Bradáček srdčitý / 2014/ - Listera cordata - Bradáčik srdcovitolistý

4. června 2014 v 21:37 | Dlouho jsme ho hledali. A dnes se vydařilo. Bylo mnoho radosti, ale také velký příběh... |  - - bradáček srdčitý
Bradáček srdčitý


Lokalita pod horami je to nemalá, ale ani ne na metru čtverečním jsme napočítali cca 17 orchidejí. Jeden tvrdil, že jich viděl 15, další zase dvacet. Jiní něco mezi tím. Sečteno a spočítáno bylo jich tam převelice málo. Pokusíme se o minulosti této lokality zjistit něco povícero. (A už máme první informaci. Místo bylo objeveno v roce 2009 panem M.)

Je až nepochopitelné si představit, jak vůbec někdo tento miniplácek na rozhraní lesa a rašeliniště objevil. Musela to i pro něho být velké překvapení. My pro něho máme jen jedno slůvko - děkujeme kamaráde....

V chytrých knihách o československých orchhidejích se o srdčitém zase tak mnoho nepíše. Důvod je zřejmý, je to velká vzácnost naší přírody.

Oproti bradáčku vejčitému je srdčitý o mnoho menší. Ten první je vysoký, urostlý šohaj, ten druhý takové malé nic. Velice snadno se v terénu přehledné. To bude možná i důvodem, že ho tak často nenacházíme.

Potkáváme ho ve vyšších polohách, kde roste především v kosodřevině na mokré a na živiny chudé rašelinné půdě.

V Čechách a na Slovensku roste roztroušeně. odborníci tvrdí, že neustále ubývá a nikdo neví proč. Například v dávných dobách byla v Krkonoších řada lokalit. V současné době se tam vyskytuje jen na jednom místě.

Určitě se v Čechách, ale i u našich přátel na Slovensku, vyskytuje častěji. Je ale obtížné ho vystopovat, najít. Když se to občas povede, tak je to pro všechny milovníky orchidejí velký svátek.
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama