Lomy v Českém krasu dostávají na zadek! Je to správné?

25. března 2013 v 16:00 | Je sice pravdou, že lomy vytvořil člověk. Neměly by ale tak na věky věků zůstat? |  Český kras
Součástí tohoto článku je ANKETA!!! (Více o Českém krase a jeho lomech ZDE !!!)


V těchto jarních dnech, směřuji první kroky houbařů právě do Českého krasu. Rok co rok je to tady ráj na první houby roku - kačenky a smrže. Mapku, s jejich výskytem, plácky, naleznete ve zdejší specializované části.

Každý milovník zdejší přírody, ať houbař, mykolog, bylinkář, zoolog, ornitolog atd., je každoročně zděšen, kolik lomů zde již zaniklo a další to v nejbližší době čeká. A nikoho to nezajímá, nikdo nekřičí. Jen po hospodách se pomlouvá a volá po spravedlnosti. A to je velice málo! Dokonce se počítalo i se zavezením Velké i Malé Ameriky. Bohudík, tato všivárna je zatím na neurčito odložena. A otázkou je jak dopadne Holý vrch a Homolák(?) Pozná někdo z vás, co je to za lom na fotografii?

Ohnivcům se letos v krasu dařilo. Ze začátku to vypadalo, že to nebude nic moc, ale v závěru se stal zázrak. Je jich hodně a i veliké a překrásné srostlice. Bohužel, je to tam rozšlapané, jako po každodenních davech lidí někde na Václavském náměstí...
A víte, jak se pozná ohnivec rakouský od těch ostatních? Podle významného, tamějšího, mykologa - rakouští rostou pohromadě, ti ostatní jednotlivě.
Ještě nedávno se tvrdilo, že ohnivci patří mezi vzácné, ohrožené, houby. Po jednom zázraku se přišlo na to, že to asi nebude, není, pravda. Jaký to byl zázrak?


Český kras to nejsou jenom nejúžasnější houby. Nedávno zde, jenom kvůli nim, dokonce "vznikla" samostatná rezervace. Ale i překrásné, ohrožené rostliny. O této - nemohu si vzomenout jak se jmenuje - se tvrdí, že v krasu stále roste a to dokonce několik metrů od asfaltové cesty. Jiní odborníci, znalci, této nezapomenutelné krajiny, naopak tvrdí, že střevičník pantoflíček zde v krasu již dávno tomu co vyhynul. Kde je asi pravda? Pomůžete tuto záhadu rozklíčovat?
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 25. března 2013 v 16:39 | Reagovat

V lomech, zejmena v těch, ve kterých je voda, bují ve velkém vzácný život. Tak proč ho ničit?

2 sirvalecek | 26. března 2013 v 17:39 | Reagovat

Střevičníky v Českém krasu určitě rostou. Je jen třeba hledat ne v přírodě, ale na zahrádkách.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama