NEZAPOMEŇTE vážení státní mykologové, že existují také v celé České republice HOUBAŘI

12. srpna 2014 v 20:12 | Neměli by i oni, podle ústavy České republiky, se k Vašim rozhodnutím, návrhům, mít možnost se vyjádřit? |  Ochrana hub diskuse
* * * O NÁS BEZ NÁS * * *

V nedávných dnech jsme se čirou náhodou dozvěděli, že skupina profesionálních mykologů připravila tak dlouho již očekávanou novelizaci seznamu zvláště chráněných hub. Ta se v těchto dnech projednává na Ministerstvu životního prostředí. Domníváme se, že s tímto návrhem měla být s předstihem seznámena i široká houbařská obec České republiky. Proč to utajování? Komu to prospívá? Máme obavy, aby se v seznamu opět na něco nezapomnělo, tak jak se stalo v minulosti.

V těchto dnech jsme požádali státní orgán o zaslání návrhu seznamu abychom s ním mohli mykology a houbaře České republiky seznámit. Bohužel nám to bylo odepřeno. Prý až bude všechno hotovo. Požádáme ještě jednou a když nám nebude vyhověno, tak navštívíme přímo pana ministra...

** ** ** ** **

Vážený pane Burle,

již v roce 2005 byl experty z České vědecké společnosti pro mykologii (např. RNDr. Vladimír Antonín, CSc., Mgr. Miroslav Beran a řada dalších) vypracován expertním výběrem seznam hub pro novelizaci vyhlášky zvláště chráněných druhů. V roce 2010 byl tento seznam aktualizován, obodován na základě stanovených kritérii pokud možno společných pro všechny skupiny druhů, u hub byl navíc kladen zvláštní důraz na nápadnost a využitelnost plodnic.

Finální rozřazení druhů hub do jednotlivých kategorií ohroženosti (ohrožení, silně ohrožení a kriticky ohrožení) bylo ještě korigováno na základě doporučení odborníků z České vědecké společnosti pro mykologii. Tento seznam společně s ostatními skupinami druhů rostlin a živočichů byl v roce 2011 odevzdán ministerstvu životního prostředí (dále MŽP), které ho v roce 2012 podrobilo odborné oponentuře (poskytlo k připomínkám akademickým pracovištím a NNO).

V současné době začalo MŽP aktualizaci vyhlášky 395 projednávat s ministerstvem zemědělství.

S pozdravem Lenka Tomášková AOPK

(dopíši první část pravděpodobně v noci.)

Poznámka: bolest, běs, děs, hrůza, zvrácenost, zhůvěřilost, se dnes udála ve hvozdu na kontrole hřibů královských. Článek a komentáře ZDE! Přišel jsem si je po několika dnech opět vyfotografovat se záměrem vytvořit o nich fotoseriál od zrodu až po jejich zánik. Jako mnohokrát vyznamenaný voják Varšavské smlouvy jsem je perfektně, tak jak nás to nadřízení učili, zamaskoval. Jaké bylo mé překvapení, že v tak zapomenutém koutě Matičky přírody je někdo nejen našel ale i zlikvidoval. A nebyl sám...

Ten první se vůbec nestyděl si je přímo na místě nálezu ořezat. Ten druhý barbar byl dokonce rafinovanější. Sebral je a ani zeminu z nich neodstranil. Co ty lidi k těm nemorálním skutkům vede? Nevíte někdo?

Vyndat hřiba královského je převelice snadné. On patří mezi ty druhy, které jsou ukotveny na povrchu. Stačí ho jen pohladit a sám se odloupne.

Všeobecně je známo, že za jednu plodnici tohoto hřiba se dává pěkně mastná pokuta. Nyní nevím jestli je to 40 nabo dokonce 50 000,- korun českých. Umím si ale představit toho neznaboha jak sedí doma u večeře a lebedí si nad kralováky. V duchu si říká: " To jsem opět jednou měl šťastný den. Komu se kdy poštěstí mít na talíři houby za 200 000,- korun."

Právě v těchto dnech se neúprosně blíží vyhlášení nové vyhlášky k chráněným houbám. Je ale vůbec co ochraňovat? Není to jen marné volání několika slušných lidí - mykologů, houbařů, milovníků přírody. Těch několik, nebo je jich snad naopak hodně, barbarů, zločinců, dokáže veškeré usilí jednotlivců, státu, během okamžiku zlikvidovat. Existují snad páky jak je vést k zodpovědnosti?


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mike | 12. srpna 2014 v 22:18 | Reagovat

Mike | E-mail | Web | Dnes v 21:03 |

Dlouho jsem tu nebyl...
Vás to s tou hlívou stále nepustilo ?

Nezlobte se, ale málo rozumíte pojmům a Přírodě už vůbec ne.

Vemte takový brambor. Je prokazatelně léčivý - syrový i vařený rozhodně zlepší Vaše zdraví samozřejmě ve správné úpravě a přiměřeném množství.

První otázka pro Vás tedy zní - co je to pojem Léčivý ?
Taková substance nebo směs, která má vliv na naše zdraví - mohou to být i jedy !!!!!!!!

Bramborová hlíza je tedy bez diskuse léčivá i když nemá "červené razítko", protože substance s vlivem na zdraví obsahuje.

V případě Hlívy je to to samé. Je jen málo hub i rostlin, které obsahují substance neovlivňující lidské tělo.
Jednou z takových je Impatiens glandulifera. Kromě obrovského množství pektinů a vody v ní není skoro vůbec "nic" V době hladomoru jistě cenná informace.

Zkuste tedy najít nějaký z makromycétů co nemá vliv na lidské zdraví. Myslím, že ani za 1000 let se Vám to nepodaří.

Doporučuji takové otázky raději vůbec nevznášet. Léčivé je vše co nám může pomoci.

Jinak fandím houbařům a těm co chodí do lesa jen fotit zvláště...

2 Václav Burle | 12. srpna 2014 v 22:21 | Reagovat

Promiňte Miku, ale vy jste napsal přesně to co já neustále tvrdím stále dokola. Vše má pro člověka dobro, ale i zlo. Proto není správné tvrdit, že houby jsou léčivé, jako kdyby brambor, tak jak jste správně uvedl, nebyl. Ono to vše není o léčivosti hub, ale pouze o velkém kšeftu. Když si mé články pozorně přečtete, tak zjistíte, že já proti houbám níc nemám. Ale nesouhlasím aby lidé byli oblbováni např. potravinovými doplňky z nich. Tvrdit, že hlíva ústřičná umí vyléčit rakovinu z 80 procent je přece naprostá hovadina. Nebo si myslíte že ne? Je to přesně to jako nedávno odhalená causa Šmejdi!

Já jenom tvrdím, že houby v sobě mají jak dobré, tak špatné ba jedovaté látky. Neznamená to ale, že něco vyléčí. Tolik jich ani v přírodě pro všechny nemocné lidi není. Znáte snad nemocnici apod. kde se houby jako lék používají?

Myslíte si snad, že hlíva z lesů je ta samá jako ta, která se vypěstuje uměle na hnojišti, slámě?

3 Mike | 13. srpna 2014 v 9:24 | Reagovat

Díky za odpověď. Ono ke všemu se má přistupovat individuálně a s rozvahou. Vemte třeba bolševník. Sám na sobě jsem udělal pokus. Prožraná poleptaná ruka, černý flek, sekundární otravy po celém těle, přírodní yperit...Nezabralo na to ani tak aloe jako spíše peroxid... Nikdo ale nemůže tvrdit, že bolševník se v budoucnosti nestane účinným silným lékem proti některým druhům rakoviny, třeba kožní. Ona rakovina je široký pojem pro celou řadu onemocnění. Z pýchavek se vyrábí kalvacin, razítko to má. SÚKL třeba posvětil i Gingko biloba jako doplněk na prokrvení, přestože v něm není ani zbla účinné látky, zde se jedná o prachsprostý podvod a byznys. Naproti tomu z této rostliny lze vyrobit snad milion léků proti milionům nemocí. http://en.wikipedia.org/wiki/Curculigo_orchioides Jaký by to ale byl byznys pro farmacii , když to jde snadno vypěstovat v každém skleníku, že ? To samé i s Hlívou. Látky které má patří spíše do skupiny imunomodulátorů, potažmo i působí protinádorově, ale holubinky nebo hořčák jsou ještě 100x účinnější. Kdo by si to však koupil, když to roste v lese na špalcích nebo v balíkách za 120 Kč z obchodu ? Tohle se nedělá jen proto, že to není lukrativní, ne že by to nefungovalo. Tak se budete cpát Imudonem a Bronchovaxonem či Luivacem a věříte tomu jen proto, že to má požehnání státu s krásným návodem a doplatkem 2000 Kč ? K čemu vlastně tahle debata? Co má dokázat ? Hlíva se dá chápat jáko léčivo i tak využívat, jen se to nemá přehánět a přeceňovat, to by bylo hloupé stejně tak jako podceňování. Dnešní vědci kteří nám zaručeně doporučují ROUNDUP stejně tak před 50 lety doporučovali zaručené DDT a dnes byste si s ním hlavu asi neumyl... Vaše poslední otázka je opět nemá smysl. Umělé pěstování v některých případech účinné látky snižuje, v jiných je zvyšuje, takže toto závisí na celé řadě faktorů. Pečárky jsou třeba lepší z lesa, ale zas tam nemáte záruku že to nepočůrala liška co má vzteklinu nebo jiný prevít... Soudný a informovaný člověk má několik možností - buď chemoterapii a ozařování, nebo denně kousek syrového hořčáčku popřípadě hlívy doplněné pupeny z topolů - tam už některé cytostatika dokonce byly odhaleny jako Topolin atd. Co byste si vybral ?

4 Václav Burle | 13. srpna 2014 v 9:30 | Reagovat

Bylo by to Miku na dlouho diskusi. Jedno je však naprosto jasné. My jako lidé o těchto záležitostech nevíme vůbec nic.

Ještě k těm potravinovým doplňkům. Ministerstvo zdravotnictví je po stránce lékařské vůbec nehodnotí! Pouze se podívá zda látky z kterých je potravinový doplněk stvořen nejsou pro lidský organismus závadné. Nic více a nic méně.

Výrobce ale v reklamách udává, že léčivost schválilo ministerstvo zdravotnictví. Není to pravda! Je to jen reklamní blábol, který má přinutit hlupáky aby výrobek kupovali.

5 Novela, něco málo o houbách... | 15. srpna 2014 v 14:07 | Reagovat

V souladu se současnou právní úpravou jsou mezi rostliny zařazeny i houby, ačkoli by podle současných vědeckých přístupů měly stát samostatně. Seznam hub vychází z návrhu vypracovaného v roce 2005, který byl aktualizován na základě ČS a nových informací o výskytu jednotlivých druhů a počtu jejich lokalit. Pro zařazení do seznamu byly brány v úvahu pouze makromycety, tedy houby tvořící makroskopické, pouhým okem rozeznatelné plodnice. Hodnoceny byly druhy ČS kategorií CR, EN a VU, ve výjimečných případech také druhy jiných kategorií. Proto byly do seznamu zařazeny i lanýž letní (Tuber aestivum), který je jako druh velice populární v gastronomii ohrožen sběrem, téměř ohrožený ohnivec ohraničený (Phellinus nigrolimitatus), jehož biotop je velice ohrožen, a recentně objevená závojenka Bloxamova (Entoloma bloxamii).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama