Třepenitka svazčitá - Hypholoma fasciculare - Strapcovka zväzkovitá

7. října 2012 v 15:00 | Třepenitky jsou až na jednu nejedlé... Bývají jich plné lesy. |  - - svazčitá
Třepenitka svazčitá


Tady se Matička příroda moc nevyznamenala. Z třepenitek (cihlová, drobná, maková, svazčitá, vřesová) se může kuchyňsky využít jen třepenitka maková. Určitě třepenitky nezaměníme s opeňkou měnlivou. Ale něco málo k zamyšlení se tady nabízí. To by bylo houbařské radosti, kdyby všechny třepenitky byly jedlé, a tak výtečné, jako opeňka. To by bylo štěstí na Starém houbařském bělidle...

MYKOLOGICKÉ ÚDAJE:

/ Jedovatá, V - XI / Třepenitka svazčitá roste ve velkých trsech přehojně v lese, ale i mimo les. Nacházíme jí na pařezech, jak listnatých, tak i jehličnatých dřevin. Na určení je jednoduchá. Podobné jsou jí ostatní třepenitky. Svazčitá má lupeny nejdříve sírově žluté, poté zelenavé až po tmavě hnědozelené. Právě lupeny jsou dobrým určovacím znakem.

Naučit se třepenitky je jednoduché. Problémem je, jak informace uchovat v paměti...

O třepenitce svazčité zanedlouho vyjde článek v jednom významném časopise. Jestli někdo o ní víte něco zajímavého, důležitého, co by měli vědět i ostatní houbaři, tak pošlete na burle@seznam.cz. Autor, za svým příspěvkem, bude uveden.

Již v dávných dobách se třepenitka svazčitá používala v lidovém léčitelství. Její pomocí se vyvolávalo zvracení a průjem. I na základě této informace se ukazuje, že její jedovatost není pravděpodobně smrtelná. Pro odpornou hořkou chuť se ani konzumovat nedá. Její ochutnání je velice nepříjemné. Třepenitka svazčitá je hodně podobná třepenitce cihlové, která má větší plodnice, tmavě cihlově červené klobouky a bělejší třeň. Jedlá třepenitka maková má v dospělosti šedavě modré zbarvené lupeny. Proto byla podle tohoto zbarvení pojmenována jako maková.

...pro Vladimíra

VLADIMÍR ŠPATNÝ, mykolog ze Šumavy - Ta poslední fotka je spíše třepenitka maková. Přesně to tvrdit nemohu, ale svazčitá je více zelenožlutá, jako kdyby bylo houbě blbě nebo měla žloutenku. To je vidět, když se podíváme zespodu. Taková trochu nezvyklá barva s nádechem "chemie" jako jsou například signální vesty do tmy. Ty mají také takovou málo přirozenou žlutozelenou kombinaci.

U třepenitky makové opravdu odpovídá spodní strana s lupeny barvě máku, či, jak vypadají čerstvě posypaná jídla (nudle, buchty ...) mákem s rozemletým cukrem. Chybí tam taková ta nepříjemně zelenožlutá barva.

Třepenitka cihlová se opravdu barvou přibližuje k cihlářským výrobkům. Převládá ona cihlově červená barva nad žlutozeleným nádechem. Pro praktické houbaře je jednoduchá pomůcka. Třepenitka svazčitá a cihlová chutnají odporně, jako hřib žlučník takže stačí v případě pochybností ochutnat. Jinak je třepenitka maková výtečná houba pro svůj hromadný výskyt. (Leckdy i v době, kdy už díky zimě skoro nic jiného neroste).

V současných dnech, kdy není v lese příliš mokro, jsou její plodnice pěkně čisté a větší sucho ukazuje i ona fotogtafie. Navíc třepenitky dost výrazně reagují na změny ve vlhkosti podobně, jako např. opeňky. Jak slizkostí klobouku, tak i odstínem barvy. Chce to trochu praxe a pak se jistě stane vyhledávanou houbou.

Mám ještě jednu zkušenost podobnou s růstem dobrých či pálivývh holubinek. Pozor není to poravidlo!!! Když začnou např. růst rudofialové holubinky (révová , jahodová .....) jsou na jednom místě v jednu dobu v převaze. Během několika dnů cca 2-3 týdny se stav převrátí a začnou se vyskytovat opět podobně zbarvené, ale tentokrát pálivé druhy (brunátná, jízlivá ....) Znovu podotýkám, není to pravidlo jen zkušenost, že když na počátku výskytu narazíme na lokalitu s rudými nepálivými holubinkami, je velká pravděpodobnost, že určitou dobu bude k jídlu většina toho, co se v dané lokalitě objeví. Pak se to překlopí a to že ochutnáme několikrát po sobě palčivou holubinku je pravděpodobné. A nyní ta analogie s třepenitkami.

Opět to není pravidlo, ale když se někde začnou obalovat pařezy třepenitkami, je to většinou jeden druh a teprve po nějaké době vyrazí další druh. Potvrdilo se mi to i dnes. Ač na malém místě, asi deset pařezů, s okolím porostlé krásně "suchou" třepenitkou makovou. Třepenitku svazčitou jsem dnes nepotkal. Třepenitka cihlová se tady vyskytuje méně často. Až uplyne nějaký čas a třepenitky se znovu začnou objevovat, bude to s větší pravděpodobností hořký druh třepenitky svazčité. Ještě jednou. Není to pravidlo jen poznatek z praxe. A ještě jako dodatek zkusím vyzvědět recept na úpravu třepenitek makových. (Nejsem kuchař). Říkávali jsme tomu "ruské houby" nebo houby "podle Ivana."

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama