Kačenka česká - ta je tak hezká z pera Zdeňka Peldy

4. března 2014 v 10:40 | Už se také těšíte? Bude se opět konat zázrak jako v minulém roce? |  - - kačenka česká

Kačenka česká první houba jara

Kačenka česká je zajímavá jarní houba, kterou můžete právě teď při troše štěstí také najít. Je podobná smržům, liší se od nich především tím, že její klobouček lze oddělit od nožky. Je to proto, že je klobouček připojen na rozdíl od zmiňovaných smržů pouze na vrcholu nožky.

Kačenka česká je krásná houba včetně ryze českého názvu. Klobouček je zajímavě zvrásnělý a má barvu od žluté po hnědou. Roste od března do května většinou v prosvětlených listnatých a smíšených lesích s výskytem jasanů, jeřábů, třešní, topolů, osik, hlohů, ale i jív a lísek. Má ráda substrát bohatý na organické hmoty. Když se daří, můžete najít i mnoho set plodnic téhle krasavice. Jako žena je ovšem velmi nevyzpytatelná a nevypočítatelná. Bohaté nálezy z minulých let se mnohdy změní na marnou snahu o další nálezy. Je třeba trpělivě procházet podobné lesy a háje a každý rok zkoumat, zda se jen trochu nepřestěhovala poblíž...

Obecný návod jak k nim ale přijít, je nejistý a výsledek mnohdy nulový. I já, starý protřelý přírodní slídil, často marně čenichám po typických porostech, kde by být měla, leč není. Ale vždy se vyplatí (jak pravidelně radívám...) koukat se pod vlastní nohy.

A co v kuchyni? No, super lahůdka na císařský stůl. Chuť kačenky je charakteristická a nenapodobitelná. Lze ji použít jakkoli a vždy to bude skvělé. Ale odlomené kloboučky zapečené s pikantní masovou nádivkou, jsou naprosto špičkovou krmí.

Jistě si také kladete otázku co nás čeká v příštích týdnech. Nó, čeká, ale třeba i mine, protože, jak známo, přírodě jakož i větru a dešti neporučíš. Ale slíbit mohu do měsíce hřib dubový, hřib kovář i křemenáče, také podtrnky a oblíbené májovky. Slibem ovšem neurazíš, proto dodávám uvidíme. Tak to zkoušejte, přeji hezké jaro.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Michal Kupsa | Web | 2. dubna 2015 v 20:37 | Reagovat

Paráda, kačenky jsem taky ještě nikdy nenašel a moc rád bych ....  :o)

2 Vene | 13. dubna 2017 v 14:37 | Reagovat

Zdravím Michale. Tak jsem si na Tvém webu všiml, že už víš kde kačenky rostou. Tak blahopřeji a ať jich máš každý rok do kuchyně co nejvíc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama