Dočkáme se Národního parku Křivoklátsko I ?

25. února 2015 v 22:52 | Jiří Patočka |  NP Křivoklátsko
Křivoklátské lesy - tradiční oblasti lovu a zábavy českých králů - jsou dnes součástí CHKO Křivoklátsko. Ta byla vyhlášena výnosem Ministerstva kultury ČSR č.j. 21 972/78. ze dne 24.11.1978. Na území CHKO Křivoklátsko byly doposud pro ochranu nejvýznamnějších hodnot a nejzachovalejších ekosystémů vyhlášeny čtyři národní přírodní rezervace, 16 přírodních rezervací, pět přírodních památek a 43 památných stromů a jejich skupin. Dále je uvnitř CHKO v rámci soustavy NATURA 2000 vymezena ptačí oblast a je tu navrženo a do národního seznamu zařazeno 10 evropsky významných lokalit.

Smutné na tom divném světě je, že je stále nejméně těch, kteří den za dnem bojují za zachování přírody pro další generace. Snad to nebude boj marný.

Poznají také děti našich dětí co je to hvozd, vlk, rys, rak, roháč, orchidej. Na kom to bude dnes záležet?...

Krátce po sametové revoluci se ale objevuje myšlenka, že unikátní lesy na Křivoklátsku jsou v rámci CHKO chráněny nedostatečně a že je třeba je chránit v rámci pravidel Národního parku (NP). Krátce na to byly zahájeny první kroky k jeho vyhlášení. Hodně se diskutovalo. Přírodovědcům se to líbilo, myslivcům se to nelíbilo. Některé obce byly pro, jiné proti. Přesto byly zahájeny nezbytné studie, obce posílaly své připomínky, byl vypracován návrh příslušného zákona a v létě 2010 byl konečně legislativní proces ukončen.
Zdálo se, že už vyhlášení NP nic nebrání. Omyl. Návrh už byl připraven do meziresortního řízení, ale práce na něm byly najednou zastaveny. Byl odložen k ledu a chladnul tam skoro tři roky. V březnu 2013 konečně ministr Chalupa posílá návrh zákona do meziresortního řízení. Ministr zemědělství Bendl návrh podpořil, ale zase byl proti hejtman Středočeského kraje Řihák. Když se konečně podařilo spory urovnat a ministr Chalupa chtěl v červenci 2013 předložit návrh vládě, neměl komu.Vláda Petra Nečase podala demisi. A ta současná má jiné starosti.

Středočeský kraj zřízení NP Křivoklátsko podporoval v době, kdy byl hejtmanem David Rath. S jeho nástupcem, Josefem Řihákem, ale došlo ke zvratu a v květnu 2013 Rada Středočeského kraje vyhlášení NP Křivoklátsko odmítla. Současný hejtman Miloš Petera, který Řiháka vystřídal v červnu 2014, se ale k myšlence vyhlášení NP zase vrátil. Co bude dál? Rozhodují v ČR o odborných záležitostech zásadního významu odborníci nebo politici?

Jelenům a liškám v Křivoklátských lesích je ale jedno zda žijí v chráněné oblasti nebo v národním parku. A jedno je to i houbám, co tam rostou. Konečně, podívejte se sami.

Až se budou po Křivoklátsku pohybovat podobné šelmy, tak potom budeme moci teprve říci - povedlo se nám tyto hluboké hvozdy mezi Berounkou vrátit Matičce přírodě, dalším generacím. Otázkou je, jest-li to člověk vůbec chce? Nebo si opravdu tady někdo myslí, že někoho, zejména tam ve vyšších patrech, příroda zajímá? Já o tom přesvědčen nejsem. A co vy? -v-

 

51 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Fototoulka | 25. února 2015 v 23:13 | Reagovat

Jsme v pozdním jaru, začátkem léta, pozváni na Slovensko na fotografování medvědů. Tak jestli někdo máte zájem tak napište. Ještě několik míst je k dispozici a kdyby bylo povícero zájemců, tak se udělá další akce...

2 Zamyšlení. Víte povícero? | 26. února 2015 v 15:54 | Reagovat

Je dokázané, že rys ostrovid se již v Brdech toulal. Přišel tam ze Šumavy s vysílačkou na krku. A určitě nebyl jediný. My jsme dokonce našli jeho stopy v jedné rezervaci za Plzní směrem k vojenskému újezdu Jince. Neslyšel jsem ale, že by někdy byl dokázán jeho výskyt v Křivoklátských hvozdech...

3 Václav Burle | 26. února 2015 v 15:56 | Reagovat

Začátkem března jdeme stopovat rysa na Šumavu. Můžeš se s fotoaparátem a triedrem přidat. Akce potrvá tři dny a kde se bude spát tak to zatím nevíme. Ale určitě ve vlastním spacáku!

4 Vlk | 21. dubna 2015 v 22:49 | Reagovat

Vyskytuje se na Křivoklátsku rys ostrovid?

5 Václav | 13. srpna 2015 v 12:38 | Reagovat

Zatím - a doufám že jen zatím - se tam objevuje náhodně. Je potvrzen jeho příchod ze Šumavy. Zatím se tam ale trvale neusídlil...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama