Stročkovec kyjovitý je léčivá potravina

21. listopadu 2014 v 22:36 | Jiří Patočka |  Stročkovec kyjovitý
Na základě výzkumu stročkovce kyjovitého (Gomphus clavatus) došli řečtí autoři Makropoulou et al. (2012) k závěru, že stročkovec kyjovitý je léčivá potravina. U nás jsou takové potraviny označovány jako funkční potraviny nebo nutraceutika. Jsou to přípravky obsahující určité složky výživy, obvykle přírodního původu, které mají nebo se u nich předpokládají biologické účinky s příznivým působením na lidský organismus. Používají se jako doplněk běžné výživy a jsou označovány jako potravní doplňky nebo potravní aditiva.

Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a obohacování potravin je doplněk stravy definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

Důvodem konzumace doplňků stravy jsou zásady zdravé výživy, prevence některých chorobných stavů, obezita a různé poruchy metabolismu, snížení imunity, poruchy paměti apod. Velkými spotřebiteli doplňků stravy jsou sportovci, zejména ti vrcholoví, kterým mohou nutraceutika pomoci dosahovat špičkových výkonů. Působení reklamy nabízející zvýšení svalové hmoty, zvýšení libida, podporu erekce, snížení krevního tlaku, zvýšení imunity, prevenci diabetu, atd. a atd., však těžko odolávají i ti, kteří sledují sport pouze v televizi.

Spotřeba nutraceutik v celém světě stále stoupá a nutraceutický průmysl prožívá v současnosti ohromný boom. Je ovšem obtížné posoudit, co je pravda a co jen reklamní tah. Síla reklamy je však ohromná a těžko se jí odolává. V USA užívá doplňky určené ke snížení nadváhy 7 % dospělé populace a celých 28 % mladých žen. Každoročně se prodá těchto doplňků stravy za více než 2 miliardy amerických dolarů. Nejvíce na odbyt jdou přípravky slibující rychlé zhubnutí. Nadváha trápí stále větší množství lidí, ale jen malá část obézních lidí je ochotna přinést pro to nějaké oběti v podobě radikálních změn životního stylu. Raději hledají zázračné prostředky, které jim média prostřednictvím reklamy nabízejí. Tím, že tyto reklamy zdůrazňují ¨přírodní¨ charakter těchto preparátů, většina lidí to vnímá jako synonymum pro bezpečnost nutraceutik. Seriozní studie však ukazují, že většina látek nabízených v těchto preparátech nemá žádný, nebo jen zanedbatelný účinek na prevenci chorob jako jsou kardiovaskulární nemoci, cukrovka, obezita, rakovina, podobně jako jen málokteré povolené látky zvyšují sportovní výkonnost (Afolayan a Wintola, 2014; Thompkinson et al., 2014).

Stročkovec kyjovity by mohl být čestnou výjimkou mezi nutraceutiky, protože jeho antioxidační schopnosti a chemopreventivní činnost byly prokázány a v jiných studiích (González-Ávila et al., 2013; Kalogeropoulos et al., 2013). Mezi biologicky nejúčinnějšími látkami stročkovce jsou steroidní endoperoxidy (Bu et al., 2014).

Literatura
Afolayan AJ, Wintola OA. Dietary Supplements in the Management of Hypertension and Diabetes - A Review. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2014; 11(3): 248-258.

Bu M, Yang BB, Hu,L. Natural Bioactive Sterol 5α, 8α-endoperoxides as Drug Lead Compounds. Med chem. 2014; 4: 709-716.

González-Ávila PA, Luna-Vega I, Ríos MV, Saade RL, Blanco JC. Current knowledge and importance of the order Gomphales (Fungi: Basidiomycota) in Mexico. Nova Hedwigia 2013; 97(1-2): 55-86.

Kalogeropoulos N, Yanni AE, Koutrotsios G, Aloupi M. Bioactive microconstituents and antioxidant properties of wild edible mushrooms from the island of Lesvos, Greece. Food Chem Toxicol. 2013; 55: 378-385.

Makropoulou M, Aligiannis N, Gonou-Zagou Z, Pratsinis H, Skaltsounis AL, Fokialakis N. Antioxidant and cytotoxic activity of the wild edible mushroom Gomphus clavatus. J Med Food. 2012; 15(2): 216-221.

Thompkinson DK, Bhavana V, Kanika P. Dietary approaches for management of cardio-vascular health- a review. J Food Sci Technol. 2014; 51(10): 2318-2330.

....
 

59 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 21. listopadu 2014 v 23:09 | Reagovat

V příštím roce se budeme opět stročkovci kyjovitému patřičně věnovat. Z doslechu známe polesí, kde se v posledních  letech rovněž na několika placcích objevil. Pokusíme se ho společně s vámi najít. Asi to bude chtít providelné návštěvy a dobrou organizaci...

2 Časopis Vesmír | 21. listopadu 2014 v 23:15 | Reagovat

Zajímavý článek o stročkovci kyjovitém vyšel ve Vesmíru v dubnu roku 2013.

3 Hlíva ústřičná | 21. listopadu 2014 v 23:20 | Reagovat

Minulý týden jsme byli úspěšní, tak zítra odjezd do vojenských lesů. V případě úspěchu si to další fototuláci zopakují v neděli.

V pondělí další fototoulka. Seznámíme se opět s nejnovější fototechnikou od předních výrobců. Třeba dobrý nápad na vánoční dárek. Budou slevy!

4 Václav Burle | 2. května 2015 v 13:38 | Reagovat

Tak tady máme rok 2015. Tak jako každoročně i letos se zaměříme na stročkovce kyjovité. V době D v hodinu H uděláme na jedné šumavské lokalitě rozsáhlý průzkum bojem. Pomůžete nám najít další plácky? Tímto hledáme stejně postižené blázny, houbaře. Pojďte s námi udělat výzkum...

5 Václav Burle | 30. září 2015 v 0:03 | Reagovat

Máme rok 2015, který byl po celé republice na houby  katastrofický. Jak jinak než ani po kyjovitém nebylo ani památky. Tak uvidíme jak to s ním bude v roce 2016. Začínám mít obavy...

6 Václav Burle | 9. prosince 2015 v 0:31 | Reagovat

V roce 2015 nic. Jak to asi se stročkovcem kyjovitým dopadne v roce 2016? Toť otázka - být či nebýt...

7 BellaM | E-mail | 27. ledna 2020 v 15:50 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti; http://girlssnapshots.com

8 rambo | E-mail | 18. března 2020 v 12:11 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama