Březen 2013

Vydařený den, i když počasí za nic nestálo

31. března 2013 v 19:49 | Vyrazili jsme na houby a našli daňky. Také novou lokalitu ohnivců. |  GLOSY!!!
Při slavnostním ukončení výstavy na Karlštejně nám vyhrávali pozounéři


Výstava Houby I na Karlštejně skončila, a již je dohodnuto, že se tam vrátí, ale v jiném provedení, v roce 2016. Zítra bude nainstalována nová - Fotografie z koše balónu nad Českým krasem. Pan kastelán vás všechny, kteří tuto krajinu znáte a máte jí rádi, srdečně zve. V restauraci U Adama, v podhradí hradu, máte na heslo burle.blog. cz stále slevu desseti procent. Přejeme dobrou chuť.

Po dobrém obědě, Adam s manželkou se vytáhl, jsme zaběhli se podívat na ohnivce rakouské. Stále se ukazují nové plodnice a ty starší jsou objektivům k nakousnutí. Je tam i několik překrásných srostlic.
Přes kopec jsme vyrazili na Brdy překontrolovat některé záhadné houby. Nedaleko jsme, při hledání kačenek českých, narazili opět na ohnivce. Tento plácek, který je neveliký, jsme doposud neznali. Někdo tady začal kácet kmínky, asi na zátop, a mezi padlými stromky taková krása.
V poslední době máme stále silnější pocit, že brdští mufloni a daňci už se moc lidí nebojí. Sice je k sobě nepustí, udržují si patřičnou vzdálenost, ale plaší už moc nejsou. Důvod je jednoduchý. Občané z okolních vsí je přikrmují. Sypou jim na hromádky staré pečivo, jablka, kaštany a další pamlsky. S dobrým teleobjektivem se pak dají dělat zázraky.


I pro tyhle námi milované dobráky je zima již hodně dlouhá. Nic moc jim v brdských lesích nechybí až na to nejdůležitější - mladá, zelená, jarní tráva. Ono to dokonce vypadá, že ani seno už nechtějí. Že by dančí zvěř, v očekávání lepší krmě, i hladověla?


Bohužel jsem nucen, zde na blogu, fotografie dost ořezávat. Důvodem je, že by jinak snímky vycházely moc, tedy hodně, vysoké.

Příběh, který nemusel skončit dobře: Každý si myslíme, jací nejsme řidiči. Stačí ale malé zaváhání a může to skončit tragicky.

Já v prvním autě a za mnou několik dalších vozidel. Přes hřeben sjíždíme starým lesem do civilizace. Za dva kilometry bychom les měli za sebou. Ještě nás ale čekají rozlehlé louky na obou stranách silnice. Tady každý, kdo má rád přírodu, rychlostí přibrzdí a očekává věci nevídané. Čassto se tady pase nebo odpočívá vysoká, polehávají divočáci a zvěři srnčí ani nemluvě. Na krajních stromech odpočívají, nebo čekají na úlovek dravci. Boží to koutek brdské země.

I já jsem si přibrzdil a najednou koukám, jak se přes louky žene sedm kusů srnčí zvěře s kapitálním srncem, který parůžky ještě v líčí. Když v tom slyším za sebou skřípění, brzdy pískají, pneumatiky zpívají. No zkrátka jsme to měli jen tak tak. A kde byl problém. Řidiči, fototuláci, a jejich osazenstvo, pozorovali tu překrásnou a neopakovatelnou situaci a zapomněli, že nejsou na vozovce sami. Ta matička příroda nás opět zachránila před problémy. Snad jsme se všichni poučili.


Káně lesní čeká na kořist...

Houby - výstava fotografií - 5.4.2013 - 28.4.2013

29. března 2013 v 23:10 | Součástí výstavy budou i besedy a přednášky. |  VÝSTAVY program
Fotografie hub našich lesů si můžete prohlédnout ve výstavním sále denně od 9 do 18 hodin. Autorem fotografií, převážně méně známých hub, je fotograf přírody, pan Václav Burle.

Fotografická výstava seznámí návštěvníky s krásou hub našich lesů. Ukáže roztodivné tvary a barvy hub, které při procházce lesem přehlédneme. Mnoho z nich je chráněno a vyskytuje se jen v ojedinělých lokalitách a v malém množství.

Výstava putuje po celé republice. S fotografiemi se mohli návštěvníci seznámit již v Prachaticích, Kašperských Horách, Protivíně, v Galerii Nové Butovice, ve Všeradicích, v centru Mariánských lázní, ale i ve Vimperku a na Karlštejně. Cílem autora je nejen fotografovat krásu našich lesů, ale i chránit přírodu, učit nás ji znát, milovat ji a neničit. Autorovi články o houbách si můžeme přečíst i v časopise Vesmír.

Ve středu 10. a 17. 4. od 14 do 17 h bude autor výstavy Václav Burle ve výstavním sále ochotně diskutovat a odpovídat na dotazy návštěvníků.

Botanická zahrada Praha Troja...


Pařezník pozdní a hlíva ústřičná...


Houby z Chuchelského háje opouští hrad Karlštejn

29. března 2013 v 19:29 | Výstava se převelice vydařila. Prohlédlo si jí na tisíce návštěvníků hradu |  VÝSTAVY program
Z Karlštejna do Botanické zahrady v Praze Troji a pak na hrad Rábí

Pohled na hrad Karlštejn, z tohoto místa, není vůbec známý. Dá se pořídit pouze v zimním období, kdy dříny ještě nekvetou a stromy jsou bez listů. Byla by to tady fantastická vyhlídka. O kousek výše se na hrad díval bratr Jan Žižka a posílal obráncům na hlavy jednu kouli za druhou.

Ve výstavní návštěvní knize přibylo přemnoho zápisů. Naprosté většině nikdo z nás nikdy neporozumí. Nebo vy umíte číst to malované písmo - Čína, Japonsko, Arábie, Korea? Ani angličtině, němčině apod. není moc rozumět. Nejsme ve světě sami, kdo píše jako vepř v chlívku. Zajímavé je, že azbuka - a že jí v kronice není málo - je téměř vždy vyvedená na pětku. Tedy u nás v Čechách by to bylo za jedna.

Podle průvodců, v březnu, navštívilo Karlštejn téměř patnáct tisíc turistů a to zejména ze zahraničí. Každý musel kolem výstavy hub projít. Někoho zaujala převelice, ale byli i tací, kteří do knihy nepsali hezká slova. Bylo to, bohužel, i o oslavě nacistických symbolů. Ale takový je život, současná demokracie a to nejen v Evropě.


I v letošním roce, zejména v období jara, připravíme, tak jako každý rok, do oblasti Karlštejna, Českého krasu, hodně vycházek, expedic. Naším zájmem je historie této oblasti, ale zejména houby a byliny. Kdokoliv z vás se může přidat. Vždyť tu krásu nebeskou máme doslova za humny. Kdo první do komentářů napíše jméno této rostliny, tak má jednu zmrzilinu, nebo pivo, panáka, zdarma.

Všem Vandrovníkům pěkné prožití Velikonoc

29. března 2013 v 17:05 GLOSY!!!
Tak zase někdy někde...


Ahoj Václave, Vandrovníci, přeju krásné Velikonoce, mě asi při pohledu z okna klepne. Jaro nikde a opět chumelí. Příští týden odjíždím do Piešťan, snad už přeci jen bude tepleji. Pa P.

Veselé velikonoce Vám všem, přátelé

28. března 2013 v 23:42 GLOSY!!!
A bude mrskačka...

.....

CAUSA kandík psí zub aneb LIKVIDACE DOVOLENA!!!

28. března 2013 v 12:31 | Stát povoluje vandalům vstup na lokalitu chráněného kandíku. |  Kandík psí zub
Již nic nebrání tomu, státem chráněnou bylinu zlikvidovat. Více ZDE !!!


DOPIS

AGENTURY OCHRANY A PŘÍRODY ČESKÉ REPUBLIKY
(...čekáme, až ho od agentury obderžíme e-mailem.)


** ** ** ** **

ODBORNÉ VYJÁDŘENÍ BOTANIKŮ, DOCENTŮ, PROFESORŮ, Z VYSOKÝCH ŠKOL
(...čekáme, až vyjádření obdržíme od agentury dopisem a e-meilem.)

** ** ** ** **

ODBORNÉ VYJÁDŘENÍ
ŘEDITELE AOPK ČR RNDR. Františka Pelce

** ** ** ** **

*** MOTTO z dopisu AOPK ČR:
!!! Omezení či zakázání vstupu
na lokalitu pro veřejnost
je nepotřebné
až nevhodné řešení!!!

"Takže dupání, šlapání na chráněné rostliny, jejich olamování, zalehávání, je státem posvěceno". Václav Burle

Současný stav na PP Medník - V měsíci březnu jsme, s přáteli a botaniky, provedli na lokalitě kandíku odborný průzkum. Na začčátku měsíce tam bylo pouze několik rostlin. Včera (21. března 2013) je tam již rostlin povícero a jsou označené ČSOP klacíky. A to je - v současné době - kdy kandíky nejsou téměř vidět nevhodné. Návštěvník vidí klacík a už k němu směřuje. problém je v tom, že rostlina není vidět. Mezi listím, sněžným popraškem, jenom téměř neviditelný kousílínek fialového flíčku. Na kandíku pak otisk boty. Takhle jich tam již několik je polámaných. Je potřebné k tomu ještě něco dodávat? Ten každoroční zázrak zdejší přírody lze očekávat, podle počasí, tak cca za čtrnáct dní...

Turistická informace: Na Přírodní památku Medník, kandík psí zub, se lze pohodlně dostat vlakem z vlakového nádraží Braník. Vystupuje se na zastávce Petrov. Druhou možností je auto. Ve Štěchovicích přes most do Hradistka, tam vlevo do Pikovic. U řeky je velké parkoviště. Pak pěšky cca 15 minut. Nejdříve se ale zastavte v cukrárně a požádejte paní cukrářku, aby vám kandíky ukázala na své zahradě. V současné době tam již kvetou tři. Na oplátku si u ní kupte kávičku a vynikající zákusky. Lze posedět, v klidu, venku na zápraží.* * * Česká televize, na téma kandík psí zub, PP Medník, natočila dvě zajímavé reportáže. Najdete je zde na blogu, nebo dejte do vyhledávače na googlu.Motýli dokážou fotografa přemnohému naučit

26. března 2013 v 23:47 | Uspořádáme několik fototoulek. Vstup zdarma, ale profesionála budeme muset zaplatit |  Motýli
Zanedlouho to opět, po roce, začne. Pojďte si to s námi užít a mnohému se přiučit...

Skončila možnost se přiučit fotografování na orchidejích z celého světa. Nyní nás čekají motýli. Poznáme je - a pokusíme se je vyfotografovat - od zakuklení až po celou jejich krásu. K dispozici budou i fotoaparáty a objektivy. Promarnit tuto příležitost, by byl pro každého, kdo se o fotografii zajímá, hřích. Ceny mírné, zážitky převeliké a neobvyklé.

Zajímavé je, že tento druh motýla se fotografuje nejlépe. Nikam nepospíchá, ničeho se neleká, způsobně čeká až se fotograf nabaží. Je pořád navíc krasavcem. Nestárne, není oškubaný, nechybí mu kus křídla, noha. Zkrátka miláček všech přítommných. Žádnému na kartě, v archívu, nechybí. Je to vynikající manekýn, který navíc nic nepožaduje. Ani peníze, ani naturálie, jenom něco sladkého, výživného. O to se ale vždy postarají odborníci.


Další fototoulky jsou na spadnutí. Vyrazíme do vojenských újezdů, budeme putovat po Murańské planině a podíváme se po houbách a orchidejích i do Bulharska. Tábor postavíme i v Beskydech, kde budeme poznávat šindelovníky severské, korálovce, bondarcevky atd. Čeká nás orel mořský, čáp černý. Zážitků bude nepřeberně, ale budou nás určitě opět pořádně bolet nohy. Přidej se, nedej se...


...více zde v komentářích. NÁBOR NOVÝCH VANDROVNÍKŮ. Na snímku přechod Brd - Hřebeny.


Na lokalitě orchidejí. Dnes tyto vzácné rostliny, příště budou houby...


Neseď doma za pecí, přestaň tloustnout, koukat na televizi, polykat prášky od lékaře. Vyraž do přírody. Zítra odjezd v 10,00 hodin, pak na zubry a šafrány bělokvěté, určitě koukneme i na jeleny. A potom začnou kačenky, smrže, májovky a tak stále dále. Už jsi viděl louku rozkvetlou stovkami orchidejí?

Víte? Nevíte? Vyzkoušejte své znalosti kolem přírody

26. března 2013 v 17:13 | Jeden ze zdejších čtenářů nám poslal tuto neobvyklou hádanku. Tak se snažte... |  Stromy to je láska má
Víte co je to za strom? (Odpovědi klikejte do ANKETY, nebo pište do komentářů.)

Za týden bude na tomto místě odpověď! A už je tady...

Jedná se o tisovec dvouřadý (Taxodium distichum), jehličnan z čeledi cypřišovitých. Pochází z mokřinatých oblastí jihovýchodu Spojených států.

Tyto až 40 m vysoké stromy s široce kuželovitou korunou patří mezi opadavé jehličnany s plochými, až 2 cm dlouhými jehlicemi. V Evropě je tisovec vzácný, ale ojediněle se s ním můžeme setkat i v České republice.

Nejstarší a nejpočetnější skupinu tisovců dvouřadých ve střední Evropě můžeme vidět v děčínském zámeckém parku. Odtud pochází i naše fotografie.
-jp-

Lomy v Českém krasu dostávají na zadek! Je to správné?

25. března 2013 v 16:00 | Je sice pravdou, že lomy vytvořil člověk. Neměly by ale tak na věky věků zůstat? |  Český kras
Součástí tohoto článku je ANKETA!!! (Více o Českém krase a jeho lomech ZDE !!!)


V těchto jarních dnech, směřuji první kroky houbařů právě do Českého krasu. Rok co rok je to tady ráj na první houby roku - kačenky a smrže. Mapku, s jejich výskytem, plácky, naleznete ve zdejší specializované části.

Každý milovník zdejší přírody, ať houbař, mykolog, bylinkář, zoolog, ornitolog atd., je každoročně zděšen, kolik lomů zde již zaniklo a další to v nejbližší době čeká. A nikoho to nezajímá, nikdo nekřičí. Jen po hospodách se pomlouvá a volá po spravedlnosti. A to je velice málo! Dokonce se počítalo i se zavezením Velké i Malé Ameriky. Bohudík, tato všivárna je zatím na neurčito odložena. A otázkou je jak dopadne Holý vrch a Homolák(?) Pozná někdo z vás, co je to za lom na fotografii?

Ohnivcům se letos v krasu dařilo. Ze začátku to vypadalo, že to nebude nic moc, ale v závěru se stal zázrak. Je jich hodně a i veliké a překrásné srostlice. Bohužel, je to tam rozšlapané, jako po každodenních davech lidí někde na Václavském náměstí...
A víte, jak se pozná ohnivec rakouský od těch ostatních? Podle významného, tamějšího, mykologa - rakouští rostou pohromadě, ti ostatní jednotlivě.
Ještě nedávno se tvrdilo, že ohnivci patří mezi vzácné, ohrožené, houby. Po jednom zázraku se přišlo na to, že to asi nebude, není, pravda. Jaký to byl zázrak?


Český kras to nejsou jenom nejúžasnější houby. Nedávno zde, jenom kvůli nim, dokonce "vznikla" samostatná rezervace. Ale i překrásné, ohrožené rostliny. O této - nemohu si vzomenout jak se jmenuje - se tvrdí, že v krasu stále roste a to dokonce několik metrů od asfaltové cesty. Jiní odborníci, znalci, této nezapomenutelné krajiny, naopak tvrdí, že střevičník pantoflíček zde v krasu již dávno tomu co vyhynul. Kde je asi pravda? Pomůžete tuto záhadu rozklíčovat?

Hledali jsme kačenky české a potkali jeleny

23. března 2013 v 21:24 | Udělat slušnou fotografii jelena není zas tak složité. Ale jak ho najít? |  - - kačenka česká
Kačenka česká a jelen

Čekání na kačenky jsme již nemohli vydržet, a tak jsme se rozhodli vyrazit na Šumavu. Tamější houbaři, naši přátlé, nám neustále tvrdili, že je to naprostá hloupost. Kačenky podle nich nejsou a ještě dlouho, pro divnou a dlouhou zimu, nebudou. Byli jsme si vědomi, že mají naprostou pravdu, ale když my jsme tak moc chtěli již na šumavské louky vyrazit, a sem tam se podívat do lesíčků na houby.

Uvnitř srdéčka jsme i doufali, že se potkáme s vysokou. A taky že jo! Viděli jsme několik kusů, včetně zvěře srnčí. Obyvatelé lesů, i přes zimu, mrazy, se stahují na louky, které jsou již bez sněhu a na nich vyrůstá první letošní tráva. Ta je pro ně již hodně očekávanou pochoutkou, nutností. Bohužel pro naše aparáty vysoká byla od nás hodně daleko a věděla o nás dříve než my o ní.

Autobus nás zavezl nedaleko od Prašíl a my se vydali směrem do vnitrozemí k autům. Snažili jsme se neustále postupovat po jižních úbočích, kde již po sněhu není ani památky. Když už se blížil konec našeho putování, tak z ničeho nic, před námi několik těchto pacholků. Pak to už šlo ráz na ráz, jak se říká u dělostřelců. Ke slovům přišly aparáty. Výhodu měl ten, kdo měl instrument dobře nastaven. Ono totiž to setkání trvá několik vteřin, sekund, jak se teď říká. Výhodou vždy je, a to se stalo i dnes, že jeleni jsou stejně vyvaleni, jako poutníci. Několik vteřin na nás čučí a diví se, co se to v jejich revíru děje. Závěrky začaly cvakat a jeleni jako na povel se pomalu dali na ústup. Divadelní představení skončilo. Trvalo to nedlouho, ale o tomto setkání si budeme ještě dlouho povídat. Na jedné straně by si každý z nás přál, aby jich, i v letošním roce, bylo co nejvíce. Na straně druhé, ale všichni víme, že potom by to již nebylo ono. Čeho je málo, čeho se nedostává, tak to je nejvzácnější.

Fotografujeme jeleny: Ze všeho nejhorší je potkat se s jelenem, lání, nepřipraveně a letmo. Mít v tomto případě fotoaparát v pouzdře, nebo nedej Bože dokonce v batohu, je naprosto neprofesionální. Noste ale celý den aparát na krku, přes rameno. To nikdo nevydrží.

Problém je, když příjde to setkání, vytvořit slušnou fotografii. Je známo, že z ruky se to nepodaří snad nikdy. Noste ale se sebou neustále stativ? I tak torny máme dosti těžké.

Už dávno jsme zjitili, že i když je aparát dobře nastaven - čas, clona, iso, tak ani vynikající stabilizace moc nepomůže. Vina je jednoznačně na dlouhých, hodně dlouhých sklech, objektivech. Kruh se uzavřel a pak je to jenom o štěstí a o profesionalitě, umění, jednotlivých fototuláků. Tak zase někdy někde. V brzké době nás čeká seminář v botanické zahradě, potom výprava na Muraňskou planinu a vše vyvrcholí cestou do Bulharských hor za kytičkama. Dokud to chodí a člověk má chuť, tak proč sedět doma za pecí.


Bělo

18. března 2013 v 17:58 Choroše

Bělo

Šupajdili jsme si to po Posázavské stezce, z kandíků psích zubů. Bylo jich tam málo, byli maličcí, promrzlí. Ještě není jejich čas. Už tam ale rezervací procházely davy lidí a to včetně psů, kočárků a turistických holí. To tam, tak jako každý rok, zase bude masakr. Kandíci se objevují již i na lokalitě II a III. Ale koukají jim zatím jenom špičky květů.

Najednou, několik metrů od Sázavy, pařez a na něm tato nádhera. Trsy tam byly dva a několik ještě lońských plodnic. O který choroš se ale jedná, tak to tedy nevím. Zkusím ho najít v atlasu. Nebo poradíte?

Pavučinec rumělkový perem Jiřího Patočky

17. března 2013 v 21:30 - - rumělkový
Pavučinec rumělkový

Pavučinec rumělkový roste od konce srpna do začátku listopadu v podhorských listnatých lesích a u nás je poměrně vzácný. Je nejedlý, možná až smrtelně jedovatý, ale bližší informace chybí. Pavučinců je velké množství, jejich habitus je velmi proměnlivý a přesné určení druhu obtížné, proto se nedoporučuje sbírat je k jídlu. Pavučinec rumělkový upoutává pozornost svým krásným zabarvením a australská poštovní správa si jej v roce 1981 vybrala jako motiv pro svou 24 centovou známku.

Více a podrobněji:


Šumava aneb ochrana a láska jedno jsou

17. března 2013 v 19:06 | Nedejme se a bojujme. Co neuděláme dnes, to již neuděláme nikdy!!! |  Šumava
Milí přátelé,
přidejte se s námi na pomoc Šumavě, je opravdu velmi - velmi ohrožená. Jára Bláha, náš přítel, nám zaslal konkrétní náměty, jak můžeme všichni, váhou svého hlasu, pomoci.
Promýšlejte vážnost i cennou možnost své odpovědnosti, dokud je ještě trochu času. Díky, že se tím budete alespoń na chvíli zaměstnávat.

Pokud nemáte čas a odvahu na návštěvu poslance, i dopis v obálce je skvělým příspěvkem v této dobré věci, e-mail je také dobrý, i když asi nejslabší forma nasazení. Ale i ten může pomoci!!! Přátelsky z A Rocha - Pavel Světlík.


Dobry den, ahoj

v Parlamentu je zákon, který zlikviduje NP Šumava, když bude přijat. Představy ministra Chalupy jsou stejně děsivé. Zvrátit to můžeme jedině tim způsobem, že se poslanci na vlastni oči a uši přesvědči, že to lidé nechtějí, že jim na Sumavě záleži a že jejich hlasováni vsichni sleduji. Teď tedy nastaly chvile, kdy je třeba něco pro NP Šumava znovu udělat.

Kazdy z nas muze udelat dve veci: napsat poslancum dopis (nebo aspon email) a osobne zajit za svymi poslanci z regionu.

1) Vse potrebne k psani dopisu nebo emailu poslancum najdete na www.sumavazije.cz. Lepsi je psany dopis, ale i email pomuze - z www.sumavazije.cz se rozesle vsem poslancum. Prosime, napiste jim zatim Vy. Pozdeji Vas oslovime s prosbou vyvolat lavinu dopisu - vyzvat k psani dopisu i vsechny, koho znate, ale ten cas jeste neprisel.

2)Zato je ted treba mohutne vyrazit za poslanci osobne. Je to vyzkousene i z jinych kauz - funguje to. A neni to vubec nic tezkeho. Nekteri uz zacali a maji dobre zkusenosti a postrehy - prosim napsite je ostatnim na konferenci.

V priloze posilam rady jak postupovat - ty si prectete. Pak mame balicek materialu, ktere se vam k tomu muzou hodit ke stazeni na http://leteckaposta.cz/251551588. Ale vetsinu z toho, co je v balicku vubec nemusite cist - bohate staci ten navod v priloze, tiskove zpravy a soubor Dva sumavske zakony.

Prosime, vyrazte za nimi hned. Tedy hned si domluvte schuzky - pocitejte, ze poslanci nebudou mit cas ze dne na den, domlouva se to nekolik tydnu dopredu. Fakt je to jednoduchy a ucinny. Diky, zdravi Jára Bláha / Hnutí DUHA - Friends of the Earth

A: Lublaňská 18, 120 00 Praha, Czech Republic
Údolní 33, 602 00 Brno, Czech Republic
T: +420 222 513 859
M: +420 731 463 929
E: jaromir.blaha@hnutiduha.cz
www.hnutiduha.cz

Fotografie: 1/ řeka Vydra, si záslouží té nejvyšší ochrany, naší lásky. 2/ Stročkovec kyjovitý. V minulém roce se, po více než sto letech, opět na Šumavu vrátil. Je to důkazem, že se hvozd mění k lepšímu. Tak to nepodělejme pane poslanče, senáte, parlamente, vládo. Václav Burle.


Snímek jen tak k zamyšlení i pro radost. Opravdu to tady chceme zničit? Zlikvidovat?

Hyacintka rumelská aneb záhada Českého krasu

15. března 2013 v 23:36 | Jeden se nestačí divit, co v nejzajímavější rezervaci Českého krasu roste... |  FLORA
Hyacintka rumelská

Fotografujeme: - S tímto snímkem nejsem vůbec spokojen. Jsem zmaten. Květ nemá ani centimetr, ale problém je v něčem jiném. Prostředí, kolem něho, je velice neuspořádané. Je tam moc rušivých vlivů. Jsou dvě možnosti: še kolem rostlinky, která je hodně titěrná, vyčistit a dát prostor pouze jí. Nebo to nechat tak, jak to Matička příroda pro nás připravila. Kterou variantu by jste zvolili vy? Ještě nedávno měl tento článek titulek, ve kterém se psalo, že tuto rostlinu neznáme. A dnes, zásluhou jednoho ze čtenářů, je již jasno. Jak se ale vzala ve středu Českého krasu, v rezervaci? Toť velká záhada. Třeba jí někdo z vás odhalí...
Snažil jsem se o ní získat více informací, ale marně. Doplňující informace, o našem putování, ZDE !!!

DISKUSE - na houby jedině s hráběma

15. března 2013 v 23:18 | Máte-li na tuto problematiku názor, tak prosím pište do komentářů |  Ochrana hub diskuse
Ochrana hub opravdu nikoho nezajímá? Jak ještě dlouho budeme Matičku přírodu likvidovat?

TAKTO TEN PROBLÉM ZAČAL
SLOVO MÁ ANTONÍN

(...pokračování brzy. Musím jít spát, vyrážíme v šest hodin.)

Šafrán zlatý, nová ozdoba Českého krasu

15. března 2013 v 21:57 | Z ničeho nic se šafrán zlatý objevil, v devíti kusech, v nejvzácnější části krasu. Znáte někdo jeho historii? |  FLORA
Šafrán zlatý

Je dobré mít dobré kamarády, a když navíc jsou odborníky na přírodu, tak je to naprosto úžasné. Jeden telefon nás pozval na nepředstavitelné překvapení z oboru botaniky. Nic moc jsme neočekávali, ale vždy rádi do lesů, kopců a hájů, vyrazíme. Vždy jsme připraveni a nabaleni...

Po pravdě řečeno, moc se nám dneska nechtělo. V noci mrzlo až praštělo. Dohodli jsme se, že počkáme na devátou hodinu a ta rozhodne. Ještě jsem byl zabalen v duchnách a už, v 9,00 hodin, cvrčel telefon, mobilní, současně pevná linka, a rozvonil se i zvonek u dveří. Vykoukl jsem z okna a všude sluníčko, které se probojovávalo mlhou. Neváhal jsem, naložil jsem v okamžiku plnou polní, a s přáteli vyrazil kolem Berounky na jihozápad. Začínal úžasný den.

On je nyní takový divný čas. Houby ještě nerostou, ty vzácné, zimní, jsme již mnohokrát navštívili a na byliny, chráněné rostliny, je také ještě brzy. Ale již se na svět dere podběl, jaterník a také podléška, dvě rostliny, ale krásné jako jedna. Keře začínají mít malilinké pupence. A už se objevily první plodnice kačenek českých.

Zaparkovali jsme u hospody a pak stoupali kolem potoka do kopců. Překontrolovali jsme vchod do jeskyně, jest-li je stále dobře zabezpečen a hlavně ve sněhu se učili znát stopy zvěře. I na hovínka došlo. Strašně jsme se pohádali nad stopou rysa. Tedy já tvrdil, že je to jasně on, i když tam nebyly vidět ty drápky. Rys v Českém krasu? Tak to by tedy byla hodně hlučná rána.

Začali jsme prozkoumávat terén a koukali, jest-li už se na svět nederou ty nejchráněnější rostliny. A taky že ano. Tři kousky.

Pomalu jsme se šinuli k těm několika metrům prostoru, kde měla být ta úžasná rostlina. A taky že ano. Celá žlutá, jak jsme se později dozvěděli, tak ne žlutá, ale zlatá. Ale chybička se vloudila. V noci bylo moc pod nulou a i nyní, i když svítilo slunce, stále mrzlo. To ale nemělo trvat dlouho. Těch devět rostlin polehávalo u země a samozřejmě žádná nebyla otevřená. Nezbývá než počkat na teplejší den a vyrazit znova. Jenom abychom to ještě stihli. Tyhle brzské byliny moc rychle ze světa odchází na věčnost.

Z ničeho nic se zatáhlo, zadul studený vichr a začal padat sníh. Rychlostí blesku jsme se odebrali do údolí, a směr hospoda. Ta nikdy nezklame a hezky česky se v ní dišputuje.

U šafránu zlatých byly, na několika metrech čtverečních, takové divné a nám neznámé, malilinkaté, modré, rostlinky. Náš přítel, který nás pozval, bez uzardění, tichým hlasem, vědom si jejich vzácnosti, vyřkl jejich jméno. A já ho hned po odchodu z hospody zapomněl. Více bude ZDE!!!(22. března) - Vidíte toho mimozemšťana? Pohybovali jsme se v blízkosti plácku šafranu zlatého, tak jsme se doběhli podívat v jakém jsou stavu. Je to bída. Sníh odešel a všem se moc dobře nedaří. Půda je promáčená a navíc ztracené slunce vůbec neotevřelo jejich květy. Lepší to už určitě nebude. Tak zase za rok...

Zamyšlení: - V Praze mám několik podniků, které pravidelně navštěvuji. Nejraději, kde si to při kafíčku, dortíku, zmrzlině, užívám, jsou dva. První je nejen kavárnou, ale i galerií, kam chodí nejvýznamnější fotografové střední Evropy, světa. Vždyť mnozí se teprve nedávno vrátili do Čech z dalekých krajin. Pokecáme, pohádáme se a těšíme se na další setkání. Až v této galerii budeme mít jednou výstavu fotografií hub, tak můj život bude přešťastný.

Ten druhý je naprosto dokonalý. Všude ticho, hlasitý hovor se nepřipouští. Nejen, že tady vaří přemnoho druhů kafíček, ale je tady i rozsáhlá knihovna, kde převládají fotopublikace a různé knihy o fotografování, včetně odborných časopisů z celého světa. Na podzim jsem tady získával znalosti o snímání vysoké zvěře, a v poslední době sem chodím studovat makrofotografii. Není lepšího námětu na období zimy. A čím více se snažím, čím více toho vím, tak zjišťuji, že naprosto nic nevím, neznám, neumím. Ale vždyť právě o tom fotografie, fotografování je...


Drahý Toníku, tady máš mojí stručnou odpověď k tvé nenávisti na organizaci, která se nazývá Duha. Dovol jeden konkrétní příklad. Český kras je perlou nejen České republiky, ale minimálně i Evropy. Je to tady ráj na zemi. Na snímku se díváš na Velkou Ameriku, která měla být zavezena, tak jako hodně dalších lomů v této oblasti. Některé se zaváží a některé ty nádherné prolákliny již zavezeny jsou. A kdo myslíš, že proti tomu zlořádu neustále, den co den, měsíc co měsíc, rok za rokem bojuje? Snad ty, nebo tobě podobní? Určitě ne. Ale kluci a holky, například právě z této Duhy. Neměli bychom je spíše velebit, než je nenávidět? Václav Burle


Houby na Karlštejně - zájem o fotografie je nesmírný

15. března 2013 v 19:38 | Den za dnem, výstavu si prohlédnou stovky navštěvníků hradu... |  VÝSTAVY program
Takový zájem nikdo neočekával

Den za dnem, přichází na starodávný hrad Karlštejn davy lidí, v této jarní době, především cizinci. Zápisy v návštěvní knize jsou toho dokladem. V každém případě vyhrává azbuka, ale i takové divné znaky, které patří čínštině, japonštině, arabštině. Bohužel, nechybí ani zlá slova, která patří fašistům. Spokojenost vyjadřuje, za všechny navštěvníky hradu Karlštejna, toto překrásné slovo - bellisima!!! Odhaduje se, že hrad, výstavu, denně navštíví téměř tisíc turistů.

Výstava především předkládá houby Českého krasu. Vždyť kolem hradu rostou ty nejvzácnější. Nejkrásněšjí plodnice nedávno vyrostla na historickém dubu pod Karlštejnem. Snímek si můžete prohlédnout v dubnovém čísle časopisu Vesmír. Výstava, ale již jenom velkoformátové fotografie, bude od dubna pokračovat v Botanické zahradě v Praze Troji. Pak následuje hrad Rábí, Mariánské Lázně, Akademie věd České republiky atd. atd. Připravujeme výstavu chráněné rostliny České republiky. Nechcete se zúčastnit? Snímků není nikdy dost.


Jedni na hrad přichází, další odcházejí, ale všichni prochází kolem fotografií hub Českého krasu. Mnozí - a neni jich málo - koukají a vlastním očím nevěří. A když jim řeknete, že se většina těch plodnic jí, tak je jim ihned šoufl. Jedna dáma to vyjádřila trefně za všechny. "Hrad je to překrásný, ale až se někdy řekne Karlštejn, tak si hned vzpomeneme na tyhle úžasné české houby. Vy to opravdu jíte?"

Pozvánka na fototoulku s profesionálním fotografem

15. března 2013 v 0:23 | Potřebuješ se na něco kolem fotografování zeptat? Teď máš velkou příležitost |  AGENTURA Vandrovník
Další fototoulka se koná v Praze pod vedením profesionálního fotografa


Připomínáme, že další fototoulka - 21. března - míří na výstavu orchidejí v Botanické zahradě v Praze Troji. Ceny mírné a zážitky ohromné. Všichni jste zváni.

V nejbližších dnech, než začnou růst houby a byliny, zase pod odborným vedením, vyrážíme se podívat na jeleny a srnčí zvěř. Ale to až na zpáteční cestě. Podaří se nám opětovně vlci a alespoň jeden rys? Já jsem zatím neměl to štěstíčko. Musíme rychle, dokud je tam sníh. Zvířata ve vysokém sněhu mají přece mnoho do sebe.

Fotografujeme: Dnes jsem se opět snažil vyhledat tohoto srnce a povedlo se. A nestálo mě to ani žádné velké úsilí. Zavolal jsem do hájenky a zeptal se, kde asi je. Za hodinu jsem dostal odpověď a dokonce, bohudík, i doprovod.

Teleobjektiv je vynikající věc, ale nechápu, proč ten srnec má oči, jako kdyby byl slepý a místo očí jen divné díry, černé otvory. Vždyť jsem měl světlo za zády? Kde jsem udělal chybu?

Předjarní procházka po poutní cestě

14. března 2013 v 23:36 | I houby budou, ptáci zazpívají a my budeme fotografovat. Neseď doma za pecí, vezmi děcka, rodinu a vyraž. Uvidíš, že budeš mezi novými přáteli moc spokojen... |  Praha okolí

Občanské sdružení Poutní cesta Hájek

pod záštitou Nadace VIA a Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.
vás všechny zve na

PŘEDJARNÍ PROCHÁZKU PO POUTNÍ CESTĚ

která se koná dne 16. 3. 2013 od 9.30 hod.

Zveme Vás všechny na procházku po I. etapě poutní cesty do Hájku, kdy zkontrolujeme stav kaplí po zimě, provedeme mírný úklid v jejich okolí a případným zvědavcům zodpovíme otázky týkající se historie poutní cesty.

Startujeme v 9.30 u 1. kaple na Dlabačově (roh ulic Bělohorská a Gymnastická - zastávka tram č. 22, 25 - Malovanka). Půjdeme volným krokem po trase původní cesty až na Bílou Horu, kde naše cesta skončí překvapením, které začne okolo 13.00 hodiny.

Rukavice a pytle na odpad jsou zajištěny, počasí nikoliv. Těšíme se na Vás!!!

Kačenka česká - zajímavosti všeobecné a novinky kolem roku 2013

11. března 2013 v 23:08 - - kačenka česká
Kačenka česká a vše kolem ní: (Máte-li o kačence co říci, tak pište pod tento článek do komentářů. já to následně přetáhnu do tohoto článku...)

(11. března 2013) - Dnes na pražské přednášce České mykologické společnosti, byla, tak jako vždy, naprosto úžasná, se objevila první letošní, i když hodně malilinkatá, kačenka česká. Další, letošní, ukázal při přednášce JUDr. Aleš Vít na fotografiích z neděle. Venku se sice hodně ochladilo, ale již to nebude trvat dlouho a kačenky se vydají za světlem. Taky se těšíte?

I/ - Zajímavost: JE KAČENKA ČESKÁ NEBEZPEČNÁ? Mám kamaráda, který je veliký odborník na kačenky. Již před lety zjistil, že je bohužel nemůže konzumovat. Je, podle vědců, lékařů, jeden z jednoho miliónu lidí, který má na ně převelice nepříjemnou alergii.

Na přednášce vystoupil houbař, starší pán, který položil otázku na stejný problém, který tíží jeho manželku. Posléze se přidal jeden z nejlepších fotografů hub, pan Malý. On dokonce zná tři človíčky, kteří touto alergií trpí...

V této souvislosti byl pan Jaroslav Malý požádán, aby na některé podzimní přednášce o fotografování hub podrobně pohovořil.

II/ - Zajímavost: MÁTE PŘEDSTAVU, KOLIK ASI KAČENEK JE V PŘÍRODĚ? Tak jako vždy po přednášce, v diskusi, pan ing. Jiří Burel, vtipně a ze znalosti věci, hovořil o kačenkách českých v souvislosti s jejich výskytem. Potvrdil, že když je těchto překrásných a chutných hub čas, že jich je všude po republice plno. Otázkou je, přijít včas. V té době, jak řekl, stačí zajít do hospod a tam se člověk dozví zajímavé a neuvěřitené věci. Houbaři se chlubí, že jich v sezóně nasbírají, jednotlivci, až tisíce. Není důvod tomu nevěřit. Přednost, štěstí, mají ti, jak připomenul pan Burel, kteří u lokalit bydlí, mají tam chalupy, chaty, známé. Ostatní, kteří přijedou později, již jenom paběrkují.


Foto: Václav Burle, děkuji Vladimíre...

III/ - Prosba: Na kačenky a smrže mám zakázku pro jeden z celostátních časopisů. Co napsat to vím, ale nemám slušnou fotografii. Pomůžete? Umožníte mému fotoaparátu si kačenky a smrže nasnímat? Předem děkuji za pozvání...

IV/ - Kačenka se z ničeho nic objeví, povětšině na stejných lokalitách, a během několika dnů, tři, odchází na onen svět. Nedej Bože, aby v té době hodně pršelo. Pak je plná vody...

V/ - Patří mezi houby, které, při kuchyńském zpracovávání, hodně odvodňují. Pak se houbař diví, jak je možné, že přinesl plné košíky a výsledek, na kila, hmotnost, není níc moc...


VI/ - Sezóna kačenek, za rok 2013, pomalu končí a podle informací, keré jsme průběžně dostávali, můžeme konstatovat, že letošní sběr byl vynikající. Kačenky se letos objevily později, ale závěr byl pro znalé houbaře, mykology, vynikající. Všichni byli hodně spokojeni. A to ještě není všem dnům konec...