Kruštík ostrokvětý pravý - Epipactis leptochila subsp. leptochila - Kruštík úzkopyskový

7. srpna 2013 v 18:32 | Příběh tohoto kruštíku je převelice zajímavý. Nedávno ještě ani jedna rostlina a hle už máme co obdivovat |  - - kruštík ostrokvětý pravý
Kruštík ostrokvětý pravý - převeliká to vzácnost, která v České republice pouze na dvou lokalitách... Ta druhá: " Nalezen byl při úpatí svahů mezi Větruší a Hostovicemi při samotném okraji zastavěného území města Ústí nad Labem." (Karel Nepraš.)


Když, z ničeho nic, po dlouhém putování v příšerném vedru, se před vámi objeví první kruštík ostrokvětý pravý, tak si uvědomíte, jak všechny ty kokotiny tam dole v civilizaci jsou úplně k ničemu, naprosto zbytečné, ba devastující. Je naprosto jedno, jest-li bude vláda ta nebo ona, stejně ani jedna nic dobrého lidem nepřinese. Tady - v přenádherném pohádkovém lese, kde vládne Matička příroda - je vesmír, země Česká, Moravská a Slezská, tady je pravda pravdoucí. Až orchideje a ostatní rostliny, živočichové, ptáci, nás začnou opouštět, což se již děje, poznáme jak ty věci politické jsou úplně k ničemu, naprosto zbytečné. Zbavme se konečně všech těch lehkoživků, kteří nám jenom neustále ztrpčují život. Kdy si konečně uvědomíme, že všechno to krásné kolem nás je ve Vesmíru jedinečné a neopakovatelné. Proč si neustále řežeme pod sebou větev.... (Sedím v kanceláři a poslouchám dění v poslanecké sněmovně. Je to jeden velký cirkus. Tedy nic proti cirkusu. Vždyť i na mojí maličkost v Humbertu volávali Vaškůůů...)

Cesta do vysněného pohádkového lesa netrvala dlouho. Vždyť je od Prahy doslova za humny. Zaparkovali jsme vozítko a vydali se do nekonečného kopce. Stoupání, v tom nepředstavitelném vedru a dusnu, nebylo vůbec příjemné. Každou chvilku někdo padnul k zemi, vytáhl feldflašku s vodou a kochal se okolím.

Botanik, který je zároveň naším bankéřem, na tuto výpravu zakoupil takový ten bazmek, který vypadá jako kniha. Prý to umí vyhledat polohu, GPS, na několik metrů. Nebo snad i centimetrů? Byla to nutnost, protože na minulé výpravě, měkkyně bažinná, jsme se dozvěděli, že známe GPS kruštíku ostrokvětého pravého. To sice byla zajímavá informace, ale nikdo z nás neměl potřebný přístroj.

Začali jsme stoupat. Přibližně jsme z mapy věděli, kde se ta vzácná orchidej nachází. Jenomže jsme si popletli měřítko. Neustále jsme traverzovali a očkem pokukovali po našem mecenáši, který držel tu krabičku v ruce a stále s ní laboroval. Najednou koukáme, jak sedí na pařezu a hraje si s tím vynálezem století. Uondaní jsme vyšplhali až na hřeben a tam jsme se ztratili. Z ničeho nic zazvonil mobil. "Mám je! Je jich tady téměř dvacítka!" Začali jsme hledat zpáteční cestu. V tom suťovém poli sestup nebyl vůbec jednoduchý.

Naše naštvanost neustále stoupala. Doputovali jsme téměř na okraj lesa, kde jsme nedaleko zaparkovali a vstoupili do hvozdu. Kdybychom bývali udělali jen několik kroků stranou, tak jsme na kruštíky ostrokvěté pravé narazili již při našm příjezdu. A kde se stala chyba?

Náš botanik, bankéř, mecenáš, totiž vůbec nevěděl, jak se s takovým bazmekem pracuje. Pořád něco zkoušel, sedě na pařezu, manipuloval s tlačítky a stále se nemohl dobrat pravdy. Teprve v hospůdce se přiznal, že mu to stále ukázovalo vše možné, ale ne mapu bez cest. Stále mu tam naskakovaly dálnice, letiště, hlavní silnice, benzínové pumpy, motoresty, hospody, kina. Trvalo to moc dlouho než se podařilo. Pak už to bylo jednoduché. Sestoupal o jeden kilometr a GPS ho přivedla, na centimetry přesně, mezi kruštíky ostrokvěté pravé...

P.S. Dnešní vymoženosti techniky jsou až neskutečné. Pro mne, jako starce, naprosto nepochopitelné. Jak jsme se tam nahoře v kopcích ztratili, tak stál před námi problém - jak najít cestu k našemu botaniku. Domluvili jsme se mobilem sice po staru, ale naprosto dokonale. On občas zakukal, my jsme mu ku ku ku ku odpověděli a světe div se, také jsme se našli!

Umíte si dnes vůbec předsavit, že by jste se v přírodě za kytičkami a houbami pohybovali bez GPS. Napište do komentářů své příběhy, zkušenosti s tímto fantastickým vynálezem...

** ** ** ** **

Poznámka - kapři zaneřádili rybníky
Na nejednom rybníku, oproti zlatým minulým časům, je zakázáno se koupat. Voda je špinavá a zakalená. Viníkem jsou rybářské firmy, které kapry chovají v neskutečně velkých obsádkách. Podle odborníků z Karlovy univerzity jde o ekologickou katastrofu. Kapří vyžírají plankton, který se živý řasami. Rybáři navíc sypou kaprům do vody divné krmivo a také hnůj. Provozování vodních sportů je následně zdraví nebezpečné. A aby toho nebylo málo počínání rybářských firem způsobuje vymírání obojživelníků, žab a čolků ale i razantní úbytek vodních ptáků. A je dokonáno. Takto se zajímáme a staráme o Matičku přírodu.... Více ZDE!!! 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototoulka | 7. srpna 2013 v 22:31 | Reagovat

Na korálovce jedlové se jede v pátek. Všichni jsou zvědavi jestli tam nějací vůbec budou. Ještě několik míst volných...

2 sirvalecek | 8. srpna 2013 v 9:41 | Reagovat

Vendo, nas... si byl jedině ty, protože sis neuvědomil, že papírová fotomapa, podle které ses tak vehementně škrábal do kopce je v měřítku 1 cm na mapě = 20 m v reálu. Navigace byla nastavena na ,,paďourský" režim, takže místo lesních palouků hledala hospody, silnice a obecní úřady, což už je napraveno, jenže když dostaneš do ruky kvér, který je pojat jako univerzální tablet, umějící všechno možné, kde je navigace jen jedna z několika desítek možností a navíc vybavený zcela pro mne neznámým O. S., je dobrá rada drahá. Jenže já, na rozdíl od tebe, jsem ještě pořád ochoten se učit nové věci. Ne, že bych navigaci potřeboval, republiku mám zmáknutou a k tomu, abych se dostal do jakékoli zakopané prdele mi stačí pár minut koukání na klasickou mapu, navíc mám v hlavě kompas, takže ať jsem kdekoli, stačí mi minuta a vím, kde je sever, jih, východ, západ. Jenže když dostaneš k dispozici jen změť čísel a na mapě se ukáže bod uprostřed lesa, kde jsi nikdy před tím nebyl, tak prostě nějaký taký volaký bazmek občas na chvíli potřebuješ.

3 Matěj | 8. srpna 2013 v 11:07 | Reagovat

Jasně, ty máš v hlavě kompas, ale my tam máme buzolu!

4 sirvalecek | 9. srpna 2013 v 21:42 | Reagovat

Lepší kompas v hlavě, než buzola v kapse. Ta se totiž může rozbít, nebo vypadnout.

5 TÁBOR | 9. srpna 2013 v 21:51 | Reagovat

Ano tábor je na hranici se Slovenskem vybudován. Bohužel tam ale nerostou houby. Musíme počkat až to tam vypukne. Potom vyrazíme. Nic ale nebrání tomu, aby jste si tam třeba i vy postavili stan.

6 Nová lokalita. A pak že se zázraky nedějí.... | 19. prosince 2015 v 18:22 | Reagovat

Botanici našli na svazích u Ústí nad L. vzácnou orchidej....

Jeden z nejvzácnějších druhů našich orchidejí objevili botanici v těsné blízkosti města. Na srázech mezi Ústím a Hostovicemi našli exemplář kruštíku ostrokvětého. Je to teprve druhá lokalita v Čechách, kde byl výskty této nenápadné orchideje s nazelenalými květy potvrzen.

"Tento druh byl pro Českou rpubliku nalezen v roce 2008 u Štěpánova v Českém středohoří, do té doby tu nebyl znám," uvedl botanik Karel Nepraš.

7 olaff | E-mail | 18. března 2020 v 11:48 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama