Okáč bojínkový - Melanargia galathea – Očkáň timotejkový

21. června 2014 v 20:00 | Jiří Patočka |  - - okáč bojínkový
Zase jeden, který pobral hodně krásy...


Okáč bojínkový

je středně velký motýl (37 - 52 mm) z čeledi babočkovitých. Tento západopalearktický druh se vyskytuje od Pyrenejského poloostrova až po Ural. Mimo Evropu se s ním můžeme setkat v severní Africe, jižní části Ruska, v Íránu i v Japonsku.

V ČR se vyskytuje prakticky na celém území s výjimkou nejvyšších hor. Jedná se o hojný druh, ale každoroční pozorování ukazují, že v některých oblastech jej trvale ubývá. Okáč bojínkový se vyskytuje na loukách a lesních paloucích, kde rostou pcháče (Cirsium spp.), bodláky (Carduus spp.) a chrpy (Centaurea spp.), jejichž nektarem se motýli živí. U nás má tento okáč jen jednu generaci do roka a imaga létají od konce května do konce srpna.

Okáč bojínkový je motýl, u něhož je dobře pozorovatelný pohlavní dimorfismus. Svrchní strana křídla je černá s bílými skvrnami u obou pohlaví, ale spodní strana křídel je u obou pohlaví barevně odlišná - samci je mají bílé s šedou až černou kresbou a samice mají křídla žlutavá s hnědými skvrnami. Jak samci, tak samice mají na spodní straně křídel drobná očka. Samice bývají větší než samci (Vandewoestijne et al., 2004).

Kladení vajíček u okáče bojínkového je poněkud zvláštní. Zatímco ostatní motýli pečlivě vyhledávají živnou rostlinu pro své housenky a na ně pak kladou vajíčka, samička okáče bojínkového se usadí na vyvýšeném místě, nejčastěji na nějakém bodláku a začne provádět "cvičení". Kroutí se a ohýbá zadeček, aby vypudila vajíčko až na jeho konec. Jakmile se jí to povede, prudce vzlétne a uvolněné vajíčko padá k zemi a zachytí se na trávě. Housenka, která se z něj vylíhne, si už sama musí najít vhodnou rostlinu, kterou se bude živit. Naštěstí není příliš vybíravá. Chutnají ji všechny druhy měkkých trav, jako např. kostřavy (Festuca spp.), válečky (Branchypodium spp.), sveřep přímý (Bromus erectus), bojínek luční (Phleum pratense) a další. Housenky jsou zelenavě až okrově žluté, s jemnými podélnými proužky a hustým, kratičkým obrvením. Na posledním článku mají krátké párové výběžky, charakteristické pro housenky všech okáčů. Přes den jsou ukryty v trsech trav nebo mezi kořeny a za potravou vylézá až po setmění. Žijí solitérně a zimu přečkávají v zemi. Na jaře se zakuklí někde na stéblu trávy a asi po třech týdnech z kukly vyletí motýl.

Kromě individuální variability, kterou lze pozorovat u každé populace, je u okáče bojínkového výrazná také geografická proměnlivost. Motýl vytváří řadu lokálních forem a subspecií lišících se jak jemnými rozdíly v kresbě křídel.tak v jejich barvách, které jsou tvořeny převážně flavonoidními pigmenty (Wilson, 1985). Často bývají rozlišovány tří rozdílné formy podle převládající barvy křídel: bílá, krémová a žlutá. U bílé formy je průměrný obsah flavonoidů v křídlech 8,3 μg/mg, u krémové 14,1 μg/mg, a žluté 19,6 μg/mg (Wilson, 1986). Nedávná analýza 41 populací okáče bojínkového roztroušených po celé Evropě a severní Africe k objevení celkem sedmi různých linií (Hebel et al., 2011).

Literatura

Habel JC, Lens L, Rödder D, Schmitt T. From Africa to Europe and back: refugia and range shifts cause high genetic differentiation in the Marbled White butterfly Melanargia galathea. BMC Evol Biol. 2011; 11: 215.

Vandewoestijne S, Martin T, Liégeois S, Baguette M. Dispersal, landscape occupancy and population structure in the butterfly Melanargia galathea. Basic Applied Ecology 2004; 5(6): 581-591.

Wilson A. Flavonoid pigments and wing color in Melanargia galathea. J Chem Ecol. 1986; 12(1): 49-68.

Wilson A. Flavonoid pigments in marbled white butterfly (Melanargia galathea) are dependent on flavonoid content of larval diet. J Chem Ecol. 1985; 11(9): 1161-1179.


Konec června, tak to je každoročně nástup rudohlavku jehlancovitého. Vyskytuje se zejména na skalnatých stráních, kde všude kolem nemálo druhů motýlů. Když si sednete do trávy a budete pozorovat ten šrumec, tak to určitě nepřirovnáte v nic jiného než v neskutečný koncert...
 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirváleček | 24. června 2014 v 10:50 | Reagovat

Okáč bojínkový na první pohled vypadá ve vzduchu nemotorně, ale tento dojem okamžitě zmizí, jakmile se ho pokusíte odchytit. Akrobatičtí piloti by k němu mohli chodit do školy.

2 BellaJ | E-mail | 27. ledna 2020 v 16:15 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama