Stročkovec kyjovitý doplnění / zamyšlení - smazat !!!

14. října 2012 v 9:38 |  Stročkovec kyjovitý
Stročkovec kyjovitý - smazat !!! Více ZDE !!!

Doplnění - Zamyšlení: Určitě to rovněž znáte. Jste v hlubokém spánku, nebo jen tak v polospánku a v průběhu noci na vás útočí různé myšlenky, jak dobré, tak i zlé, sny. Jaké asi musí být u člověka, jehož koníčkem, nebo dokonce živností, je houbaření, houby, tyto nádherné dary lesa. Výtvory Matičky přírody, které tak milujeme.

Nejinak tomu nebylo ani u mne. Ve spánku jsem si vzpomněl, v souvislosti se stročkovcem kyjovitým, na pana Tomáše Papouška, vynikajícího jihočeského mykologa, jehož práce - Velký fotoatlas hub, jak on říká z jižních Čech, překonala hranice Evropy.

Podnět, který vznikl v hlubokém spánku, tady byl, tak jsem o několik dnů později do jeho atlasu nahlédl a vyhledal stránky, kde se píše o stročkovci kyjovitém. Po přečtení několika řádků jsem na tuto houbu, plnou záhad, získal nový pohled.

Pan Papoušek píše, že v roce 2001 byly v jižních Čechách na výskyt stročkovce kyjovitého mimořádné podmínky. Bohužel, se na toto téma více nerozepisuje. Uvádí pouze dvě poznámky. Za prvé, že jeho výskyt byl zaregistován - také - na Netolicku. Za druhé, v atlase uveřejňuje tři fotografie této zajímavé houby z Lužnického vrhu (750 m.n.m.) poblíž vísky Lužnice. (Snímky byly pořízeny 16. září 2001). Zde se plodnice našly v kamenité stružce. Uvádí, že na lokalitě rostou smrky společně s buky a nedaleko je malá jedlina. Není již čas to tam pravidelně prozkoumávat. Určitě dobrý nápad pro ty zarputilé houbaře, kteří v této oblasti žijí. Třeba nám dají časem vědět, jak dopadli...

Mykolog Tomáš Papoušek ještě v této souvislosti uvádí - Stročkovec kyjovitý je jediným zástupcem rodu Gomphus ve střední Evropě.

Český jazyk a houby, houbaření: Na toto téma by se dalo mnohé napsat. Jak jsem si tak četl u pana Papouška, tak jsem dostal toto vnuknutí. I v odborné mykologii se stále uvádí termín trs. Houby rostou v trsech. Existuje ale, v této souvislosti, ještě jeden přenádherný výraz - s r o s t l i c e. A ten se - zejména - ke stročkovci kyjovitému převelice hodí, že?!

*** Zcela nelogicky se, zejména na internetových stránkách o houbaření, uvádějí názvy hub Velkým písmenem. Nedávno to tak na nahoubách napsal vynikající amatérský mykolog od Liberce. Ve větě napsal - Květnatec Archerův. Nebylo by správné u hub psát první písmenko ve větě malým písmem - květnatech Archerův?

*** Neustále, a to nejen u houbařů, ale i ve všech sdělovacích prostředích, televizí počínaje a rozhlasem konče, se používá slůvko přehršle jako něco, co znamená převelice mnoho. Rostla tam přehršle křemenáčů. Míněno hodně. OPAK je však pravdou. Přehršle již od dávného středověku znamená převelice málo. Vychází to z faktu, že je v hrsti něčeho moc málo.

Moderátoři, VIP, celebrity apod. následně tvrdí, že se tento výraz - přehršle - již všude používá ve smyslu hodně. A to bohužel mají pravdu. Dokonce jeden znalec českého jazyka začal razit tezi, že by se přehršle měla brát již jenom ve druhém smyslu, tedy hodně. A to by byl převeliký omyl.

Představte si, že budete číst staré kroniky, letopisy, spisy, a ten původní smysl již nebudete znát. Následně můžete všude napáchat hodně škody, nesmyslů. Takže - PŘEHRŠLE ZNÁMENÁ NĚCO ČEHO JE STRAŠNĚ MOC MÁLO!!!


 

45 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 look-this-inspirations | Web | 14. října 2012 v 9:43 | Reagovat

pěkný blog:)

2 Václav Burle | 14. října 2012 v 10:14 | Reagovat

Děkuji, jste třetí za čtyři roky kdo pochválil. Ještě jednou děkuji. Václav Burle

3 Václav Burle | 15. října 2012 v 17:30 | Reagovat

Kdyby jsi to napsal slušně, tak bych to tady nechal, neboť máš naprostou pravdu. Zkus to ještě jednou...

4 Václav Burle | 19. října 2012 v 15:22 | Reagovat

Kdyby jsi tam nenapsal ta dvě poslední slova, tak bych to tady na blogu nechal. Zkus to ještě jednou. S tím textem nemám problém a hned bych ti i odpověděl. Ale to i tak mohu.

Ano je pravda, že za celé trvání tohoto blogu jsem obdržel na tyto stránky tři, možná i čtyři pochvaly. Máš naprostou pravdu, že je to žalostné. Ale v současné době denně chodí na tento blog přes tisíc milovníků přírody, kteří otevřou více jak tři tisíce článků. Je to snad málo?

Již delší dobu uvažuji, že tento burle.blog.cz ukončím, nebo lépe řečeno hodně omezím. A jaký mám k tomu důvod. Pravdou je veliká návštěvnost, ale proč proboha nikdo v komentářích nenadává, nepíše k daným článkům své postřehy, zajímavé řádky atd. Tak to tedy nechápu.

Pravdou ale je, že to se děje na celém internetu. Chodím na stránky lidí, kteří jsou mistři v daném oboru a i oni nemají v diskusi vůbec žádné ohlasy. Čím to asi je? Kde je chyba? Uměl by jsi to, drahý Pepo, vysvětlit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama