Rys, rysice, rysiče aneb chvála za okamžik kdy jsme je poprvé poznali

25. prosince 2014 v 23:18 | V těchto dnech jsme měli možnost zúčastnit se besedy o těchto překrásných šelmách |  - - rys ostrovid
Jak je rys ostrovid na tom v Evropě, ale i v České republice

Do Evropy, nepočítaje lokality v Bělorusku, na Ukrajině a v evropské části Ruska, se vrací mnoho druhů šelem. Nejvíce právě rysi, dále pak medvědi, vlci, ale i rosomáci. Zajímavé je, že jim nestačí se pohybovat v rezervacích, ve starých hvozdech, v odlehlých koutech divočiny, ale naopak se stále časti vyskytují i v blízkosti lidských sídel. Člověk je v minulosti v mnohých zemích vyhubil a nyní se snaží je opět vrátit do přírody. Zatím to vypadá, že se začíná dařit.

Nejhorší při fotografování je, když je nedostatek světla. A to byl případ tohoto snímku. Můj prastarý aparát má nejvyšší ISO 3200 a to jsem použíl. Šum je až neskutečný. Ale co člověk nadělá. A o pomalém čase ani nemluvě. Při objektivu 600 se to neudrží ani na monopodu. Ale to setkání bylo zážitkem roku...

Bohužel v České republice není situace na rozdíl od zbytku Evropy růžová. Na vině jsou zejména pytláci. Je prokázano, že již v dřívějších letech - například u vlků - to došlo tak daleko, že jim nebylo umožněno na Šumavě se usadit, vytvořit smečku. U rysů ostrovidu je situace podobná.

V těchto dnech dokonce proskočila ve sdělovacích prostředcích zpráva, že i státní zaměsnanci, ochránci přírody, včetně akademiků používali k odchytů rysů u nás zakázané nášlapné pasti. V jednom případě si rysice zlomila na několikrát nohu a v zápětí ze stresu uhynula na veterinární klinice.

Z Evropy, zejména ze severských zemí, ale i z Balkánu, z oblasti Alp, Pyrenejí naopak oproti naší republice přicházejí v poslední době jen dobré zprávy. Na těchto územích se vyskytuje přes 9000rysů, 17 000 hnědých mědvědů a na 12 000 vlků. Přejme si aby v soužití člověka s těmito šelmamí bylo stále radostněji.

Poznámka: Nášlapná past je zařízení na odchyt divoké zvěře. Její součástí je smyčka, která se utáhne kolem tlapy zvířete.

Rys ostrovid Část I

Rys ostrovid Část II
(O rysech ostrovidech je povídání vždy na konci pořadu...)

Víte, že: slovo rys je příbuzné s německým Luchs či latinským lynx? Všechna tato slova pocházejí z indoevropského leuk - "světlý, bílý", zřejmě podle světlého zbarvení srsti rysa (srov. rusý, ryšavý).

(...dokončení asi zítra.)
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 26. prosince 2014 v 0:17 | Reagovat

Teď se všichni těšíme na telefonát od přátel z lesů abychom si mohli ostrovidy nafotografovat na sněhu. Jestli se povede, tak to také následně řádně oslavíme.

Jinak fototoulky pokračují téměř denně. Dnes jsme byli v lesích na hlívě ústřičné. Našli jsme doslova tři malé trsy. Nějak přestala růst.

Zítra se jdeme s fotoaparáty toulat Prahou. Na nic nečekej a přidej se k nám...

2 Fototoulka | 28. prosince 2014 v 22:30 | Reagovat

Tak jsme dostali pozvání na zimní fotografování rysů ostrovidů. Ještě několik míst je k dispozici. Ovšem v dopise je douška, že nám neslibují úspěch. Ale to už známe, že? Tak si to užijeme jinak...

3 Víte že... | 1. ledna 2015 v 22:15 | Reagovat

Víte, že... podle vědeckých odhadů u nás pytláci za posledních 20 let zlikvidovali nejméně 500 rysů? Toto číslo není nerealistické. Když vezme v úvahu počáteční velikost populace, pravděpodobnost reprodukce, počet mláďat na jednu samici a přirozenou mortalitu mláďat, můžeme se dostat k ještě vyššímu číslu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama