Ohnivec šarlatový...

27. února 2015 v 22:56 | ...v Přírodním parku „Údolí Bílého potoka“ |  - - šarlatový
Šarlatová perla naší přírody

V letošním předjaří se objevila v Přírodním parku "Údolí Bílého potoka" početná populace poměrně vzácného ohnivce šarlatového (Sarcoscypha coccinea) z čeledi ohnivcovitých (Sarcoscyphaceae). Mimo mne známá místa, byly zjištěny další a evidentně se jim zde daří. Není takový problém je nalézt. Jejich fantasticky šarlatově červená barva je prozradí i na větší vzdálenost.

Ohnivec šarlatový je prakticky k nerozeznání od dvou u nás rostoucích - ohnivce rakouského, popř. ohnivce jurského. Roste koncem zimy a v předjaří, často ještě téměř pod sněhem, na odumřelých větvích listnatých dřevin. Plodničky má miskovité až číšovité, vně bíle pýřité.

Jedinec na fotografii má velikost 7 X 4 cm a vyrostl z odumřelé větve bezu černého na okraji akátového lesa při levém břehu Bílého potoka na k. ú. Veverská Bítýška v okrese Brno-venkov.

Tato doslova houbařská perla potěší oko nejen nejednoho houbaře, ale i obdivovatele a milovníky přírody. A vůbec nevadí, že je nejedlý. Ale to žádný z ohnivců. Za to nám to svojí krásou bohatě vynahradí.

RNDr. Michal Patočka
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 27. února 2015 v 23:03 | Reagovat

S tou jeho jedlostí to bude trochu jinak. Od přátel z Francie a od našeho zpravodaje ze Šumavy, který u nich houbaří,  víme, že v té daleké zemi se ohnivec v syrovém stavu přidává do zeleninových salátů. Ale ověřené to na sobě nemáme, tak zatím bez záruky...

2 Milada Bártová | E-mail | 3. března 2016 v 17:50 | Reagovat

U nás na Kokořínsku jsem jej také objevila už před čtyřmi roky. Letos jsem se nemohla už dočkat zda se zase objeví. Roste proti sobě na březích cesty, ale jen v určitém místě. Kolem dokola se už nenachází.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama