Lesní zákon České republiky aneb kde je pravda?

13. října 2013 v 19:46 | Vyznáte se někdo v následující problematice? Já to pochopil tak, že zákon platí, ale všichni přivírají oči... |  Ochrana hub diskuse
Lesní zákon a houby pouze pro svojí potřebu

Tento problém řešíme zde na burle.blog.cz již několik roků, ale ke kloudnému výsledku jsme se nikdy nedobrali. Na jedné poradě na ministerstvu zemědělství jsem o tomto hovořil s jedním z náměstků. Jeho odpovědí bylo pokrčení rameny. Požádal jsem ho o názor na tuto situaci. Na straně jedné se houby smí, tak jako i ostatní lesní plody, trhat pouze pro svojí potřebu. Na straně druhé existují dokonce výkupny hub. Neprotiřečí si to trochu? Navíc se ukazuje, že je nemálo taky houbařů, lidí, kteří o sobě říkají že jsou mykologové, kteří ale za úplatu dodávají houby - a dokonce i ty chráněné a ohrožené - do hospod a předních restaurací. (Nedávno to řešila rámcově i Česká mykologická společnost.) A dodávají nejen v naší republice, ale i do Německa, Rakouska. Posléze pan náměstek potvrdil, že zákon platí, ale že se opravdu přivírají obě oči. Proč tomu tak je, tak na to již neodpověděl. (Já tady nechci dělat žádné zákazy. To v žádném případě ne. Jsem ale přesvědčen, že bychom měli všichni vědět, jak to tedy je?!)

Máme mezi sebou fototuláky, vandrovníky, kteří pravidelně jezdí do Německa a do dalších zemí Evropy. Nyní na podzim popisují plné stoly na tržištích, které se pod houbami prohýbají až k zemi. Ale i zde platí zákony, které houbám a dalším lesním plodům nedávají zelenou. Pravdou ale je, že ty tuny lišek, hřibů a dalších hub přicházejí do Německa především z Polska. (...a jak se houbaří v Rakousku?)

V těchto dnech německá policie udělala na tržištích zátahy na prodejce hub. Zjistila, že se nejen zde vytvořil nový typ mafie. Nikdo jí z oficielních činitelů neřekne jinak než - HŘIBOVÁ MAFIE!!!

Každý den vyrážejí do německých lesů auta všech typů, převažují dodávky. Členové mafie plundrují lesy do posledního, zejména smrkového, hříbku. (Sbírají se pouze hřiby, nebo i jiné houby? Tak to tedy nevím. -vb-) Tak jako vždy, tady to také není o vlastní spotřebě, ale o ničem jiném než o penězích. Restaurace platí za kilo čerstvých hřibů až 50 eur! Problémem je, že komerční sběr a následný prodej je v Německu zakázaný. (Není to snad jasná a srozumitelná odpověď na problematiku kolem našeho lesního zákona?) Policie v Německu se na sběr hub a problematiku kolem nich, zejména v této době, důsledně zaměřila. Zdroj: Spiegel online.

Poznámka: ...jak asi naši občané, kteří jezdí prodávat houby k našim západním sousedům při zadržení policií dokazují, že houby jsou z naší republiky?

Ceny: Zde na blogu je již přehodně článků, takže nemohu momentálně najít ten, ve kterém se uvádějí ceny sušených hub v našich supermarketech. Jenom si pamatuji, že to byla pěkná síla! Nemusím jistě připomínat, že ty výrobky nepocházely z České republiky.

Víš tak promluv, ať víme i my ostatní: Houbařskou rodinou prosakují ze všech stran informace, že i u nás jsou tací, kteří sbírají a následně prodávají houby na kšeft. A to včetně těch chráněných, hřib královský, a ohrožených. Proslýchá se, že tyto vzácné houby určité lepší restaurace výrazně preferují. To je potom znát i na penězích.

Není žádným tajemstvím, že zejména vesnické starší obyvatelstvo má hodně hluboko do kapsy. Proč by si tedy nemohlo přivydělat? Musí se to ale dělat rozumně. Nebo máte jiný názor?

Dodatek: Před časem jsme zde napsali článek o našich obyvatelích z dalekého východu, Asie. Jestli to ještě dnes přežívá se nám nepodařilo zjistit...

...stejně nejkrásnější jsou houby, hřiby, které vypadají jinak a tím jsou ještě krásnější.

Tady je místo pro Vaše náory: (pište do komentářů, já to sem následně přetáhnu...)
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Diskuse na nahoubách | 14. října 2013 v 8:44 | Reagovat

Zákon dovoluje sbírat lesní plodiny pouze pro vlastní potřebu. Pokud člověk nasbírá plody a houby na území lesa, který mu nepatří, neměl by je podle zákona dále prodávat.    

    13. 10. 2013 23:45
           pakliczech           A pak je tu zakon v uplne stejne pravni rovine, ktery rika, ze clovek s radnym osvedcenim muze udavat volne rostouci houby do obehu...no neni to krasne :] O tom jestli je nasel v statnim nebo soukromem lese tam neni ani zminka    

    13. 10. 2013 23:55
           Tonda.Houba           
Drobnost pro doplnění:
...neměl by je dále prodávat bez souhlasu vlastníka lesa.
Jsou i jiné, než státní lesy...    

    14. 10. 2013 00:15
           pakliczech           Ano ano to je pravda: Kdysi tu byla prihoda, jak vlastnik lesa vyzval houbare k odevzdani ulovku a byl surove zbit :D    

    14. 10. 2013 08:38
           Václav Burle           Já bych si to dovolil postavit ještě na jiném základě. Když se houby z lesů budou prodávat, uškodí to přírodě? Kde je problém? Proč tam bylo v zákoně napsáno pro vlastní potřebu. Co tím zákonodárce sledoval? Bál se něčeho?

2 sirvalecek | 16. října 2013 v 19:06 | Reagovat

Proboha čemu se divíte? když zákony vyrábějí ,,umělci" jako je Mareček Benda a jemu podobní a prodej hub je přeci podnikání, které se u nás přece musí za každou cenu podporovat, vypadá to tak, jak to vypadá. Na jedné straně je kšeft s houbami zakázán, na druhé na něj bez problémů dostanete živnosťák!!! Holt jsme v Klausistánu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama