Leptobrachium boringii, bojovná čínská ropucha

8. července 2013 v 17:56 | Jiří Patočka |  Ropucha
Ropuší jedy VI

Leptobrachium boringii (Vibrissaphora boringii, angl. Emei moustache toad) je druh žáby z rodu Megophryidae (Zheng et al., 2008). Tato ropucha s českým jménem pablatnice trnitá (Moravec, 2001) je po všech stránkách zajímavým živočichem. Zatímco co u ostatních ropuch je samička výrazně větší než sameček, u pablatnice je tomu právě naopak (Rao a Wilkinson, 2008). Sameček je dvojnásobně větší než samice, dorůstá délky kolem 10 cm, a navíc je "vyzbrojen" zvláštními trny, které vyrůstají kolem tlamy na horní čelisti a slouží jako zbraň a odstrašující prostředek v bojích samců o druhé pohlaví. Samec pablatnice vypadá jako žába s knírem, a také mu tak někde říkají - kníratá ropucha, "moustache toad". Samice tuto ozdobu hlavy nemá nebo má trny jen nepatrné, velké sotva milimetr.

Foto: pablatnice trnitá. Převzato z http://blog.conservation.org/wp-content/uploads/2011/07/mustache-toad-2.jpg

Pablatnice je domovem v Číně, kde žije ve středních výškách trans-himalájského regionu. Jejím domovem jsou louky, lesy, pole a venkovské zahrady. Nejčastěji lze ropuchu nalézt u pomalu tekoucích potoků v izolovaných horských oblastech jihozápadní Číny. Ropucha je ohrožena ztrátou přirozeného životního prostředí a patří mezi chráněné živočichy (Liang a Guanfu, 2004). Fylogenetická analýza rodu Leptobrachium ukazuje na neobyčejně složitou evoluční historii těchto žab, kterou nelze jednoduše vysvětlit geohistorií jihovýchodní Asie (Matsui et al., 2010).

Většinu roku tráví ropuchy v lesích, ale v únoru a březnu zamíří k vodě. Samci dorazí jako první a vyhledají vhodný balvan nebo kámen uprostřed potoka nebo říčky, který obsadí a brání před všemi, kdo by se jim chtěl na kámen nastěhovat. Potom tráví několik týdnů koupáním v okolí svého zvoleného kamene, téměř bez jídla a zvláštním chrochtáním pod vodou přitahují ke svému kamenu samice. Není to však žádná selanka. Vybraný kámen je třeba bránit, ale nejedná se o žádný nedobytný hrad. Chránit jej musí vlastním tělem a o přilákané samice musí samci bojovat. Svádí mezi sebou nelítostné boje. Používají k tomu jako zbraň své otrněné huby a ostrými trny bodají svého protivníka tak dlouho, až jej zaženou na ústup. Boje se odehrávají na souši i pod vodou a protivníci se snaží svého soka bodnout do břicha, kde je žába nejzranitelnější. Samci s většími a delšími ostny jsou v soubojích úspěšnější, ale málokterý souboj končí smrtí jednoho z protivníků. Takových soubojů musí samec podstoupit řadu, než se zbaví všech dotěrných soupeřů a zůstane se svou vyvolenou sám. Samička klade 200 až 500 ks vajíček a upevní je ke spodní části kamene. Poté odchází do lesa a přenechává starost o potomstvo žabákovi. Ten je chrání před jinými žabáky a jak ukázaly výzkumy, občas je neubrání. Genetická analýza ukázala, že žabáci často nehlídali své vlastní potomstvo. Samci odehnaní od svého kamene, hlídali budoucí generaci ropuch svému sousedovi. Zřejmě aby nevyšli ze cviku, (Hudson a Fu, 2013).

Jakmile se z vajíček začnou líhnout pulci, není už o co bojovat. Samcům vypadají trny a vrátí se ke svému poklidnému způsobu života, kdy jejich jedinou každodenní starostí je sehnat něco k snědku. Jejich beztrnné hlavy již nikoho neděsí.

Literatura
Hudson CM, Fu J. Male-Biased Sexual Size Dimorphism, Resource Defense Polygyny, and Multiple Paternity in the Emei Moustache Toad (Leptobrachium boringii). PLoS ONE 2013; 8(6): e67502. doi:10.1371/journal.pone.0067502

Liang F, Guanfu W. (2004) "Vibrissaphora boringii" . IUCN Červený seznam ohrožených druhů. Verze 2013,1. Mezinárodní unie pro ochranu přírody . Citováno 2013-07-06.

Matsui M, Hamidy A, Murphy RW, Khonsue W, Yambun P, Shimada T, Ahmad N, BelabutDM, Jiang JP. Phylogenetic relationships of megophryid frogs of the genus Leptobrachium(Amphibia, Anura) as revealed by mtDNA gene sequences. Mol Phylogenet Evol. 2010; 56(1): 259-272.

Moravec J. (2001): České názvy živočichů IV. Obojživelníci (Amphibia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 148 pp. Rao DQ, Wilkinson JA. Phylogenetic relationships of the mustache toads inferred from mtDNA sequences. Mol Phylogenet Evol. 2008; 46(1): 61-73.

Zheng Y, Li S, Fu J. A phylogenetic analysis of the frog genera Vibrissaphora and Leptobrachium, and the correlated evolution of nuptial spine and reversed sexual size dimorphism. Mol Phylogenet Evol. 2008; 46(2): 695-707.
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama