Lošákovec palčivý - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc

22. listopadu 2012 v 17:46 |  - - palčivý
Lošákovec palčivý roste v České republice vzácně na několika málo lokalitách...

Fotografie: Milan Suchomel
Až na svých toulkách lesem uvidíte něco co vypadá jako rozžvýkaná žvýkačka postříkaná kapkami krve a bude to vonět po jahodách, našli jste mladou plodnici lošákovce palčivého (Hydnellum peckii). V mládí moc houbu nepřipomíná, ale jakmile vyroste z dětských let a přestane ronit krvavé slzy, pozná v něm klasickou stopkovýtrusou houbu i úplný neznalec. Pouze při pohledu zdola, pod klobouk, může neznalce překvapit hydnoidním (ostnitým) hymenoforem. Lošákovec palčivý byl poprvé vědecky popsán v roce 1913 americkým mykologem Howardem Jamesem Bankerem a pak byl v rámci systematického zařazení přehazován různými mykology z jednoho rodu hub do druhého, až definitivně skončil v rodu Hydnellum.

Lošákovec palčivý roste v ČR vzácně na několika málo lokalitách a to v jehličnatých porostech, kde převažuje smrk, jedle nebo borovice. V dospělosti má bělavý, stářím tmavnoucí klobouk o průměru až 50 mm, který je zprvu vyklenutý a později ve středu vmáčknutý. Má třeň stejné barvy a ostny jsou nejdříve bělavé, postupem času hnědnoucí. Má bledou dužninu, která má ostře pálivou chuť.

Za palčivou chuť lošákovce je zodpovědná zejména látka známá jako atromentin, 1,4-benzochinon odvozený od p-terfenylu. Atromentin má antikoagulační vlastnosti a funguje jako stimulant hladké svaloviny. Podobně jako některé další 2,5-dihydroxy-1,4-benzochinony makromycet (kyselina polyporová, bovinon, terrestrin, vialinin, ganbajuniny apod.) má i atromentin antibakteriální účinky. Atromentin také vyvoláva programovanou buněčnou smrt (apoptózu) u některých buněčných linií lidské leukémie. V poslední době jsou intenzivně studovány jeho další biologické účinky. 

63 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Foto | 22. listopadu 2012 v 23:03 | Reagovat

Nemáte prosím někdo jeho fotografii?

2 Fototoulka, směr jihozápad | 22. listopadu 2012 v 23:52 | Reagovat

V pondělí vyrážíme na Šumavu. Čekají nás nejen houby, ale i jeleni a další zvěř. Možná i na toho rysa ostrovida konečně dojde. V autech ještě několik míst volných...

3 Stroček kyjovitý | 24. listopadu 2012 v 0:38 | Reagovat

Místa výskytu stročkovce kyjovitého:

2012
--- Šumava skaut
--- Šumava silnice
--- Rábí

2011
--- Malonty

2001
--- Lužnice ves, L/vrch.

(Tyto lokality jsou prověřené. Není to jedna paní povídala...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama