Kandík psí zub IV/2014 aneb konec, a tak zase za rok

22. března 2014 v 18:20 | Na PP Medník rok od roku směřují větší davy výletníků, amatérských botaniků, fotografů, škol, univerzit. Je to velký blázinec. |  Kandík psí zub
Kandík psí zub navštěvují davy lidí. To nedopadne dobře...


Dnes na přírodní památce kandíků psích zubů již moc nebylo. Většina jich odkvetla a ostatní, až na výjimky, nevypadají moc dobře.

Je prokazatelné, že na Medník rok od roku chodí stále více návštěvníků. Dnes jich do jednoho tisíce určitě moc nechybělo. Jedni, po více či méně dlouhém čase, odcházejí a uvolňují místo dalším.

Vesnice s přeplněným parkovištěm dnes vypadala jakoby se do Pikovic přestěhovala z Prahy Matějská pouť. A vepřové hody k tomu jistě rovněž přispěly. Krmě byla vynikající a pivko teklo proudem.

Lístek patří jednoleté rostlině. Jeho velikost je pět milimetrů. Proto ten snímek není nic moc.

Pravděpodobně jsme dnes učinili zásadní objev. Jenom jestli se nemýlíme. Jak začal kandík odcházet do zapomnění, začaly se více ukazovat mladé rostliny. Než kandík vykvete, tak mu to trvá tři až čtyři roky. Ty roční lístky jsou ve velikosti pěti milimetrů, dvouleté se dají počítat na několik centimetrů a tříletý, to už je pěkně velký kropenatý list.

Problém spočívá v tom, že naprostá většina, poučení se nedají spočítat ani na jedné ruce, se domnívá, že když si dává pozor na kvetoucí rostliny, tak je vše v pořádku. Semenáčci jsou bohužel neustále sešlapováni procházejícím, bloudícím, davem. Se značnou pravděpodobností to je právě důvodem proč kandíků psích zubů na prířodní památce Medník ubývá!!!

Jsem přesvědčen, že to již nebude trvat dlouho a památka, chráněná státem, zanikne. To opravdu chceme?

Je však milé všude kolem vidět stovky lidí, týdně jsou to tisíce, desetitisíce, jak je kytičky, Matička příroda, zajímají. Do zdejšího lesa chodí i nemálo mladých lidí, rodin, turistů, zahrádkářů, ale i důchodců, sokolů, pionýrů, skautů, odborníků a především fotografů. Bohužel, vše kazí nezájem státních úředníků, ochránců přírody. Chybí konkrétní informace o ochraně památky, bylin.
Mezinárodní den žen sice už je za námi, ale i zde na přírodní památce na Medníku jim patří poděkování. Když se usadíte, vyndáte svačinu, termosku s čajem a rumem, nebo i placatici s něčím ostřejším, tak všude kolem sebe vidíte, jak zejména maminy rodině organizují pobyt v přírodě. Všichni víme, že dnes to není pro ně vůbec jednoduché. Je to divné a nepochopitelné, ale děti, mládež, by nejraději i o víkendu vysedávala doma u počítačů. Svět se zkrátka zbláznil.

........

.....

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jozkazhor | E-mail | 23. března 2014 v 10:15 | Reagovat

Pane Burle buďte prosím tak laskav a požádejte spřátelené lektory fotografie, ty kteří učí vaše následovníky, ať Vám fotí květiny a detaily vůbec. Na Vaše fotky se fakt nedá koukat. Děkuji. Jozka

2 Václav Burle | 23. března 2014 v 15:38 | Reagovat

Děkuji pane Jozko, že jste se zapojil do diskuse o fotografiích na tomto blogu. Opravdu moc si toho vážím. Prosím i nadále pokračujte.

Otázkou je, jak moc fotografii rozumíte. Můžete být odborník nebo je to jen váš názor podle srdéčka. I to se samozřejmě cení.

Snímky, které jste hodnotil ohodnotili i odborníci světového formátu. Tady máte jejich odpověď. Tu si můžete ověřit na facebooku fa Olympus.

"Olympus likes s fotka na their timeline."

Vážený pane Jozko, to si opravdu myslíte, že lidé, kteří se fotografií živí jí rozumí méně než vy? Myslíte si, že tu větu napsali jen kvůli mým krásným očíčkám?

Uvědomte si rovněž, že na internetu převelice ubývá kvalita. Něco je velké rozlišení nebo několik pixelů zde na blogu.

Hodnotit fotografie není vůbec nic jednoduchého. Nedávno jsem v jedné fotografické soutěži jako cenu dostal i reprezentativní knihu fotografií deseti nejlepších profesionálů České republiky. Když jsem jí otevřel a začal listovat, tak jsem se zhrozil. Kdybych já byl soutěžním komisařem, tak bych jako vítěznou nevybral ani jedinou. Doufám že pochopíte co jsem těmi posledními řádky chěl vyjádřit. On je problém rozeznat, kde je to kýč, neprofesionálost,  a kde již umění.

Ano uznávám, že tyto snímky kandíků mohou někomu připadat jako divné. I já to tak cítím. Je to ale o hraní si. Máte před sebou tři krásné rostliny a přemýšlíte jak je zadokumentovat, jak se vyjádřit. Zkoušíte různá nastavení, různá světla atd. Pak je hodíte na stůl a máte s přáteli s fototoulek o velkou zábavu postaráno. A vo tom to je, vo tom by to mělo být!  

Musíte si také uvědomit, že není fotografování a fotografování. Něco jiného je, když máte na aparátu základní objektiv, nebo nějaký zoom a něco jiného je, když máte na něm zapůjčený makroobjektiv v hodnotě téměř 100 000,- korun českých. A právě to makro sklo dělá to co se vám nelíbí.

I když na něm nastavíte tu největší hloubku ostrosti, tak stejně nebudete mít vše zaostřené.

To jsou ty slavné makrosnímky kde např. z celé ryby vidíte ostré jen oko a něco málo kolem něho. Do toho pak různě se odrážející, vlnící, lesknoucí  se vodu.

Podobně to také dělá Toník alias z Kralup. Zkrátka je to makrofotografie. Pochopil? A budu velice rád, když se ještě k těmto řádkům vyjádříte. Přeji hezký den Václav Burle

(...jenom škoda že se utajujete, že nediskutujete pod svým pravým jménem a příjmením. I to o něčem svědčí.)

3 sirváleček | 25. března 2014 v 11:57 | Reagovat

Hodnotit kvalitu fotografií podle obrázků na internetu může jen naprostý tydýt. Kvalitní fotka se na úložiště nevejde, je nutno ji osekat a 99% počítačů a netových prohlížečů barevné odstíny s hloubkou 16 bitů na kanál nezvládnou; JPEG umí max. 8 bitů na kanál. Takže z kvalitní fotky o rozměru 45 x 35 cm v TIFFu a s 16 bity na kanála v barevném prostoru Adobe RGB (kolem 200 MB na snímek), vznikne po vložení na net JPEG paskvil. Další problém je technika. Mobilní cvakátka a mýdlové krabičky, pracující s pofidérním barevným prostorem a ukládající do JPEGU na kvalitní obrázky nemají. A žádný rozumný fotograf nebude riskovat krádež či zneužití svých kvalitních fotek tím, že je hodí na net v profi kvalitě.

4 jozkazhor | E-mail | 25. března 2014 v 13:55 | Reagovat

Sirválečku povídáte nesmysly. Stačí se podívat na stránky opravdových fotografů. Například http://www.naturephoto.cz/priroda/orchideje/329-ceske-orchideje-seznam-druhu-57.html

5 sirváleček | 26. března 2014 v 9:51 | Reagovat

Makro je možno fotit dvěma způsoby. Buď spešl objektivem, kdy je ostrý opravdu jen pidikousek, což ale může být leckdy zoufale málo, nebo lepším zoomem z větší vzdálenosti a následnou úpravou v kvalitním fotoeditoru. Druhá možnost má výhodu v tom, že zaostřenou oblast můžeme určit mnohem komfortněji, ale vyžaduje kvalitní fotoeditor, monitor, grafiku a zkušenosti a praxi v zacházení se zmíněným fotoeditorem; čili to rozhodně není o přístupu typu: Já už se nic nového učit nebudu a: Ten deset let starý šrot, na kterém ty fotky dělám, musí ještě deset let vydržet.

6 sirváleček | 26. března 2014 v 18:15 | Reagovat

Ti vaši ,,opravdoví fotografové" mají vybavení za cenu velmi solidní ojetiny! S tím není až tak velký problém udělat fotku, která je na netu koukatelná. Jenže s Micro4/3 už je to o něčem jiném a udělat koukatelný výtisk formátu A2 na papír z takovéhoto snímače už se musí umět.

7 sirváleček | 26. března 2014 v 19:04 | Reagovat

[4]:Zatím jsem tu od vás četl ledasco, většinou nesmysly, ale fotku jsme tu žádnou neviděli. Což takhle ukázat, jaký jste mistr světa zrovna vy?

8 sirváleček | 26. března 2014 v 20:26 | Reagovat

[4]:Co kdybyste taky hodil nějakou fotku do placu? Jestli umíte tak dobře fotit, jako rejpat, bude svátek.

9 jozkazhor | E-mail | 27. března 2014 v 15:47 | Reagovat

Sirválečku nedělejte koukatelnou fotku A2. Udělejte fotku zmenšenou na rozměr 1000 x 750 bodů tak, aby byla koukatelná na monitoru. Na to stačí foťák s 2 MB. On totiž monitor má stejně rozlišení jen 72 bodů na palec. Toho kdo fotí stejně neukecáte. A vlastně kde jsou fotky těch lidí, které opakovaně učí lektoři mistra Vény fotit? Že by je za celou dobu nic nenaučili? Nebo prostě žádní lektoři nejsou? Co Vy na to mistře Burle ?

10 Václav Burle | 27. března 2014 v 19:42 | Reagovat

Přirovnám to k fotbalu. Rozhodčí také nemusí být brankář, nejlepší útočník, aby kopané rozuměl. Tak jako představitel svazu lyžování. Podobné je to i v umění. Každý nemůže být básníkem, ale mnozí mohou poezii rozumět na světové úrovni.

11 jozkazhor | E-mail | 28. března 2014 v 8:03 | Reagovat

Tak tomu opravdu nerozumím. Co má dělat rozhodčí z fotbalu s rozlišením fotek Sirvalečka? Není to jenom odvádění pozornosti od tématu? Že jsem trefil jádro pudla?

12 sirváleček | 28. března 2014 v 9:48 | Reagovat

[9]: Takže fotka nebude? Udělat koukatelnou fotku o rozměru 1000x 750 bodů může jen hlupák. Kdo fotky editovat umí, nastaví si SW tak, aby se mu rozměry obrázku zobrazovaly v cm! A jen hlupák také neví, že podstatná je kromě rozměru obrázku, také hodnota dpi, čili počet bodů na jednotku plochy, čili Dots Per Inch. Digitální fotka je mozaika, kde je nutno definovat rozměr kamínků, čili dpi a jejich počet, což je rozměr obrázku. Jedna hodnota bez druhé nemá smysl. A udělat webovou fotku z tisknutelné pro A2 problém není, problém je opačný postup. A s tím rozlišením monitoru 72 bodů na palec? to není monitor, to je šrot, nehledě k tomu, že to není rozlišení monitoru, ale JPG zmršenina z nekvalitního, nebo debilně nastaveného foťáku. Takže, milý Jozko, dejte si pauzu a o digitální fotografii si něco nastudujte, než začnete zase něco plácat.

13 jozka | E-mail | 28. března 2014 v 18:30 | Reagovat

Co takhle smazat příspěvek vulgárního Sirválečka pane Burle.Jenže kdo by Vám tady něco psal kdybyste neměl Sirválečka. A dejte na stránky moje fotky, které jsem Vám poslal.Pak už bude bez fotek jen mistr Sirváleček. Bude muset stále dokola omýlat tu theorii.

14 Václav Burle | 28. března 2014 v 22:16 | Reagovat

A k těm Vašim fotografiím Jozko mám text napsat já? Nechcete k nim napsat něco zajímavého vy? Já opravdu ale opravdu nejsem spisovatel.

A vy Sire prosím na jeho invektivy neodpovídejte. Jinak by to tady nikdy neskončilo. Děkuji.

15 sirváleček | 29. března 2014 v 21:29 | Reagovat

Moje fotky, i články, už tu jsou dlouho. A že Vám nejdou pod fousy, je váš problém.

16 sirváleček | 29. března 2014 v 21:31 | Reagovat

Souhlas. Bavit se s ... znamená klesnout na jeho úroveň. To opravdu nemám zapotřebí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama