Jeden smrž na plantážích kačenek

5. května 2013 v 20:16 | Po dnešku jsem se opět přesvědčil, že o houbách toho moc nevíme |  Smrže
Záhada, kterou třeba někdo umí vysvětlit

O smržích a kačenkách toho bohužel moc nevím. V odborné literatuře se sice mnohé píše, ale není nad vlastní zkušenost.

Byli jsme přítelem, Vladimírem, vynikající amatérský mykolog, pozváni na Šumavu na sběr kačenek. Ono se tomu asi jinak říci nedá. Autobusem jsme popojížděli od lokality k lokalitě, fotografovali do zbláznění a za odměnu jsme si odnesli i nemálo plodnic. Dobře vydařený den.


Na posledním plácku Vlaďa na mě volá. "Tak tomuhle neuvěříš." Přicházím blíž a vidím překrásného smrže, který to byl nevím, zapomněl jsem se Vladímíra zeptat.

Kouká do mých očí, prozkoumává můj mozek, a čeká, zda tam něco blikne. Bliklo! Smrž, jediný, kterého jsme objevili, byl na úplně stejném místě, jako ten před rokem. Tenkrát ale vypadal úplně jinak.

Možná, že to hodně přeženu, ale dá se i napsat. Na celé Šumavě ani jeden smrž a tento opět na stejném místě, počítáno na centimetry, jako ten v minulém roce. Už se nemohu dočkat, jestli se tam objeví i v roce 2014. Vladimíre, pohlídej to!!!

Jedna, z mnoha set tisíc kačenek českých, které každým rokem přijdou, v České republice, na svět. Je tady nějaký zkušený mykolog, matematik, který by uměl odhadnout, nebo dokonce spočítat, kolik těch kačenek se každoročně zrodí a kolik si jich houbaři odnesou?

Víte proč se jí říká česká?
Nevíte? Tak brzy vysvětlení v časopise Vesmír...Dopis: Ahoj Václave - Ještě jednou díky za krásnou sobotu. Doufám, že i pro Vás to nebyl ztracený den. Dnes jsem se vydal na krátkou obhlídku a našel jsem další lokalitu kačenek. Skoro na známém a očekávatelném místě.

Jel jsem na kh, kde cca 200 - 300m okolo polní cestičky bývaly kačenky. Tentokrát už jsem je objevil přímo v lomu. Okolo cesty jsou výsypky nepoužitého a nekvalitního materiálu, popř. část skrývky.

Hlavním produktem je jemná písková drť pochybné kvality. Na okraji těžebného prostoru, byl deponován nevyhovující materiál a ten časem zarostl klasickou sestavou náletovývh dřevin. Velice podobné té, co roste na našich známých lokalitách. Na obou místech se běžně vyskytují lýkovce a u lomu jsem před léty našel i vstavač májový. Těsně vedle cesty, jen několik centimetrů od kolejí nákladních aut. Zmiňuji se o tom z jediného důvodu.

Podklad, pro růst čehokoli, je to podle mého dost nevhodný. Substrát připoníná hrubý kamenitý náplav z lesních potůčků. Humozní složka téměř žádná. A přesto tam byla kolonie krásných kačenek. Jednu obzvlášť zajímavou pošlu zítra na fotografii.

Můj závěr. Kačenky nerostou všude a jejich nároky jsou zvláštní, ale nijak vysoké. Zítra tam pojedu udělat ještě další "průzkum". A také sběr pro kamarády.

S pozdravem Láďa
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Prosba | 5. května 2013 v 20:55 | Reagovat

V předminulém a minulém roce jsme vytvořili již tři výstavy fotografií, které putují republikou - Houby I, Houby II a Houby III. Mnohé, hlavně ty velkoformátové, fotografie byly prodány, a tak jich začínáme mít pro výstavy nedostatek.

Rozhodli jsme se zvolit jiný systém fotografií pro výstavy. Nebudeme již mít více snímků jedné houby, ale budeme se snažit, ve spolupráci s vámi, vytvořit "atlas" těch nejznámějších plodnic. Zaměříme se ale i na houby, které jsou vzácnější, které houbař amatér třeba za celý život neuvidí.

Aby se to podařilo, tak potřebujeme Vaší splupráci. Chcete se zapojit? Musíte si ale uvědomit, že pryč jsou ty časy, kdy jsme fotografie  platili ze svého. Snímek, snímky, si budete muset zaplatit, ale my vám je vystavíme. Při prodeji velká část peněz bude vaše...

Dotazy a přihlášky ke spolupráci na burle@seznam.cz. Hezký den Václav Burle

2 JoSt | 9. května 2013 v 22:13 | Reagovat

Smrž obecný. Letos, konečně po několika letech, se zase v našem háji objevili smrže. Sice jsou dobře maskované, ale o to je větší radost, když takové krasavce najdete. Dříve jsme je nacházeli již v dubnu, ale letošní počasí je opozdilo, takže začali růst zároveň s májovkami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama