Rudohlávek jehlancovitý 2014

14. června 2014 v 20:03 | Ještě týden, čtrnáct dní, a opět bude svátek. Připravujeme několik úžasných fototoulek, tak se včas přhlašte |  - - rudohlávek jehlanc.
Rudohlávek jehlancovitý... Vypadá to, že letos bude úžasný rok.

Vraceli jsme se z vojenského újezdu. V autech ševelily vysílačky. Opět jsme si ten překrásný den, fototoulku, nevšedně užili. Spokojenost veliká. Málokomu se ale chtělo do toho hřišného velkoměsta. Ve vzduchu se vznášelo přání ještě něčím zajímavým den ukončit...

Z ničeho nic se ozval ve vysílačce hlas: "Pojeďme se podívat na rudohlávky? Zjistíme jak si stojí."

Rozhostilo se nezvyklé ticho. Všude pracovaly válce v mozcích. "To vůbec není špatný nápad!" Zanedlouho jsme odbočili a uháněli ke Mži. I tady to moc a moc milujeme. Trávíme zde přehodně času...

Jak jsme se stále více přibližovali ke křížku, který tam vysoko u silnice u nebes, tak všem bylo z mého posledního vyprávění smutno. Od něho je jedinečný a neopakovatelný pohled na dvě louky, které jsou mimo rezervaci, kde již několik let roste přehodně jehlancovitých. Několikrát jsem upozorňoval ouřednictvo na správě CHKO, aby udělalo vše pro to, aby se louky nesekaly a tak se nezničily tyto přenádherné a převzácné orchideje. Vždyť v republice rostou jen na dvou místech. Uprostřed Čech a pak daleko na východní Moravě.

Je to jako kdybych házel hrách na zem. Nikdo mě neposlouchal. A není to poprvé. Již z dálav bylo vidět, že louky jsou posečené na několik milimetrů od země. Nemohl to majitel pozemků ve spolupráci se správou posekat později? Po odkvětu a vysemenění rudohlávků?

Vyrazili jsme do hvozdu. Téma bylo cestou jednoduché - houby... Potkáme je konečně? Bude alespoň smaženice, polévka? Předběhnu čas a napíši, že kromě několika překrásných zlatých hnojníků naprosto nic. V lese ani houbička. A to jsme tady každoročně sesbírali hafo hřibů dubových.

Před čtrnácti dny jsme na - dou - našli již několik pěkných orchidejí. Letos to vypadá téměř všude na moc dobrý rok. Bylo jich tady již povícero, ale ještě mlaďounkých. Určitě jich ještě hodně přibude.

Horší to bylo na -paho -. Tady se v minulých letech plánovaně pásly kozy a po nich nic jiného než zkáza. Kde bývávalo rudohlávků mraky je dnes jen několik rostlin. Ale ještě není všem dnům konec. Pravděpodobně teprve začnou na této lokalitě růst.

Se smutkem v duších jsme se pomalu, jako v pohřebním průvodu, přibližovali k té louce, kterou jsme chtěli nazvat smuteční. Neustále se sklánějíce jsme se prodírali po stezce roštím. Koukáme a louka nepokosená, všude vysoká tráva a v ní jehlancovití. Ty louky jsou ve skutečnosti dvě, protože jí prořezává vyšlapaná cestička od zvěře. Na obou stranách se to rudě červenalo. Opatrně procházíme po zarostlé stezce nahoru a pak dolu druhou stranou a vidíme doslova zázrak. Je jich tady opravdu hodně. Musí se ale opatrně, neboť většina není v trávě ještě moc vidět. Tady jich letos hodně přibylo.

Vážené ouřednictvo z CHKO Českého krasu. Omlouvám se. Já jsem si ty louky popletl...

Jednu lokalitu, pro nedostatek času, jsme minuli a vydali se k - soudu -. I tady se v minulých letech ve velkém popásaly kozy a ovce. Orchidejím to již na první pohled nikterak neublížilo. Možná i naopak. Je jich tady opravdu hodně, i když zatím na výšku a velikost květu nic moc. Ještě je brzy. Jak jsem napsal již výše, letos tady budou hody, hody, doprovody.

Rudohlávek jehlancovitý je zajímavá a překrásná orchidej. Ale stále se o ní toho moc neví. Akademici, profesionální botanici - a další znalci a umělci - mlčí. My jako plebs, milovníci přírody, fototuláci, vandrovníci, je jednoznačně nezajímáme. Jim stačí když žijí v pohodě z našich daní a v tichosti si bádají ve svých ponurých pracovnách. Co kdyby jste se přátelé konečně probudili a začali se nám více věnovat. Neříkejte, že například k rudohlávkům jehlancovitým by jste neměli co říci. Co například orchideje a pastva koz, ovcí?

Poznámka - jak se na těchto, ale i jiných podobných lokalitách chovat?! (Dopíši později. Nebo se chcete toho někdo ujmout? Budu jenom rád...)

Fotografujeme: Ono nestačí jenom zmačknout spoušť. Chce to hodně přemýšlet a snažit se přijít s něčím novým. A to není vůbec jednoduché. Takových slušných až vynikajících snímků je převelice málo. Je to rovněž o štěstíčku. (Na blog, na internet, ale i na výstavy své nejlepší snímky nedávám Důvod je zřejmý, že?!... -v-)

RUDOHLÁVEK JEHLANCOVITÝ: poznámka
Jiří Patočka

Nemyslím si, že zrovna rudohlávek jehlancovitý (Anacamptis pyramidalis (L.) L. C. Rich. - Syn.: Orchis pyramidalis L., Anacamptis condensata C. Koch) je orchidej, o níž máme málo informací. Tato až 50 cm vysoká dekoprataivní rostlina se dvěma hlízami sice u nás roste jen na několika málo lokalitách, ale je rozšířena v celé subatlansko-mediteránní oblasti a její severní hranice výskytu v Evropě prochází Irskem, severní Anglií, Německem a Polskem. Je také častým předmětem studia botaniků. Jen v databázi Google Scholar lze najít 1910 odkazů na práce v nichž tato orchidej figuruje.

Při hledání zajímavých informací mne zaujala nedávná práce doktorky Valliusové a jejich kolegů (2013). Ti studovali na malém irském ostrůvku North Bull Island nedaleko Dublinu, kdo jsou hlavními opylovači rudohlávku jehlancovitého. Mezi hlavními opylovači našli tři druhy motýlů: vřetenušku obecnou (Zygaena filipendulae (LINNAEUS,1758), černopásku stěhovavou (Heliothis peltigera (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775) a okáče lučního (Maniola jurtina (LINNAEUS, 1758). Asi nic překvapujícího, ale možná by při pozorování a focení této orchideje stálo za to si trochu všímat také entomofauny. Co kolem rudohlávků lítá a kdo se na nich přiživuje.

Literatura
Vallius E, Buchsbaum U, Nazarov V. Pollination activity of Zygaena filipendulae (LINNAEUS, 1758) (Lepidoptera: Zygaenidae) in Anacamptis pyramidalis orchid on the North Bull Island (Ireland). Entomofauna 2013; 34(27): 357-368.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototoulka | 14. června 2014 v 20:19 | Reagovat

Zítra odjezd v 08,00 hodin. Jede se na vysokou....

2 Václav Burle | 14. června 2014 v 21:18 | Reagovat

V sobotu 21. června vás po rudohlávcích provedeme. Můžeme vás ubytovat buď v penzionu nebo na tábořišti pod vlastními stany...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama