Kalous pustovka - Asio flammeus - Myšiarka močiarna

30. prosince 2012 v 20:38 | Sov je nemálo, a tak se je, s vaší pomocí, pokusíme vyhledat. A zase je co dělat. A tak to má být. |  - - pustovka
Kalous pustovka

Dalo to moc práce, než se nám podařilo zjistit, co je to za sovu. Dnes už to s naprostou jistotou víme. Mnohokrát přátelé, z řad ornitologů, děkujeme. Zejména Vám pane faráři a Vám všemi milovaná Kuchyňko.

Kalous pustovka, sova, která patří k nejrozšířenějším druhům na světě. Na území České republiky je k vidění spíše ojediněle, většinou při tahu na zimoviště. Lze jí vidět, zřídka, v zachranných stanicích, kam jí lidé přinesou - například - po střetu s autem. Jak se nedávno stalo na Plzeňsku.

Zajímavé je, že hnízdí na zemi. Rozpětí křídel 85 - 110 cm.


Kalous pustovka patří mezi silně ohrožené druhy. Bývávala hojná na slatinách a podmáčených loukách, ale postupem času z většiny oblastí vymizela. Ve střední Evropě dnes hnízdí kolem několika stovek párů.

Fotografujeme: Snímky jednoznačně dokumentují, jak je potřebné ostřit na oko. Zejména, když je pták, objekt našeho zájmu, hodně vzdálen. (ISO, clona, čas, atd.) Potom je ostrá jeho tvář, oči, a vše ostatní více či méně je rozostřené. Má to tak být, nebo máte jiný názor? Nebo si myslíte, že je krásnější, když je pták dokonale zaostřen celý?


Fotografujeme: Pomocí různých triků, přímo ve fotoaparátu, se dá mnohé ještě vylepšit, zvýraznit. Dnešní technika umí divy. Ty je ale potřeba znát a vědět, jak je využít. A to Vás naučí naši profesionální fotografové...

Záhada: Snažili jsme se zjistit, co znamená, jaký význam má, to krásné české slovo pustovka. Nevíte někdo?

Zajímavost: Není to tak dlouho, co jsem si zde na blogu hrál a vložil trochu obarvené káně. Jeden ihned poslal do komentáře text, ve kterém tvrdil, že to není káně, ale luňák. A to právě udělalo to "hloupé" zvýraznění barev.
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 burle.blog.cz | 30. prosince 2012 v 20:46 | Reagovat

Ptactvo jdeme fotografovat 7. ledna, sraz 08,00 Praha... Ceny mírné, zážitky ohromné. Přidej se!

V úterý 1. ledna odjezd na fototoulku, ale především překontrolovat hlívu ústřičnou. Sraz v 07,00 hodin. Návrat za hluboké tmy... Možná, podle toho jak se dohodnete, novoroční výstup s otrháním hlívy ústřičné.

2 Dobruška | 2. ledna 2013 v 20:27 | Reagovat

Že by kalous pustovka?

3 Je to asi moc složité | 3. ledna 2013 v 19:51 | Reagovat

Dostal jsem řadu podnětů k tomuto ptáku. Ale téměř ani dva se neshodli. Takže stále nevím, který to je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama