Hlavinka horská z italských Dolomit

22. července 2014 v 0:37 | V Čechách jsem jí ještě nenašel. V italských Dolomitech byla téměř na každém kroku |  ... hlavinka
Hlavinka z Dolomit

V České republice se poměrně často vyskytuje v Karpatech, vzácně i jinde. Hlavinka je silně ohroženým druhem. Vyžaduje prostředí, které není napadáno lidskou činností. Jakákoliv zemědělská chemie jí totiž nedělá dobře. Bývávaly časy, kdy i u nás byla hojná. Neustále pomalu ale jistě se z přírody vytrácí.

Zajímavé je, že hlavinka se s žádným vstavačem ani prstnatcem nekříží. Je to úžasná orchidej.

Viděno dnešním zrakem je až s podivem, že ještě nedávno se hlavinka i odborníkům na slovo vzatým pletla se vstavačem trojzubým, ale i s nepodobným rudohlávkem jehlancovitým. Týkalo se to ale i dalších orchidejí. Tak vznikaly fámy o výskytu trojzubého i tam, kde nikdy nerostl.

Na letošní expedici v Dolomitech nás tato přenádherná orchidej často hodně překvapila. Potkávali jsme jí na horských loukách často a v nemalém množství. Toulali jsme se v tamějších horách v době, kdy byl její čas. Je fotogenická a je velká škoda, že jí u nás není povícero.

Dolomity, i přes nemálo turistů, horolezců a dalších sportovců, jsou poměrně lidskou negativní činností nedotčeny. Na první pohled je zřejmé, že zde státní ochrana přírody, a nejen ona, pracuje na výbornou. Dočkáme se někdy aby tomu bylo i u nás? Viz současné problémy například kolem Šumavy. Začneme již Matičku přírodu milovat a ochraňovat ať to stojí co to stojí. Dolomity to jsou také kříže, muka, kapličky, kostelíky. Na snímku je jedna a to dokonce se zvoničkou.

POZOR - Na podzim vyrážíme na fototoulku do Skandinávie. Ještě několik míst volných.
V roce 2015 uspořádáme dvě jarní zahraniční akce za kytičkama. Obě v Itálii. Hlaste se u Magdy.
Nemálo vandrů bude i v našich překrásných lesích a na loukách.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama