Houževnatec jedlý, shii - take - Lentinus edodes - Húževnatec jedlý

17. prosince 2012 v 19:48 | Houževnatec jedlý, jeho dlouhá historie a pro majitele lesa návod jak houbu pěstovat na dubových špalcích |  - - jedlý, shii-take
Houževnatec jedlý (...nemáte někdo, prosím, jeho fotografii?)

JIŘÍ PATOČKA

Houževnatec jedlý (Lentinus edodes), Shii-take, je houba rostoucí v přírodě ve východní Asii, ale když si koupíte jeho sadbu, můžete chodit na houby do vlastního sklepa! Stačí k tomu speciální substrát a za dva měsíce sklízíte!

Zvlášť dlouhou tradici v pěstování této houby má Japonsko. Historie umělého pěstování shii-take na dubových špalcích sahá hluboko do historie japonského císařství. Kdyby si dnešní zájemce chtěl zopakovat způsob, s jakým tam byla houba pěstovaná již ve středověku, mohu poradit. Podrobné informace o tom, jak houbu shii-take pěstovat, jsem našel v časopise Vesmír z roku 1899 v článku nazvaném Sbírání a pěstování hub v Žaponsku.

V článku pod autorskou zkratkou Plk. se na str. 23 píše: "Z přečetných jedlých druhů v Žaponsku rostoucích, jest jeden druh "Shütaka" zvaný, nejdůležitějším. Nejen že doma užívá se ho k přemnohé úpravě kulinární, ale i za hranice mnoho se vyváží. Umělé pěstování hub jest také důležitým zdrojem příjmů. K cíli tomu užívá se špalků z různých druhů dubův. Stromy 23-30 let staré na podzim se pokácí a do kmenův učiní se zářezy vzdálené od sebe na 3-4 angl. coule a sahající do hloubky až na vrstvu dřevní. Kmeny ty rozřežou se na špalky as 1 1/2 m. dlouhé, a ukryjí se v lese na osamělá stinná místa. Po třech letech objeví se zejména na zářezech kýžené houby a ty pak brzy jsou sbírány. Když pak houby přestávají ze špalků vyrůstati, tož tyto se odstraní a nahradí se novými. Než takový špalek na své místo přijde, ponoří se nejdříve na několik hodin do vody".

Kdyby se Vám všechno to kácení dubů a namáčení špalků zdálo přece jen trochu složité, kupte si ve specializovaném obchodě sadbu Shii-take a ve sklepě najděte vhodné místo. Získáte houbu, která je nejen chutná, ale která také posiluje imunitní systém a obranyschopnost organismu, působí proti vzniku nádorových onemocnění, má protivirovou aktivitu, snižuje hladinu cholesterolu, účinkuje proti arterioskleroze a chorobám srdce a cév, je zdrojem vitaminů B12 a D2 a bůhví co ještě. Vše ostatní najdete v příbalovém letáku.
 

38 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Majitel nemovitosti | 17. prosince 2012 v 22:30 | Reagovat

A neporoste houba pak v celém domě včetně krovů. Je to doopavdy dobrý nápad nosit si houby do nemovitosti?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama