HŘIB BOROVÝ aneb milé to bylo setkání

27. srpna 2014 v 23:33 | A tak jako vždy, ty nejkrásnější plodnice nikdy nenajdu já ale moje drahá choť. Koho by to nenaštvalo, že?! |  - - hřib borový
Hřib borový, šumavský....

Řekli jsme si, že bychom si konečně měli také nasbírat nějaké ty houby. Sušené z minulých let docházejí, v mrazáku už taky není téměř nic, ale naštěstí skleniček máme ještě z přemnoho dávných dob ještě povícero. Občas si vezmu ze spíže tu nejstarší s obavou, že to v žaludku nedopadne dobře. Že by i následovala postýka v motolské nemocnici? Světe div se, Matičko přírodo děkuji, ale ono se nikdy nic nestane. Ty houby z dávných let, v prvotřídním nálevu, snad vydrží na věky věků jako ty konzervy od Urny!

Vyrazili jsme s celou bandou do lesů kolem Kvildy. Ještě před týdnem jich tady bylo na nůše a dnes jako když utne. Pouze staré ošuntělé zapomenuté hřiby, nějaké masáky, které evidentně lidé nesbírají. Ó, jaká to narodohospodářská škoda, řekl by starý pán Smotlacha.

Lesem to slabě, ale srozumitelně, písklo. Žena, obě ruce v ústech, nás svolává. Přicházíme a koukáme na tu krásu. Jak je možné že takovéhoto krasavce tady někdo zapomněl. Divné věci se dějí mezi nebem a zemí.


Usedáme kolem, vyndáváme deputát, jíme a popíjíme a jak jinak než také dišputujeme. Kolik asi těch borových v lesích je? To se určitě nedá spočítat ani odhadem. Důvod je zřejmý. Lid houbařský hřiby vůbec nerozlišuje. A borové již vůbec ne. Jenom se zarazí u těch hodně barevných. Problémy dělají i modráci. Máte názor na jejich počet? Napište prosím do komentářů.

Hospůdko, hospůdko malá, restauračko začouzená
Ty jsi mé mládí vzala, bylas mi přisouzená
Ponocný půlnoc už troubí, poslední pivo si dám
Pak se mě, hospůdko, víc už nezastejská
I když jsem na světě sám, ca, ra, ra
Pak se mě, hospůdko, víc už nezastejská
I když jsem na světě sám.
Když máš velkou žízeň, když tě mrzí svět
Nejraděj bys utek, nevrátil se zpět
Do hospody zajdeš, pívo nalejt dáš
Ke stolu si s kamarády sedneš, píseň práce zazpíváš

...
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jozkazhor | E-mail | 29. srpna 2014 v 17:40 | Reagovat

Na přiložené fotografii jsou "vandrovníci" nebo "fototuláci"? Veselá parta.

2 Václav | 4. září 2014 v 10:37 | Reagovat

Vandrovník a fototulák je téměř stejné pojmenování. Fototulák se ale více věnuje snímání přírody.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama