné velké množství, ale světe div se, byli naprosto zdraví. Udělal jsem takový pokus. Několik jsem jich zamaskoval - a to podle příručky Varšavské smluvy a NATO - a za tři dny je došel překontrolovat. Sám jsem byl udiven, jak hodně povyskočili k nebi, ztloustli. A opět nikde ani jediný červík. A jaké z toho plyne poučení? Kdyby ten zákon existoval, a byl dodržován, tak by se sebralo na kila do domácností o hodně více tohoto lesního božího daru. Bohužel se úplně zbytečně připravujeme o levný a vynikající zdroj potravy. Není to škoda? Teoreticky je to naprosto dokonalé, ale v praxi by to určitě nefungovalo, že!?

Tento způsob sběru se dá používat i bez patřičného zákona, ale to pouze tam, kde v lese nejsou davy lidí, taky houbařů. Zkuste a dejte vědět...


Před třemi dny měli doslova několik centimetrů. A dnes jsou to pořádní cvaldové.


...a ještě něco pro potěchu oka.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirvalecek | 17. července 2012 v 22:38 | Reagovat

Kýčů všeho druhu máme dnes plná města, např. barvou ,,umělecky" po(b)lité schody před budovou NG, nebo kostlivec před nádražím v České Třebové. Problém je v tom, že o tom co je a není kýč rozhodují ne občané, ale právě tvůrci oněch kýčů.

2 Vladimír | 19. července 2012 v 10:50 | Reagovat

Máte pravdu - malé houby nesbírat. Vždycky si říkám, tak co, najde ji někdo jiný, a z větší houby bude mít větší radost. Mám ji mít já, nebo on, hlavně že ta radost bude. A stejně co je to za soustu, takový pidihříbek. Vždyť je to člověku i líto trhat. A když ji nikdo nenajde, tak se aspoň vyvýtrusí, a to je taky dobře (ba ještě líp). Tož tak.

3 sirvalecek | 19. července 2012 v 23:08 | Reagovat

Výjimky potvrzují pravidlo. Což takhle václavky v láku? Tak nějak si dost dobře nedovedu představit, že nakládám ty obrovské křapaté klobouky.

4 Vladimír | 20. července 2012 v 9:46 | Reagovat

Jo, to máte pravdu. Navíc václavka je zrovna docela svinstvo, které ničí stromy, a když rostou, tak to stejně neberu všechno, a vždycky nějaké ty kloboučky nechám. A nebo když jsou lesy zaplavené babkami, že už to lidi nesbírají, tak ty malé sameťáčky do octa dávám taky. Ale to jich musí růst fakt hodně.

5 Václav Burle | 20. července 2012 v 13:45 | Reagovat

Babka = hřib žlutomasý! Pravděpodobně pro lidský organismus nebezpečné! Je zde na blogu o něm článek, včetně dvou rozhlasových pořadů.

6 Špunt | Web | 6. srpna 2012 v 11:12 | Reagovat

Tá prvá fotka, to je krása:) To sa človeku podarí raz za život(no možno aj viac krát). Ja som vášnivá hubárka, nebyť mojej babky, tak nerozpoznám dubák od kozáka:D Ale tento vákend sa nám podaril krásny úlovok, za celé dva dni sme nazbierali dvesto hríbov(spočítané sú len praváky a kozáky, ostatné sme nepočítali). Viete si predstaviť tú radosť? Starostlivo sme ich nasušili a na svaitky sa može variť kapustica:D mňam:D

7 Magda | 11. srpna 2012 v 20:52 | Reagovat

Tolik hřibů pohromadě jsem ještě nenašla. Ale i já v Čechách dělám kapustnicu. Každý mě pak může ruce utrhat. Můžete napsat, jak jí děláte, co do ní všechno dáváte?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama