Poštolka obecná aneb špatná zpráva

19. prosince 2012 v 0:33 | Poštolek není v přírodě zrovna málo, ale jejich úmrtnost asi nebude malá |  - - poštolka obecná
Poštolka obecná a její kukadla

Když jsem se zakoukal, před okamžikem, do jejích velkých kukadel, tak jsem si vzpomněl na herečky, které je mají také tak velké, nádherné. Určitě nejsem jediný, který pohledem do nich je vždy fascinován. A teď si nemohu vzpomenout, která z Babičky Boženy Němcové je měla také tak překrásné - Barunka nebo snad Viktorka. Nebo to byla Karkulka?

Žití a přežívání v přírodě to je o příbězích. A tam venku, v té psotě, slotě, to není vůbec nic záviděníhodného.

Tuto krasavici jsme objevili v jedné šumavské záchranné stanici. Jak jinak, než po zásahu elektrickým proudem. Přátelé přírody jí věnovali veškerou potřebnou péči, ale ani ta nepomohla. Odešla na věčnost a s ní ještě dvě další. Je třeba ještě něco dodávat?


Letos jsme si to na Šumavě, jak ve hvozdech, tak i nahoře na pláních, hodně, heéééézky, užili. A to ještě není všem dnům konec. Vždyť nás ještě čeká zimní fotografování jelenů. Obtížné je napsat, která fototoulka nám udělala největší, bohovskou, a neopakovatelnou radost. Každá byla zajímavá, těžko to lze hodnotit.

Na vrcholu ale určitě byla jelenní říje a před ní ještě nález stročkovců kyjovitých a lanýžů, které ani největší odborník z republiky zatím nedokázal určit. Budeme muset, společně s vámi, v příštím roce získat další konkrétní informace. I několik tetřevů jsme u Luzného zahlédli. Bohužel jsme neměli žádnou šanci zmačknout spoušť. Příště už to určitě, snad, vyjde. (...dokončení zítra.)

......


Tady to stále ještě patří armádě a státní ochraně přírody. Vstup přísně zakázán. Zde to není o houbaření, ale o srdéčku. Když hub je čas, tak je toho tady na kosy. Tady se houby nesbírají, co by člověk s takovým množstvím dělal. Tady se houby obdivují, fotografují a neustále velebí. Tady přecházejí jeleni na paseky, louky. Tady je ten boží, český, šumavský, ráj...


Slyšte příběh.....

Fotografujeme: Jak tak uháníme vlaky, auty, mikrobusy, autobusy, krajinou, někteří i letadly - jedna nám právě v těchto dnech odletěla na houby do Austrálie - tak si často povídáme o fotografování. Z odborných časopisů o fotografii víme, že se umělci, nadšenci, profesionálové, vrací k té černobílé. I my jsme si řekli, že to zkusíme. Každý má doma některý z těch starých dobrých, vynikajících, aparátu. Brzy naše nadšení opadlo, když jsme zjistili, že v hlavním pražském salonu stojí vyvolání filmu 120,- korun. Do hodin strávených v koupelnách se nám již opravdu, ale opravdu, nechce. To co dříve bylo za pakatel, je dnes pěkně drahé! Nepomůžete? Vyvoláváte ještě někdo černobílý film?
 

27 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Byliny má každý rád | 19. prosince 2012 v 1:16 | Reagovat

Poznáte, co je to za ty žluté rostliny? A jak se jmenuje ta tráva. A ty kopce znáte? My vás na ně zavedeme. Ceny mírné a zážitky ohromné...

2 sirvalecek | 20. prosince 2012 v 18:42 | Reagovat

Vývojku a ustalovač ještě u Škodů prodávají. Možná, že budou mít i vývojnice, ale já osobně už bych do filmu nešel. Chemikálie jsou jedovaté a zejména metol, základní součást většiny vývojek, dokáže způsobit ošklivou a dalšími kontakty stále se zhoršující alergii, známou pod názvem metolová nemoc. A hlavně: nemáte kontrolu, jak snímek dopadl, náprava zkaženého obrázku je nemožná a pokud budete chtít i fotky, budete si muset pořídit temnou komoru se zvětšovákem, nebo kvalitní kinofilmový skener, protože z multifunkce můžete na slušné fotky leda rychle zapomenout.

3 Myslel jsem to jinak... | 21. prosince 2012 v 14:16 | Reagovat

Potřeboval bych někde vyvolat levně film. Zpracování černobílých fotografií je pak relativně za babku. Vyfotím a dobrý snímek nechám udělat. Proč to vyvolávání je tak drahé, tedy netuším? Já to ale zjistím. To dělání černobílých snímků někde v koupelně, domací fotokomoře, již dělat nebudu. Za ta dlouhá léta již toho mám dost.

Faktem je, že celý odborný svět se k černobílé fotografii vrací. Stačí nalistovat v současných časopisech o fotografii.

4 sirvalecek | 21. prosince 2012 v 16:58 | Reagovat

[3]:černobíle umí na ofsetu tisknout kdejaký jouda. Barevně, tedy soutiskem tří matric, je to podstatně obtížnější a hlavně o dost dražší. Pro čb. tisk totiž stačí jedna matrice, tzv. kovolist, pro barevný musí být čtyři, z barevného obrázku se musí udělat výtažky, (černá, purpurová, azurová, žlutá) a při tisku se musí zajistit, aby ty čtyři matrice tiskly přesně na ,,své" místo na papíru. Přes vývoj tiskařské techniky to stále není nic jednoduchého a vyžaduje to složitou a precizní techniku, obsluhovanou kvalitním zaměstnancem a pro barevný tisk, pokud má vypadat k světu, musí být použit také mnohem kvalitnější a tudíž dražší papír.

5 sirvalecek | 21. prosince 2012 v 17:01 | Reagovat

Proč jezdit žebřiňákem, když máme auta? Proč svítit petrolejkou, když máme elektřinu? Co je na černobílém negativu tak úchvatného? Černobílý režim umí každý digitál.

6 Černobílá fotografie | 21. prosince 2012 v 19:40 | Reagovat

Vše co jste Sire napsal je mimo mísu. Je prokázané, že žádný digitál neudělá dobrou, kvalitní, fotografii. Když profesionál potřebuje jí udělat, tak sáhne na film. Jiné cesty není. Mám s tím digitálem nedobré zkušenosti a nejsem sám.

A další důkaz. kdyby to bylo tak jednoduché jak píšete, tak proč by Leica udělala nový digitální fotoaparát a to pouze na černobílé fotografie. Na trh přišel v polovině letošního roku a jeho cena je 157 000,- korun.  Více na WWW.leica.com.

7 sirvalecek | 23. prosince 2012 v 15:59 | Reagovat

Je naopak prokázané, že z kinofilmu fotografii formátu A3 ostrou a bez zrna neuděláte. A že Leica udělala čb fotoaparát? Leica dělá ledasco a hlavně za draho, aby se snobové měli čím chlubit. A že ,,profesionálové" zvyklí dělat celý život z filmem si s novým formátem nevědí rady mne nepřekvapuje; zvyk je železná košile a chtít s digitálními systémy dělat to samé, co s filmem opravdu nejde. Jenže učit se na stará kolena něco nového jde holt ztuha, že? Nebo mi chcete namluvit, že systém vývojka/ustalovač poskytuje víc možností, než Photoshop?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama