Lilie zlatohlávek - používá se ještě na léčitelské účely?

11. května 2013 v 22:15 | Že jsou stále nenechavci, to se ví, posledním hrůzným příkladem jseou kandíci psí zuby. Jaké jsou vaše zkušenosti s vyrýpáváním cibulí lilií? |  Lilie zlatohlávek
Lilie zlatohlávek aneb je jí více, nebo je stále ohrožená...

Nedávno jsme se hodně toulali Českým krasem. Když jsme zahlédli první listy lilií zlatohlavých, tak jsme, ze zvědavosti, překontrolovali mnohé plácky jejich výskytu.

Tam, kde jich bylo v minulém roce plno, jsme nenašli doslova ani jednu růžici. Všechny nové byly na zcela nových místech, i když nedaleko. Co si tak asi o tom myslet. Máte pro to vysvětlení?

V minulosti se především cibule používali v lidovém léčitelství. Některé národy to praktikují dodnes. Něco jiného je to ale v Evropě, v České republice, kde je lilií málo, a něco jiného například na Sibiři.

Domníváte se, že i dnes se u nás v léčitelství používají?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirvalecek | 12. května 2013 v 17:27 | Reagovat

Lilie zlatohlavé mají šupinaté cibulky a občas se množí tak, že některá ze šupinek se oddělí a dá základ pro novou rostlinu. Klíčivost semen není valná, ale na zahrádce, pokud se to nepřehání s okopáváním, se časem tyto nádherné rostliny dokáží samovolně rozmnožit. Zajímavé je, že po přesazení sice rostlina během cca 2 - 3 týdnů uhyne, ale cibulka vydrží a rostlina příští rok vyrazí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama