Havelka aneb poznámka ze Šumavy od Vladimíra ŠPATNÉHO...

7. listopadu 2012 v 20:10 | Havelka je nejen na Šumavě převelice ceněnou houbou. Dnes jí však málokdo již zná, a tak se nesbírá. Nebo je to jinak? |  - - havelka
Havelka od Vladimíra Špatného

AŽ NAPRŠÍ A USCHNE

Toto spojení jsem, jako malý, slýchal často. Mne o minulém víkendu napadla jeho parafráze.
Až nasněží a roztaje .

Foto: Vladimír Špatný

Když o víkendu sníh z nečekaného přídělu roztál, vydal jsem se podívat, jak to v lese vypadá s podzimními houbami. Souhlasím s tím, že přemrzlé houby nejsou k jídlu, ale jsou i takové houby, které na chladné počasí čekají, čirůvku havelku nevyjímaje. Přes den bylo až k 10°C nad nulou a to je pro podzimní houby víc jak ideální. Havelky opět vyrostly a potvrdily i oprávněnost pojmenování - podzemky -. Z dáli to vypadalo jako krtina z mechu. Možná, že si takhle hHavelky udržují určité mikroklima. Proč se vystavovat celou plodnicí možnému mrazu. A jak rostou houby po dešti, tak i havelky rostou po sněhu. Nedostatek vláhy v lese sněhový příděl trochu vylepšil a plodnice, které jsem nalezl byly opravdu mimořádně velké a pevné. Až tedy zase nasněží a roztaje, vydejte se do lesů. Sezona ještě neskončila.


Vrátí se vlk na Šumavu? V Bavorském lese již pobíhá a je tam moc spokojen...

(...Dopíši později!!!)


Fototoulka: Zanedlouho jedeme na Šumavu překontrolovat houby, zejména ty malé kyjovité, a když bude čas, tak se pokusíme najít i ty vlky. Hlaste se u Magdy...
 

32 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 7. listopadu 2012 v 21:25 | Reagovat

Vladimíre opět děkuji za příspěvek a honorář, jak jsme se domluvili, posílám složenkou...

2 Václav Burle | 12. listopadu 2012 v 18:58 | Reagovat

Zdravím, několik dnů jsem měl počítač mimo provoz. Právě v tento okamžik se ho podařilo zprovoznit...

Milý Láďo, škoda, že nejsi chlap, ale bohužel pouhá podpěra na prádlo, a že se neumíš představit!!! To že několik šílenců, možná je to jenom jeden, dva, neustále klikají na nejhorší hvězdičky ovlivnit neumím. To je ale nemoc na celém internetu. Jsou vyhlášené stránky Mistrů všech lidských oborů a rovněž tam mají neustále ta nejhorší hodnocení. A co je nejhorší, téměř žádnou diskusi. Ani to já na těchto stránkách ovlivnit nemohu, neumím. To je jenom otázka morálky dnešního lidu. A ta nestojí za nic!!! Já jenom vím,  kolik lidí tento blog denně navštěvuje. A to není vůbec špatné, i když, od doby co přestaly růst houby a jeleni dotroubili, návštěvnost doslova hrůzně poklesla. Já se podle toho zachovám a budu se věnovat především jiným aktivitám. S tím žádný problém nemám.

Přeji ti hezký den.

3 -vb- | 12. listopadu 2012 v 18:59 | Reagovat

... a ještě k té složence. Tímto způsobem se dají peníze posílat i přes automat spořitelny a to bez poplatku. Alespoň tak to já mám nastavené!

4 -vb- | 12. listopadu 2012 v 19:00 | Reagovat

Jinak jsem Ládíku moc rád, že jseš fandou tohoto blogu a že ho pravidelně navštěvuješ. Děkuji...

5 -vb- | 12. listopadu 2012 v 19:05 | Reagovat

Sedím u počítače a právě nyní v rozhlase dávají do éteru super informaci. Pro někoho bude vynikající pro druhé pak naprosto neuvěřitelná, šokující.

Otevře se, možná ještě tento týden,  pro turisty, cesta na Modrý sloup na Šumavě. Tedy pro neznalé z Březníku na Luzný. Do prostoru, který byl uzavřen z důvodu zdejšího výskytu tetřeva hlušce. Nebude to bohudík tak jednoduché. Organizace, sdružení, která mají přírodu ve svém znaku se odvolávají.

6 Václav Burle | 13. listopadu 2012 v 14:59 | Reagovat

Za to ti Ladíku moc děkuji. Za každou další návštěvnost mám prémii. A to v korunách. Dík, že můj blog i penězi podporuješ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama