Fototoulky Prahou jsou stále oblíbenější

4. ledna 2015 v 20:32 | Pravděpodobně další bude i příští neděli. Vezmi aparát a přidej se k nám... |  FOTOTOULKA
Dnes to bylo hodně dlouhé. Skončili jsme v průvodu monarchistů a docílili, že příštím českým králem bude náš Václav. Potomek Svatého Václava. Tedy prý já...

Ta dechová hudba nás dostala. Jsou to snad již desítky roků, kdy jsme něco podobného zažili. Kde jsou ty zlaté časy, kdy po celé Praze, republice, na zahradních restauracích vyhrávaly kapely - dechovky, symfonické orchestry, různé šramly, taneční orchestry. Zpívalo se, tančilo se. I to pivo a utopenci bylo lepší. Sokolské pochody šly jeden za druhým. Úžasné bylo, že ten obrosvský dav si ty staré písně zpíval do kroku. A dechovka? Jeden mladý muzikant vedle druhého. Kde jsou ty časy kdy i já v podobných dechových orchestrech hrál na křídlovku, později u cirkusu Humberto. Jako čestnáctiletý klučina jsem prošel tanečními orchestry celé Prahy. Dnes je to již neskutečné, ty vzpomiínky vyznívají jako nějaká až neskutečná pohádka... (Ono to moc nevypadá, ale ty snímky byly pořízeny již za úplné tmy.)

Spějme dál, statně dál za sokolským praporem.
Dokud boj neustál v poutech úpí rodná zem.
Dokud boj kolem zní každý na svém místě buď.
A kdo se odrodí čepel rve tu zrádnou hruď.
Bratři výš stále výš smělým letem slunci vstříct.
S nadšením k cíli blíž, spěje borců na tisíc.
Silou lví každý z nás to je obrněný stroj.
Věrnou stráž, Vlasti máš. Sokol třímá prapor tvůj.

Paže tuž, Vlasti služ! Zní nám cestu řadu let.
My jsme tím nadšeni, řítíme se možně vpřed.
Vězmi zbraň v boku zář, v žilách otců celou krev.
Nad námi prapor vlá v rudém poli bílý lev.
Nad námi prapor vlá v rudém poli bílý lev.

Sraz byl na Můstku, v dolní části Václavského náměstí. Vzali jsme to přes Stroměstské náměstí po královské cestě na Karlův most a lanovkou pak vyjeli na Petřín.

Je to pár řádků, ale toto fotoputování nám trvalo několik hodin.

Jedna z největších show se odhrála na Karlově mostě, kde konvalinka roste a nikdo jí tam nezalévá.

Házeli jsme rackům rohlíky a snažili se udělat zajímavé fotografie. Mnohým se určitě povedli umělecká díla. Jenom já opět nic. Byl jsem totiž zvolen házením toho pečiva. A měl jsem po radosti...

Dnešním našim úkolem bylo okoupovat Petřínskou rozhlednu a udělat ty nejfantastičnější snímky dolekých obzorů. Počítali jsme se záběry Černé Hory, Sněžky, Ještědu.

Po ránu v Praze svítilo sluníčko a byla úplně vymetená obloha. Bylo jasné, že budeme odměněni dalekým výhledem. Opak se však stal pravdou.

Když jsme vylezli z lanovky tak koukáme, že nebe se zatáhlo sněhovými mraky. Jak se říká bylo domalováno. A aby to nebylo tak snadné, tak jsme na rozhledně ještě zjistili, že výtah je v opravě. Slovo dalo slova a my se vydali po cestách, ze kterých je ten nejkrásnější pohled na město, k Hradu. A vůbec jsme neprohloupili. Opět příjemně prožitý fotoden. Nezapomněli jsme opět navštívit výstavu fotografií v M paláci. Tu nádheru českých fotografů by měl vidět každý kdo se o tento obor lidské činnosti jen trochu zajímá.

Hodiny jsme na Hradě prožili nicneděláním, fotografováním a zejména děcka měla pré. A pak se vydali opět ke Karlovu mostu. Najednou koukáme a ani nevíme jak a byli jsme součástí pochodu českých monarchistů. Za tónů velké české dechovky jsme se vydali opět k Hradu. Pan prezident nás ale nepřijal. Měl obavu že bychom ho pomluvili za nedostatečné občerstvení. On rovněž určitě dobře věděl, že bylo i nebezpečí, že by monarchisty již z Hradu nikdo nedostal. Nevím jestli se to všeobecně ví, ale král již byl navržen. A vy určitě tušíte kdo to je, že?!

Fotografujeme: Uvažujete o koupi nového aparátu? A nevíte co si vybrat, koupit? Neprohloupíte když si pro nápad dojdete na Karlův most. Nebudete se stačit divit.

Opravdovou zrcadlovku zde mají pouze lidé, kteří se fotografii věnují vásnivě. Jsou to jak profesionálové, tak i poloprofesionálové. A jak je poznáte? Samozřejmě podle stroje, který mají na krku nebo na obrovském stativu.

Výrazně převažují mobilní telefony. Takové ty obyčejné kompaktní aparáty, až na výjimky, není již vůbec vidět. Hodně jsou také k prohlédnutí různé ty tablety nebo jak se to jmenuje. Dá se konstatovat, že telefony s dobrým sklem převažují. A rok od roku budou ty zabudované fotoaparáty v nich stále lepší. Již dnes i profesionálové bez takového telefonu nedají aní ránu. Proč se tahat s těžkou zrcadlovkou, navíc s mnoha skly, když telefon dokáže splnit veškerá přání.

Jeden z profesionálů, který nevynechal ve světě snad ani jediný válečný konflikt, nedávno na besedě prohlásil: "Vše již dělám mobilním telefonem. Zrcadlovkou snímam pouze svatby na kšeft..."


Tak nezapomeňte v neděli opět vyrážíme po Praze. Vždycky se nějaké to místečko i pro vás najde...
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 beseda | 5. ledna 2015 v 17:20 | Reagovat

Zítra 6. ledna od 18,00 hodin první lednová beseda s profesionálním fotografem. Ještě několik míst volných...

2 Brdy vojenské | 5. ledna 2015 v 17:24 | Reagovat

Zítra jsme rovněž pozváni jako znalci vojenského újezdu na besedu kolem jeho směřování do budoucna. Začátek v 16,00 hodin.

3 sirváleček | 8. ledna 2015 v 12:19 | Reagovat

Nedávno jsem si s jedním takovým zrcadlovkovým profesionálem skoro hodinu povídal. Nestačil jsem se divit, co nesmyslů měl v kedlubně našťouchaných. Když jsme se rozcházeli, kroutil očima a říkal si potichu: Já vůl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama