Tisíc hřibů denně pro něj není žádný problém

12. srpna 2014 v 9:46 | Blanský les je rozlehlý a pro lidi pro svou polohu neznámý. Jeho "součástí" je i vojenský újezd Boletice. |  *** rarity
Nasbírat hafo hub není zas tak nemožné. Když rostou tak rostou! Ale jak je pro domácnost využít? Jsou prý i tací borci, kteří je prodávají do hospod, restaurací. Bohužel se u některých jedinců jedná i o prodej chráněných druhů. Kde je potom houbařská etika? Na straně druhé ale proč ne? Vždyť jsou i výkupny hub. Neznáte někdo jejich letošní ceny? (Na Šumavě například jsou na vsích a městečkách na vývěskách inzeráty s informacemi, kde houby nabídnout. Bohužel oproti minulým rokům na nich nejsou uvedeny výkupní ceny...)

Už je to dávno co jsem několikrát v týdnu jezdil na služební cesty. Vše jsem vyřídil za pár hodin a pak bylo leháro. Prošmejdil jsem cestou ku Praze kdejaký les. Měl jsem své plácky, tutová místečka. Problémem ale bylo, že rodina byla od jara do podzimu u příbuzných na prázdninách. A co s takovým množstvím hub dělat? Něco jsem nabídl žaludku, především jsem sušil. Nezbylo nic jiného než plody lesa nosit k sousedům. Byli nadšeni a vždy měli ohromnou radost. Jejich radost, moje radost. To trvalo ale jenom do okamžiku než jsem se dozvěděl, že plodnici, která měla jen jednu dírku od hmyzu ihned vyhodili. Hub následně byla popelnice plna. Ještě dnes, když si na to vzpomenu, je mé srdéčko plno smutku. Proč jsem ty houby raději v lesích nenechal? Mohl jsem se pouze kochat přírodou a tím houbařským božím požehnáním....

Potkat se ve hvozdu s rysem ostrovidem je naprosto nemožné. Ten o houbaři ví dříve než ten vstoupil do lesa. Ale náhoda přeje připraveným a tak se i za pomoci zázraku podaří. Kdo se umí dívat, tak zejména v zimním období může alespoň na jeho stopu narazit. Rys se pohybuje i v oblasti vojenského prostoru Boletice a přechází i do Blanského lesa.

Karel, 71, který žije v podhůří Blanského lesa je zaměřen především na hřiby. Je prokázáno, že když příjde jejich čas tak jich nosí každodenně na stovky. Podaří se občas i ta tisícovka. Právě v těchto dnech je to tam houbařský ráj na zemi. Přes údolí se pak nachází další houbařský poklad - vojenský újezd Boletice. (Vstup přísně zakázán. O sobotách a nedělích se ale může vstoupit na tamější turistické stezky, které jsou značené. Doporučujeme zejména výstup na rozhlednu na Knížecím stolci. Více zde na blogu.)

Jak se k podobnému úspěchu dopracovat? Karel B. vyráží do lesa již časně po ránu. Před pátou hodinou je všude klid, opar, mlha, nikde nikdo. Není lepší doby pro houbaření. Hřiby, ale i ostatní houby jsou chladem ztuhlé a od rosy omyté. Je to úplně jiné kochání se a i po stránce potravinářské to nemá chybu.

Není nutné se trmácet někam daleko do kopců. Má prokázáno, že nejvíce plodnic, hřibů, je v údolích kam se zejména v sušších obdobích z vrchů stahuje voda. Právě tyto znalosti dělají z houbaře mistra. Zajímavé je, že používá nože na koberce. Podle jeho názoru se s ním nejlépe manipuluje.

Při toulání se s ním jsme užasli i nad jeho vztahem k Matičce přírodě. Odřezky zásadně nenechává povalovat, ale ihned je zahrabává do lesní půdy. Po něm nenajdete žádnou negativní stopu. Ty všude válející se odřezky, po taky houbařích, nesnáší. Jsou v lesích rušivým elementem. Má rovněž zkušenost, že mezi odřezky nachází další desítky hřibů. Lidi se totiž nepohybují lesem, přírodou, aby si té krásy užili, kochali se, ale doslova bagrují systémem, letem světem, běžců.

Co ale s takovým ohromným množstvím hub udělat? Mnozí je prodávají, dnes je v mnoha rodinách, tak jak to bývávalo i v historii, každá koruna dobrá. Náš houbařský Boháč je neustále rozdává známým a přátelům. Prý kdo by se s tím dělal.
(Volně zpracováno podle MF Dnes)

 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 tarsals | Web | 9. září 2016 v 9:15 | Reagovat

sms pujcka online mnichovice :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama