Měkkyně bažinná aneb každý den není svátek

6. srpna 2013 v 22:59 | Převelice vzácná orchidejka, která se obtížně fotografuje. Máte někdo její fotografii? Pošlete prosím.... |  - - měkkyně bažinná
Měkkyně bažinná

Šlo to, jak říkají dělostřelci, ráz na ráz. V pozdní podvečer přišel od mladého, ale převelice zkušeného jihočeského botanika telefonát. Mám měkkyni bažinou. Jest-li si jí chcete prozkoumat, vyfotografovat, tak přijeďte zítra v 10,00 hodin na obvyklé místo. Budu vás čekat. Nesmí vás být ale více jak pět. Je to převelice citlivé rašeleniště. Žádný autobus, žádný mikrobus, přijeďte jen tak nalehko, na otočku. Kdo by této fantastické nabídce odolal. Vždyť se jedná o jednu, v českých zemích, nejzáhadnější a nejvzácnější orchidej...

Příběh měkkyně bažinné je převelice zajímavý. Nedávno ještě ani jedna rostlina a hle už máme co obdivovat...

Měkkyně bažinná je prozkoumána na Mariánskolázeňsku (1) a na Českolipsku, kde jsou lokality dvě. K svému žití potřebuje vhodný, málo opakovatelný biotop a zvláštní vodní režim. Ten je pravděpodobně důvodem, že jí tak málo v přírodě, i na podobných místech, nacházíme. Vhodných míst je tak málo. Zajímavé je, že se drži těsně kolem proudící vody. Na vyšším a málo promočeném místě jí nenajdeme. Změní se množství vody, její výška a orchidej se odebere, snad ne navždy, na věčnost.

Foto: Radim Paulič - Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že nalézt jí není vůbec jednoduché. Jedná se o nejohroženější rostlinu, ktriticky ohrožená (C1b, §1.) V odborné ltieratuře se sice píše, že dorůstá i přes dvacet centimetrů, ale v našem případě ani jediná neměla přes deset a to již byly v pozdní době vývoje.

Nemít sebou našeho mladého botanika, tak bychom jí určitě nenalezli. Holt mladé oko je mladé oko. On navíc věděl co má hledat a kde asi bude. Netrvalo dlouho a objevil tři rostlinky vedle sebe. A pak to šlo opět ráz na ráz. Každou chvilku hlásil novou orchidejku. Vydařený den. Byli jsme moc spokojeni. Slunce bylo za mraky, takže žádné vedro. Ani hmyz nás moc neotravoval. Ale každý den není svátek, že?!

Dělal jsem vše pro to, abych udělal několik zdařilých fotografií. Nyní, když sedím u počítače, musím konstatovat, že jsem pohořel. Něco tak hrůzného a neobvyklého se mi již dlouho nestalo. Není ale divu. Dokonce jsem našel jednu orchidejku, která kolem sebe měla přemnoho rosnatek okrouhlolistých. Nádhera, ale...

Měkkyně bažinná je malá, celá zelená a kolem ní všemožné rostliny ve stejné barvě, ve stejném odstínu. Nashromáždily se veškeré negativní okolnosti aby se nepovedlo. Ó, jak já jsem nešťastný.

Odcházeli jsme unaveni, vysíleni z údolí přes několik kopců do civilizace. A nemysleli jsme na nic jiného než na okamžik až usedneme v hospůdce a dáme první točené. A tak se také stalo. Bohu a Matičce přírodě chvála, aleluja.


"Sehnal jsem GPS na kruštík ostrokvětý pravý!" řekl on náš jihočeský botanik. Co si budeme povídat, až na na našeho hlavního botanika, bankéře našich akcí, jsme vůbec nevěděli vo co že to jde...

Když dokončil dišputaci, tak jsme věděli, že na druhý den vyrazíme a začali jsme se těšit jak malá děcka. A tak se také stalo!

František Procházka, Václav Velísek L.P. 1983: "V současné době není tedy v Československu známo ani jediné naleziště, na němž by druh s jistotou rostl. Proto je nutné zařadit ho mezi nezvěstné druhy československé flóry, i když v seznamu vyhynulých a ohrožených druhů květeny ČSSR, z roku 1979 je na základě starších informací řazen ještě do kategorie druhů kriticky ohrožených. Ještě však není vyloučeno, že bude na našem území opětně nalezen."

Václav Burle L.P. 2013: ...a pak že se zázraky nedějí. Nejen že měkkyně bažinná již v naší přírodě existuje, ale ukazuje se, že se vrací i mnohé další rostliny, ale třeba i houby, hmyz. Mnohé ale bohužel odešlo, odchází do nenávratna. Něco se v přírodě děje. Ale také je zřejmé, že největším nepřítelem Matičky přírody není nikdo jiný než člověk! /Snímek ocenil OLYMPUS České republiky./ ...vidíte toho čertíka?Naprosto neskutečné rašeliniště uprostřed rozlehlého hvozdu bylo plné rosnatek okrouhlolistých. Při odchodu jsme se snažili vypočítat, kolik jich tam asi bylo. Tisíce, desetitisíce, nebo ještě více? Vůbec jsme se neshodli. Vždyť vysoká čísla jsou mimo chápání nás všech. Nebo snad ne?


 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Poznámka | 7. srpna 2013 v 21:59 | Reagovat

...v lese ani houba!

2 sirvalecek | 8. srpna 2013 v 9:48 | Reagovat

Nevadí, nevadí, znovu se nasadí... Příští středu si dáme repete. Oblečení se přizpůsobí, t. j. minimalizuje, a lehnout si do vody v rašeliništi, která je čistá a příjemně vlažná je prý zdravé. Důležité je, že už přesně víme, co máme hledat a kde přesně. A v tom monžství, které tam je se nějaký hodně fotogenický jedinec určitě najde. Souhrnně se dá říci, že měkkyně bažinná je sice velmi lokální, ale na místech výskytu celkem hojná, alespoň tam, kde jsme byli.

3 Vaníček Olin | 11. srpna 2013 v 18:55 | Reagovat

Zajímavá a pěkná fotografie. Ta se fakt povedla. Co bych za to dal kdybych jí někde potkal.

4 sirvalecek | 15. srpna 2013 v 13:15 | Reagovat

no, povídej? co všechno? A potkat? Ani náhodou! Tahle kytka není z těch, které lze potkat, ta se musí hledat.Vědět, kde roste, dojít na místo a pečlivě hledat ve vodě a rašelině a hlavně vědět. Kde, jak v reálu vypadá, (na první pohled je to jakási podivná travina, navíc pečlivě maskovaná v houfu stejnobarevných ostatních). Měl jsem obrovskou kliku, podařilo se mi najít tři kousky, které se jaksi spletly a rostly na místě, kde zelená konkurence chyběla a pevná půda byla velmi blízko.

5 Jan Blahovec | E-mail | 1. září 2014 v 15:39 | Reagovat

Zdravím kolegy,
bože kde že tato nová lokalita existuje ..... Na Třeboňsku ....?
Já jsem jí fotil v Dánsku v Národním parku Thy a to jsem měl detailní GPS souřadnice a našel jsem 2 rostliny po 2 hodinách úporného hledání .......(:-) Foto mohu zaslat .........
S pozdravem
Jan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama