Výprava velrybářská, tedy mykologická, se vydařila!!!

1. července 2012 v 23:41 | Co mají houby společné s velrybáři? Jenom to, že se jedná o převelice úspěšnou píseň. Klidně by se mohlo za to slůvko velrybářská vložit slůvko mykologická. Neuměl by jste na tu melodii velrybářskou někdo složit slova o mykologii, houbách? |  AGENTURA Vandrovník
Další mykologická akce, expedice, pro veřejnost, se uskuteční 8. září. (Hlavním mykologem bude vědec, odborník i na čínský jazyk, který je znám tím, že názvosloví hub umí jenom latinsky. Z tohoto důvodu musí vedle sebe mít překladatele do češtiny. První, kdo napíše jeho titul, jméno a příjmení, obdrží pozvání na hřiby královské!!! Pište na burle@seznam.cz. Neznámý, zatím, vede i hodně navštěvovanou mykologickou poradnu v jedné chráněné oblasti České republiky. Za jeho práci pro mykologii, houbaře, mu opětovně děkujeme. A aby toho nebylo málo, jeho manželka je odbornice, zejména, přes kytičky, léčivé rostliny).


Na snímku je bohužel jen část účastníků mykologické vycházky. Někteří se fotografovat ze zásady nechtěli, další již vytvořili skupinky, ve kterých se vášnivě probírala problematika kolem hub a přírody vůbec. I letos přijeli houbaři i z daleké moravské země.


Zde se vytvořila jedna skupinka, která pokládala kolem hub jednu otázku za druhou. Pan Baier se pořádně zapotil. Nevěděl, komu má odpovídat dříve. Posléze se ukázalo, že účastníci expedice rozumí nejen houbám, ale přírodě, jako takové, více než dokonale. Překrásně to byl strávený den.

Letošní exkurse v Českém krasu, pod vedením lesníka CHKO ing. Mottla a mykologa ing. Baiera, se zúčastnilo několik desítek zájemců nejen o houby, ale o přírodu vůbec. Mnoho hub se nenalezlo, všude příšerné sucho.

Ing. Jiří Baier nezapomněl, tak jak je o něm známo, ani na léčivost hub a připomněl, že houby umí úspěšně vyléčit nejen rakovinu.

Na mykologickou akci přijela i dáma z daleké Austrálie. (Uprostřed, fialové triko.) Právě ochutnává léčivý houbový alkoholický elixír pana Baiera. Později vše dohodnuto. Když se podaří, tak i lopata spustí. Zatím to vypadá na první velikou dodávku do země klokanů.

Madam, rovněž velice zajímavě hovořila o houbách a o houbaření v Austrálii. Při této příležitosti jsme si vzpomenuli na úžasné vyprávění pana ing. Aleše Víta, který v této daleké zemi má rodinu. Jeho beseda, v rámci přednášek České mykologické společnosti, byla naprosto úžasná.

Přítomným předal pan Baier mnoho dárků, především keramické placatice, s motivem hřiba, na alkoholické nápoje z hub, které si sám připravuje. Mnozí od něj, jako pozornost, dostali i karamické kalíšky na jeho houbově alkoholickou medicínu. Jenom na pana Burleho, tak jako vždy, se nedostalo. On ale nezaváhal a vytáhl z torny několik lahví becherovky. A podle toho to taky všechno dopadlo. Zanedlouho zpíval celý les.


Největší z hub, která byla na mykologické vycházce nalezená. Prověřte své znalosti. Napište, zašifrovaně, do komentářů, o kterou se jedná?!
 

29 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 výlet | 3. července 2012 v 10:30 | Reagovat

Tři dny jsme teď vandrovali Šumavou. Nebyli jsme - bohudík - na houbách, ale na orchidejích. Samozřejmě i na ty houby jsme koukali, ale až na několik masáků, kteří zejména u silnic rostou poměrně dosti, jsou masití, a světe div se i zdraví, jenom jeden hříbek.

Masák, neboli muchomůrka růžovka, je v kuchyni naprosto úžasná a nezastupitelná houba. Omáčka z ní je naprostý kulinářský skvost. Samozřejmě s pěkným kouskem kvalitního hovězího masíčka. Ale pozor!!! Masáka je potřeba moc dobře znát. Omyl může skončit v lepším případě v nemocnici, v tom horším tam nahoře na krchově. Takže důvěřuj ale prověřuj. (Brzy, jestli na to nezapomenu, napíši hlavní znaky, jak muchomůrku růžovku poznat...)

Na vandru jsme potkali nejednoho šumavského houbaře, ale neslyšeli jsme nic jiného než - nerostou. I když dva mládenci měli na dně košíku několik pěkných křemenáčů.  I na Šumavě platí, že je nutné znát své plácky. Ty se mnohdy dědí z generaci na generaci. To by bylo ale na jiné dlouhé vyprávění.

2 Zdeno | 3. července 2012 v 21:25 | Reagovat

Pane Burle neslyšel jste, že s panem Baierem jsou nějaké problémy. Alespoň to tvrdí přední mykologové. Nemáte nějaké podrobnější informace. Váš rozhovor s ním zde na blogu je moc dobrý. Dokončíte ho někdy?

3 Václav Burle | E-mail | 23. července 2012 v 9:50 | Reagovat

Rozhovor někdy dokončím a to již proto, že je o něj každodenně velký zájem. Důvodem je především jeho vyprávění o hřibu žlutomasém na Rozhlase 6. Celou tuto causu najdete zde na blogu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama