Zvonek boloňský - Campanula bononiensis - Zvonek boloňský

1. července 2014 v 9:01 | Potkal jsem ho doslova na stejném místě již v předminulém roce. Bohužel jsem na něj zapomněl |  Zvonek boloňský
Zvonek boloňský

Ten den slunce žhnulo na plné obrátky a tak jsem vůbec neměl chuť se zvednout ze stínu zahrady. Při takovém "hrůzném" světle se ani fotografovat moc dobře nedá. Rozhodl jsem se, že počkám do pozdního odpoledne a uvidím. Po páté hodině se začala obloha zatahovat a to byl ten správný čas do Českého krasu vyrazit. Již několik dnů jsem měl stanovenu trasu, na které roste nemálo skvostu této překrásné rezervace.

Český kras to je o víkendech nemálo lidiček včetně cyklistů. Štěstím je, že se davy turistů převážně pohybují kolem Mže. Okolní skály jsou posety horolezci. Kolik tam asi letos na jaře bylo na cyklistické stezce přejeto plazů, obojživelníků? Počítá to vůbec někdo? Do kopců, kromě turistické červené, jich zrovna moc nevyráží. Tam u nebes, v roklích a kaňonech, na skalách, stepích, kolem potoků, je to ráj pro znalé milovníky přírody. Zejména fotografové a malíři to tady milují. Mimo víkend tam nebývá téměř noha. A to je naš čas. Doba pro vandrovníky, fototuláky, botaniky, mykology, zoology. Jenom kdyby ty houby už začaly konečně růst...

První mé kroky vedly jak jinak než do hospody. Takové jedno dobré orosené je tím správným počinem pro další zážitky. Hospůdka je to pěkná, taková ta česká, ale co se kolem ní děje je k neuvěření. Za poslední tři roky je v ní již třetí nájemce. Každý to zkusí očekávaje že snad alespoň neprodělá a uživí rodinu. Bohužel opak je vždy pravdou. Kde je asi zakopaný pes? (To by bylo na jiné dlouhé vyprávění. Ale určitě zde příběh současných hospodských dopíšu.)

Následující trasu přes pole, louky, remízky, lesy, stráně, pastviny, step, vykonávám několikrát ročně. Je úžasné se dívat jak se to tady den za dnem, měsíc za měsícem, mění. Vím kde tady roste ta nebo ona orchidej, kde se derou na svět určité druhy hub, kde poletují motýlci a rostlin je tady co do druhů požehnaně. A to bych ještě mohl pokračovat kolem obojživelníků a další té živoucí havěti. O ptactvu ani nemluvě. Prý tady zahnízdila vlha!

Než tady prošly v minulých letech kozy, tak tady bylo od rudohlávků jehlancovitých červeno. Od té doby tady každoročně vykvete jen několik rostlin. Divné, zajímavé je, že i na dalších lokalitách se pásly jak kozy, tak i ovce, a rudohlávků je tam nemálo. V čem je asi ten zádrhel? Nevím! Vy snad víte? Rozumíte tomu? Jsou viníky ty kozy? Nebo je problém někde jinde...

Náhorní plošinu jsem pomalu prozkoumal, snažil se do fotoaparátu dostat nějakého motýla a dlouho jsem se kochal letošním největším a nejkrásnějším rudohlávkem.

Pomalu jsem se po vrstevnici sunul na východní část palouku. Vlevo od stezky, za hradbou trní, vykouknula vysoká jasně modrá rostlina. V návalu úžasu jsem si vybavil některou z orchidejí. Trvalo to dlouho než jsem určil něco ze zvonečků. Doma u knih, ale až za několik dnů, jsem se přiklonil ke správnému určení. Zároveň jsem si uvědomil, že na stejném místě, na centimetry, jsem již před lety tuto bylinu viděl. Ale ihned na ní i zapomněl.

V lůně domova, v neobvykle velkém křesle, jsem sáhl do knihovny a vytáhl objemný atlas made in Slovensko. Začal jsem listovat a hledat tu mají krasavici. Ještě štěstí, že jsem to vzal od zadu. Netrvalo to dlouho a - úspěch se dostavil. Zvonek boloňský!

Bral jsem knihu za knihou a kde nic tu nic. To mě utvrdilo v přesvědčení, že jsem narazil na něco neobvyklého. Proč se o této bylině nikde nic moc neuvádí? Vysvětlení je jednoduché - Zvonek boloňský je zákonem chráněný, silně ohrožený druh. Ale proč boloňský?

Poznámka: hledáme znalce, odborníka, botanika, který by tady o něm napsal něco povícero. Opravdu ale opravdu již nestíhám.... Udělejte svými řádky a fotografiemi radost ostatním!!!

....


 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 1. července 2014 v 9:55 | Reagovat

Dnes k večeru odjíždíme do této lokality. Tak jestli máte zájem tak se můžete přidat. Pište na burle@seznam.cz.

2 Na jezevce | 1. července 2014 v 19:46 | Reagovat

Krásný den přátelé,
tak jsem ještě naposledy umluvila majitele jezevce, aby nám ho naposledy pustil na fotografování. Vybrala jsem termin 12. - 14. záři . Buď v sobotu a nebo v neděli se budou fotografovat sovy a druhý den jezevec. Vhodné jsou broďáky nebo alespoň holiny, protože budeme fotografovat jezevce ve vodě. Cena je 4500,- Kč. V ceně je ubytováni a plná penze. Prosím pište mi co nejdříve. Počet účastníků je omezen. Těsim se na Vás Helena

3 Václav | 1. července 2014 v 19:48 | Reagovat

Rovněž je čas se hlásit na jelení říji. Letos pravděpodobně zase tak mnoho možností nebude. Ubytování, strava a to ostatní zajištěno. Cena bude různá... O vše se stará, tak jako každoročně, Magda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama