Smrž vysoký - Morchella elata - Smrčok vysoký

17. dubna 2014 v 20:25 | Měli jsme štěstí, ale to vždy přeje jenom připraveným. |  - - vysoký
Smrž vysoký aneb dnes jsme dospěli k názoru, že vůbec není jednoduché smrže od sebe rozeznat... (Více o letošních vstavačích nachových ZDE !!!)


Český kras to je samé údolí, zářez, rokle, kopec, hora, náhorní plošina, potok, rybníček, tůň a lokality, plácky, plné bylin, chráněných rostlin, hub, ba mykologických skvostů. Ale také děr do země, závrtů, jeskyň, lůmků, lomů. Silnic, cest, zvířecích stezek. A středem protéká úžasná řeka. Říkávalo se jí Mže potom Berounka, ale rovněž Stará řeka.

Dnes se nám v tomto překrásném a milovaném kraji zadařilo. Potkali jsme smrže, orchideje nachové, bezové a i mužské. Tolik štěstí najednou to bývá od Matičky přírody jen za odměnu. Děkujeme ti Matičko.

Měli jsme štěstí na několik druhů smržů. Naši dva mykologičtí gurové, téměř profesionálové, měli problém je od sebe rozeznat, správně je určit. Z ničeho nic dospěli k názoru, že to není zase tak jednoduché.

Teprve nyní mnozí z nás pochopili, proč vždy jsme byli naprosto vedle. I na mykologických přednáškách, besedách, přednášející amatérští mykologové váhali a mlžili. Málokdy některý z nich dokázal přiznat, že je tak nějak úplně vedle.

Smrže jsou si podobní a jedním z vodítek je vždy plácek, prostředí, na kterém rostou.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama