Hřib královský aneb konečně jsem se dočkal

7. srpna 2014 v 20:55 | Věděl jsem již z ranného dětství, že nám královský rostly za chalupou |  - - hřib královský
Věděl jsem, tušil jsem, ale nikdy je nanašel. Až včera...

Matně jsem si vzpomínal, že u nás v rodině, kde i po stránce houbařské kralovala moje mamka, se o hřibech královských hovořívávalo. Jenže tenkrát mě to vůbec nezajímalo. Jak jsem to zaslechl, tak jsem to také ihned z hlavy vypustil. Měl jsem jako divoký kluk jiné priority.

Přišla doba, kdy se začalo všechno pomalu vybavovat. Impulsem bylo nalezení královských u letiště na Točné nedaleko Prahy - a není to tak dlouho - ale i na několika místech v Českém krasu. Uvědomil jsem si, že snad doopravdy zvěsti o nich za naší chalupou se základají na pravdě. Vždyť je to z letiště co bys kamenem dohodil.

Mezi sousedy občas se o nich hovořilo. Jenže málokdo ty barevné houby zná, a tak nikdy nebyla jistota že se jedná o královské. Už je to moc dávno co o nich vyprávěl vynikající houbař pan Dívko. Vždy tajemně naznačoval, že v našem háji rostou. Jenže se u toho vždy tajuplně a s úsměvem na rtech culil. Pak něčemu věřte.

Není to zas tak dlouho co sedím v lese a koukám se z nadhledu na tu naší milovanou vísku. Z ničeho nic se vedle usadil jeden z největších spisovatelů a fotografů o přírodě. Jeho knížky, fotopublikace, vychovaly desetitisíce mladých lidí k lásce k přírodě.

Přišla řeč i na houby, na královské hřiby. Vzpomínal jak jednou nedaleko potkal houbařku, která jich měla téměř plný košík. A bylo vymalováno. Začal jsem pátrat, dedukovat. Vše bylo marné, zbytečné. Nápad se nedostavoval. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Na tak divném a divokém místě bych je nikdy nehledal. Ale povedlo se. Zatím jenom dvojička - matinka se synem. Nebo to byl otecko s dcerou? Kdo se v tom má vyznat. Opodál pak se to zopakovalo, ale tyhle plodnice již byly postarší. Vše zamaskováno, i když naprosto zbytečně, na tak divné místo určitě žádný človíček, houbař, nezabloudí. Na pozorování je to až neskutečná záležitost. Pojďte se kochat s námi...

Poznámka: O těch hřibech u letiště se cca v roce 2010 hodně hovořilo. Našel je pan G. Bohužel se nám následně nepodařilo zjistit jestli je tam nacházel i v letech následujících. Třeba se nám ozve.

Poznámka (12. srpna): bolest, běs, děs, hrůza, zvrácenost, zhůvěřilost, se dnes udála ve hvozdu na kontrole hřibů královských. Přišel jsem si je po několika dnech opět vyfotografovat se záměrem vytvořit o nich fotoseriál od zrodu až po jejich zánik. Jako mnohokrát vyznamenaný voják Varšavské smlouvy jsem je perfektně, tak jak nás to nadřízení učili, zamaskoval. Jaké bylo mé překvapení, že v tak zapomenutém koutě Matičky přírody je někdo nejen našel ale i zlikvidoval. A nebyl sám...

Ten první se vůbec nestyděl si je přímo na místě nálezu ořezat. Ten druhý barbar byl dokonce rafinovanější. Sebral je a ani zeminu z nich neodstranil. Co ty lidi k těm nemorálním skutkům vede? Nevíte někdo?

Vyndat hřiba královského je převelice snadné. On patří mezi ty druhy, které jsou ukotveny na povrchu. Stačí ho jen pohladit a sám se odloupne.

Všeobecně je známo, že za jednu plodnici tohoto hřiba se dává pěkně mastná pokuta. Nyní nevím jestli je to 40 nabo dokonce 50 000,- korun českých. Umím si ale představit toho neznaboha jak sedí doma u večeře a lebedí si nad kralováky. V duchu si říká: " To jsem opět jednou měl šťastný den. Komu se kdy poštěstí mít na talíři houby za 200 000,- korun."

Právě v těchto dnech se neúprosně blíží vyhlášení nové vyhlášky k chráněným houbám. Je ale vůbec co ochraňovat? Není to jen marné volání několika slušných lidí - mykologů, houbařů, milovníků přírody. Těch několik, nebo je jich snad naopak hodně, barbarů, zločinců, dokáže veškeré usilí jednotlivců, státu, během okamžiku zlikvidovat. Existují snad páky jak je vést k zodpovědnosti?


 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 hříbek | 7. srpna 2014 v 21:08 | Reagovat

a fotka bude????

2 Václav Burle | 7. srpna 2014 v 21:27 | Reagovat

Stal se zázrak a fotografie se povedly. Nechám si je asi na výstavy apod. Hlavní důvod ale je, že se pokusím udělat fotografický seriál o jejich růstu. Potom to k tomuto článku vložím vše najednou.

3 Hledáme pomoc | 14. září 2014 v 1:25 | Reagovat

Po houbařské expedici jsme zašli do hospůdky. Povídalo se povídalo a my známe od místního houbaře zase novou tutovou lokalitu hřibů královských. V příštím roce jí do posledního metru čtverečního prověříme. Jezdíte do Českého krasu? Nechcete nám při hledání pomoci?

4 Václav Burle | E-mail | 22. října 2014 v 23:46 | Reagovat

Nabídka na vyhledání královského stále platí i pro rok 2015.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama