Daněk a dišputace o všem možném

12. ledna 2013 v 16:39 | Toulání se přírodou není jen o ní, ale i problémech dnešní společnosti |  - - daněk


Daněk evropský

Při dnešní fototoulce, kdy jsme překontrolovali hlívu ústřičnou, šindelovník severský, ohnivec rakouský, tak jako vždy došlo i na dišputaci. Zítra to bude především o vandru na palečku zimní a na úklid lokality hřibů královských. Nějaký milovník přírody, chatař, chalupář, vesničan, tam začal vytvářet divokou skládku.

To si takhle kráčíte hvozdem, na zádech torny, na rameni, v kapsách, fotoaparáty a placatice. Ta nejzajímavější dišputace se týkala mladých lidí. Nedávno v Evropě, ale i u nás, proběhl výzkum o volném čase dětí, mladých lidí. Nedopadlo to vůbec dobře. Mládeži chybí pohyb a toulání se přírodou. Vzpomínali jsme na svá dětství a konstatovali, že to se už nikdy bohužel nevrátí. Zároveň jsme ty mladé generace se slzami v očích politovali. Pryč je doba, kdy jsme přišli ze školy, aktovky hodili pod stůl, postel, proběhli vesnicí, městskou ulicí, zapískali signály a uháněli do lesů, polí, k potokům, řekám, tam nahoru do strání, do hor, do hory. Měli jsme krásná dětství.

Daněk je překrásné zvíře na kochání. Není původní a my poutnící, ho dělíme na dva druhy. Ten jeden člověka bez problémů pustí k sobě. A to mluvíme o divoké přírodě, ne o oborách, farmách, zahradách.
Ten druhý jedná opačně. Žije si v klidu, skrytě, nikoho k sobě nepustí. A to je přesně ten druh, který nás, fotografy přírody, nejvíce láká. Je to o velkém dobrodružství.
Trvá i hodiny, než se k nim dostaneme. Je to o oblečení, plazení, o přískocích. Nejhorší vždy je, když dotyčný nemá potřebné fotografické vybavení a s mobilem se snaží dostat co nejblíže. Na jedné straně takové Vandrovníky nemáme rádi, ale na straně druhé je to převeliká zábava. Bohužel, téměř vždy, daňky, jeleny, vyplaší.


Největší zážitky, nejlepší fotografie, jsou v období říje. Otázkou je jestli dančí nebo jelení. Na to si ale musí odpovědět každý sám. Já v tom mám již naprosto jasno. Obojí je správně, neboť říje těchto dvou druhů neprobíhá ve stejném období. Takže milovník přírody, fotograf, si vždy užije. V letošním roce jedeme na jeleny do Scandinávie. Místa jsou ještě volná, tak se přidej...


Možná jsem udělal chybu, že jsem na aparátu nechal to dlouhé sklo. Měl jsem tam nasadit něco menšího. Na to ale není níkdy čas. /Pro zvětšení videa si klikni na symbol You Tube./
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 blog | 12. ledna 2013 v 19:07 | Reagovat

Zítra natočíme palečku zimní, ohnivce rakouské, a když bude čas, tak ještě někoho z Vandrovníků. Že by to naše nejkrásnější děvče.

Jenom jsem ještě nepochopil, jak filmovat houby. Nehejbaj se, nic nedělají, to se tedy mají. Jak na ně? Poradíte, jak se takové houby natáčejí? Nevím, nechám si poradit.

2 Klub skeptiků Sysifos | 13. ledna 2013 v 23:04 | Reagovat

A už je to tady zase. Sice se to netýká léčivosti hub, potravinových doplňků, ale je to hodně podobné - p o d v o d!

Ćeská republika, vláda, chce schválit zákon, že homeopatika budou zrovnoprávněná s léky. Vědci, odborníci, s tímto naprosto nesouhlasí.

Problém je i v tom, že homeopatika oproti lékům nemusí dokládat přísné klinické studie. Je to naprosto šílené co se u nás děje. Peníze, korupce, mají přednost před pravdou, před lidskými životy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama