Muchomůrka drsná - Amanita franchetii - Muchotrávka olivohnedastá

12. srpna 2013 v 9:51 | Zde na blogu jsme řešili kolem hub již nemálo záhad, nových objevů. A zde je další z nich.... |  - - drsná
POZOR - NEPŘEHLÉDNĚTE

Muchomůrka drsná - důležitá informace od ing. Jiřího Baiera

Čím více se člověk o houby zajímá, tím více zjišťuje, že o nich víme převelice málo. Vyjádřeno matematicky, s velkou pravděpodobností, by to bylo jednočíselné procento. Tento argument není ničím novým. Veřejně o něm mluví řada významných světových i evropských mykologů. A právě to je na houbách, mykologii, to úžasné. Stále je co objevovat, zkoumat, docházet k překvapivým výsledkům, dišputovat.

V neděli 11. srpna 2013, v pořadu Receptář na neděli, se pan ing. jiří Baier zmínil o muchomůrce drsné. Dal bych hlavu na špalek s tvrzením, že o ní, do tohoto okamžiku, málokdo slyšel. Není uváděna ani v naprosté většině mykologických atlasů. Dokonce ani v obsáhlé knize Tomáše Papouška o ní není ani zmínka. V této souvislosti nezklamal Velký atlas hub - Hagara, Antonín, Baier.


Každý zkušený houbař se již setkal, v rozhovorech s milovníky lesních plodů, s názorem: "Já masáky nesbírám, mám strach!" Obeznámený pak začne tvrdit, že se není čeho bát a začne vysvětlovat podrobnosti. Uvádí jednotlivé znaky muchomůrky růžovky a nabízí i společný výlet do lesů. Nyní se prokázalo, že sběr masáků budeme muset asi přehodnotit.

Po slovech ing. Baiera se ukazuje, že v houbaření není nic konečného. Neustále se názory mění, vyskytují se nové okolnosti. A tak je to - pravděpodobně - i u muchomůrky drsné. Zde na blogu se v poslední době píše o divných jevech v přírodě. Výrazně je to vidět například u orchidejí, hmyzu, ale jak jinak než i u hub. Je škoda, že letošní rok se pro vedra nevydařil. Moc jsme se těšili, jak budeme i letos obdivovat stročkovce kyjovité. Houbu, která po mnoho desetiletí nebyla v Čechách viděna. Něco podobného se týká i stročka trubkovitého, ale i dalších druhů. Letošní divné léto nám naše očekávání zhatilo...

Klima se mění a nejen muchomůrek drsných přibývá
...ještě bude dlouho trvat, než se tato rovníce vyrovná, prokáže...

Ing. Jiří Baier - 11.8. 2013: ...letošní vedra jsou opravdu divná. Opět se ukazuje, že se s přírodou, s klimatem, něco děje. Představte si, že se začíná, ve velkých počtech, objevovat muchomůrka drsná. Byla to houba poměrně vzácná a pravděpodobně jí budeme potkávat častěji. To by nebylo nic tak světoborného, kdyby nebyla hodně podobná muchomůrce růžovce. Hrozí zde velká možnost záměny. Nemusím přípomínat, že drsná je jedovatá!!!

Pravdou je, že o drsné se toho moc neví a to je potřeba změnit. Neustále upozorňovat širokou houbařskou obec, aby si při sběru tak oblíbených, milovaných masáků dávala velký pozor. Bude třeba důkladněji a s větší pozorností ověřovat znaky muchomůrky růžovky. Pan Ing. Jiří Baier dokonce použil u drsné argument, že je od muchomůrky růžovky nerozeznatelná.

O drsné, jak bylo napsáno výše, není toho moc ani v atlasech. To samé platí o internetu. Tam je dokonce uvedeno, že na slovenských houbařských stránkách je muchomůrka drsná uváděna jako jedlá. Dnes to tam na www.huby.sk již nenajdete. Tento nesmysl byl již opraven.

Mykologické údaje: Považujme jí jednoznačně za jedovatou, i když je na to mnoho rozporuplných názorů. Je, bohužel, podobná muchomůrce růžovce. Plodnice po poranění nemění barvu, (růžovka ano, zejména v dolní části třeně,) na vůni a chuť je nepříjemná. Roste vzácně, ale ukazuje se, že v poslední době, změna klimatu, to asi již není pravda. Nacházíme jí především v listnatých lesích, ale to neznamená, že by se v jehličnatých nevyskytovala.

Poznámka: V publikaci Za houbami Českého krasu, Lupenaté, Martin Kříž píše: "Muchomůrku drsnou lze zaměnit za muchomůrku růžovku...".

(...dopíši v noci. Nemáte, prosím, někdo fotografii muchomůrky drsné? Rád bych jí použil i na výstavu v Mariánských Lázních.)


 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirvalecek | 20. srpna 2013 v 15:52 | Reagovat

Tím chtěl básník říci, že drsná nemá ve třeni takové ty hnědozrzavé fleky a chodbičky, jako masák? I když letos otrava čerstvými houbami příliš nehrozí; je jich méně, než málo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama