Kandík psí zub I/2015 aneb stále rok za rokem ho ubývá. Kolik ho bude letos?

15. března 2015 v 18:14 | Jsme v polovině března a na lokalitě pod Medníkem se objevily první rostliny. Je jich moc málo, tak do mariáše, a jsou hodně unavené. Na každoroční koncert si budeme muset ještě několik dnů počkat... |  Kandík psí zub
Státní ochrana přírody konečně pochopila, že neexistují jen kvetoucí rostliny. To jim to ale trvalo....


Česká televize ZDE!!! NÁZOR si udělejte každý sám. Dříve jich tady bylo několik miliónů a dnes? Několik set! A zítra několik desítek! Matematika je srozumitelná věda - tak ubývají nebo neubývají???

Na snímku je první letošní kvetoucí rostlina. Ostatní jsou ještě malilinkaté a květy mají uzavřené. Na první pohled je zřejmé, že jsou prochladlé a potřebují paprsky sluníčka.
Abych nezapomněl. letos vepřové hody v tamější hospůdce budou 28. března. Já se nejvíce těším na ty fantastické škvarečky. Vloni byly volně na stolech a každý si mohl zdarma brát kolik zvládl. Na heslo burle.blog.cz dostanete první pivko zdarma. Tak si to užijte a dobrou chuť...
Ještě na terase pod Medníkem letošní koncert nezačal a už se tam trousí davy lidí. A že jich není zrovna málo. Tu rodinka, která čítá téměř deset členů. Potom parta turistů, kteří si jenom zaskočili z Posázavské stezky. A to nás ještě čekají žáci a zejména studentí přírodovědeckých fakult. To přece ty rostliny nemohou přežít! Nebo snad ano?

Stal se zázrak... Poblíž parkoviště se objevila nová informační tabule. A představte si, že je na ní konečně uvedeno, že na terase nejsou pouze kvetoucí rostliny, ale i ty ve vegetaci neviditelné, semenáčky. Ono se totiž mezi širokou veřejností neví, že kandík než vykvete se k nebesům musí podívat třikrát až čtyřikrát. Problém ale je, že tyto neviditelné byliny nejsou na zemi v listí vidět. A my všichni na ně svorně šlapeme a šlapeme a jak ještě dlouho je zašlapávat budeme? Není právě toto naše barbarstvím tím co způsobuje, že kandíků psích zubů neustále rok za rokem ubývá?

Bývávalo jich tam na milióny a nyní každoročně jen několik set - dvěstě? Myslím samozřejmě kvetoucí rostliny. Není to málo. Nezastavíme konečně to barbarství?

AOPK, CHKO Blaník, která má tuto státní lokalitu na starosti, přišla s novým vynálezem. Nad každou rostlinu postaví trojnožku s dopisem, ve kterém se popisuje jak je kandík vzácný. A jak moc je nutné o ochraňovat. Dnes jsme tam seděli na lavičce a koukali co se bude dít. Rostliny moc nerostou, je jich tam tak do deseti a navíc nejsou moc vidět, ale ty cedulky svítí daleko do kraje. Lidi samozřejmě nenapadá nic jiného než se v davech jít podívat co že to tam je. Nekoukají ani pod nohy a spěchají zjistit jestli tam nevisí pro nějaký ten dárek. Že by třeba v podobě slivovice, koňaku, becherovky?

Je tomu již několik let, co jsem navrhoval lokalitu v průběhu kvetení obehnat "policejní páskou". Podle mého názoru je to jediný způsob jak tuto vzácnou rostlinu ochránít. Vedení Blaníku oponovalo, že to není možné - nelze, podle nich, podle zákona, lidem zakázat vstupovat mezi kandíky. Je to celé na hlavu. Navíc nic moc by se nestalo. Lokalitou prochází do oválu stezka, ze které jsou rostliny vidět a tak se dají i dobře fotografovat. Kdyby tam ta páska byla, tak by se vlk nažral a koza by zůstala celá. Výsledkem by byla zaáchrana chraněné rostliny a s velkou pravděpodobností by kandík začal v příštích letech nebývale přibývat. Co nám brání v tom to zkusít???

Před několika lety jsem se s ředitelem AOPK panem Pelcem dohodl, že on vyvolá slyšení u kulatého stolu s botaniky, profesory vysokých škol, akademie věd atd. Existuje od něj dopis, ve kterém dává svým podřízeným příkaz toto setkání uskutečnit. Do dnešního dne jeho příkaz nebyl splněn. I to o něčem svědčí. Oni si ze svého ředitele dělají srandu, česky čti legraci.

Ale abychom byli spravedliví. Jeden pracovník CHKO Blaník na příkaz svého nadřízeného pojal splnění rozkazu pana Pelce opravdu originálně. Zvedl telefon a obvolal několik botaniků, profesorů, akademiků. Tady jsou podle informace jednoho z profesorů jeho slova: "Víte von nás pořád votravuje jeden samozvaný ochránce přírody. Pane profesore, že není nutné zakazovat lidem vstup mezi kandíky?" Co pan profesor odpověděl nevíme, ale nám řekl toto: "kdybych jenom tušil co se tam na Medníku děje, tak bych s tou páskou pane Burle souhlasil!" Je nutné ještě něco dodávat?

(...dokončení asi dnes v noci. Za okamžik začíná Modrava. Také se díváte?)

Před rokem jsem našel překrásný trs kandíků psích zubů. Něco tak pro duši oblažujícího jsem viděl poprvé v životě. Většinou rostou jednotlivě, ale v takovém množství pohromadě? Doma jsem zjistil, že ty fotografie nejsou zas tak úžasné jak by měly, mohly, být. Na druhý den jsem se rozjel si to zopakovat. Už jsem ale tu nádheru nenašel. Napadá mě pouze jedna myšlenka kam se kandíci poděli... Lidi jsou nepoučitelní!

Česká televize ZDE!!! -všimněte si na konci té poznámky o ničení rostlin....
 

31 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Naučná stezka Medník | 15. března 2015 v 23:02 | Reagovat

byla realizována ZO ČSOP Zvoneček v roce 2009. Slavnostní otevření Naučné stezky se uskutečnilo za přítomnosti zástupců ČSOP a Středočeského kraje dne 27. října 2009. Naučná stezka Medník, jejíž větší část leží v národní přírodní památce stejného jména – Medník, je veřejnosti známa především díky výskytu kriticky ohrožené rostliny kandík psí zub.

Oproti té původní však stezka doznala řady změn. Kromě délky trasy, změnili ochránci přírody také obsah a vzhled informačních tabulí. Čtrnáct nově nainstalovaných tabulí představuje Medník ze všech možných stran. Návštěvníci mají možnost přečíst si informace o místních bučinách, významu lesa a stromů, o suťových lesích, mohou se dozvědět zajímavosti z geologie, o historii trampingu, vodáctví a turistice v oblasti Posázavského pacifiku. Děti, ale nejen ony, si mohou zahrát interaktivní hru u prameništního potůčku, a pokud se hrou či záplavou nových informací unaví, mohou pod vrcholem Malého Medníku vydechnout na nově vybudovaném odpočívadle.

2 sirváleček | 16. března 2015 v 9:55 | Reagovat

Na Medníku ubývají, v Letohradu přibývají a rostou tam i na cestách, vysypaných pískem, po kterých chodí davy lidí se psy! Něco je na Medníku špatně. A vzhledem k tomu, že kandíky prosperují i v zahrádkách v Pikovicích je pro mne pachatel jasný: Stromy! rostou čím dál tím výš a jejich koruny se zahušťují, takže expozice terénu sluncem se snižuje. A to bude zřejmě klíčový důvod jejich řidnutí; kandík totiž slunce a teplo potřebuje.

3 sirváleček | 16. března 2015 v 14:01 | Reagovat

Návrh řešení: Každý rok posbírat na Medníku i v Letohradě semena, vysít je do kultury a rostliny po prvním vykvetení a následném zatažení reintrodukovat. A les na Medníku důkladně zředit. Také by nebylo od věci, část rostlin odprodat zahrádkářům. Jednak by se tím uhradily náklady a jednak by se rozšířil počet míst, na nichž tento skvost poroste.

4 Radka | 16. března 2015 v 20:17 | Reagovat

Jenže kandíci v Letohradu byli prokazatelně vysazeni uměle. Ti na Medníku jsou pravděpodobně původní. Nejde míchat jabka s hruškama.

5 M.Ulbert | E-mail | 16. března 2015 v 21:30 | Reagovat

Teď jde o to,zdali ti kandíci v Letohradu jsou původního druhu(jako na Medníku),anebo vlivem event. vysazení nejsou už nějak vzhledově odlišní(myslím tím umělým pěstěním),jako jsem se všiml na některých fotografiích zdejších blogů.To by mě osobně nijak nelákalo za takovými květy jezdit.Za kandíky jezdím a pokud pan Burle neotráví ochranáře aby to tam zavřeli a oplotili,aby od něho měli konečně pokoj,budu jezdit jenom na Medník.

6 sirváleček | 16. března 2015 v 22:35 | Reagovat

Jde v obou případech o Erythronium dens canis. A ti uměle vysazení v Letohradu; ví se, odkud vlastně pocházejí? Ono by nebylo nic divného, kdyby byly právě z Medníku, kde byli údajně uměle vysazeni také, jenom o tom chybí záznamy. A v Letohradu jsou úplně stejní, jako na Medníku, jen jich tam je mnohem, mnohem víc.

7 Radka | 16. března 2015 v 22:58 | Reagovat

Nikde jsem nenašla informaci, že ti z Letohradu jsou z Medníku!

8 M.Ulbert | 17. března 2015 v 11:23 | Reagovat

A ten Letohrad je ten v Orl. horach nebo u Prahy?

9 jarda kalina | E-mail | 17. března 2015 v 11:44 | Reagovat

ono by se v okolí Medníku i na druhé straně Sázavy našlo dost lidí, kteří by ten kandík zkusili okolo svých chat pěstovat. Každé stanoviště by bylo trošku jiné a možná by se ukázalo, kde to jde dobře a kde hůře či vůbec. Vyrýpnout to v lese každý nedokáže a kdyby se to prodávalo, tak by i těch "rýpalů" ubylo. Holt si musíte vybrat zda oplotíte Medník a možná to stejně nepomůže nebo se rozšíří po okolí s pomocí nějakých poradců. Někomu by stačila i semínka, pokud k mání.

10 Václav Burle | 17. března 2015 v 12:04 | Reagovat

Já jsem nikdy nic o oplocení nenapsal. Jestli chcete na toto téma diskutovat, tak si prosím zde na blogu přečtěte všechny související články.

Já pouze tvrdím že kandík je ničen sešlapem a to především  semenáčků. Než kandík vykvete, tak mu to trvá tři až čtyři roky. Semenáčci nejsou v tom listí vůbec vidět. Kolik jich asi zničíme? Protože kandíků každým rokem ubývá, tak hodně!

Já jenom tvrdím že v době květu by měla být lokalita obehnána "policejní" páskou a zakázán vstup mezi rostliny!

Pro návštěvníky by to vůbec nic neznamenalo. Lokalitou prochází oválná stezka, která by byla stále přístupná. Z ní by rostliny byly obdivovány a fotografové by určitě měli i více příležitosti ke snímkům než je tomu dnes...

Jsem přesvědčen, že stále jsou rostliny odnášeny do civilizace. Příklad jsem napsal výše v článku.

11 Václav | 17. března 2015 v 12:07 | Reagovat

Letohrad pod Žamberkem. Já jsem tam nikdy nebyl. Nějak jsem to nestihnul. Kandíků podle fotografií na internetu tam musí být mnoho.

12 sirváleček | 17. března 2015 v 20:55 | Reagovat

[7]: Anikde není k dispozici informace, kde se vzali ti z Medníku. Spekuluje se o tom, že je na Medník vysadil někdo z katolického kléru, kterému kdysi Medník patřil, což by nebylo nic divného; jistý duchovní má prsty i ve výskytu bramboříku nachového poblíž Českého Krumlova. A odkud pocházejí ty stovky kandíků z Letohradu u Žamberka, se také přesně neví. Ví se jen tolik, že je jich tam hafo a pořád přibývají. A pokud jde o pěstování na zahrádkách: Kandík není nijak problémová rostlina a dokáže dobře prosperovat i v pravidelně strojně koseném trávníku, pokud má dost slunce a vláhy. Roste v půdách jak lehce kyselých, tak lehce zásaditých a jediné, na co může být alergický, je obrýpávání.

13 sirváleček | 18. března 2015 v 11:09 | Reagovat

[9]: Kdysi dávno byly kandíky běžně a levně k mání, stejně, jako spousta jiných rostlin  u Waltra v Chuchli i u Béma v Hostivaři. Jenže pak si ekoteroristé vymysleli, že chráněné kytky na zahrádkách být nesmí a také je nikdo nesmí prodávat. Funguje to stejně, jako prohibice v USA ve 30. letech minulého století. V Pikovicích je na zahrádkách pomalu víc kandíků, než na Medníku a Kdo ho chce, musí pro něj do lesa, protože koupit ho nikde nedostane. Také vám to připadá padlé na hlavu?!?

14 jarda kalina | E-mail | 18. března 2015 v 11:51 | Reagovat

koukám, že jste nějaký chytlavý. Samozřejmně je rozdíl mezi pevným plotem a policejní páskou, ale diskutujete zbytečně o sobě ale k tématu nic. Tedy ještě jednou: musíte / musíme, musí si ochránci vybrat mezi ponecháním kandíku svému osudu nebo mu nějak pomoci a to od pásky, přes ploty až k tomu co píšu výše, tedy pomoci přírodě v rozmnožení kandíku do jiných lokalit. Co kdyby to tam příští roky někdo zničil komplet?

15 Václav Burle | 18. března 2015 v 12:20 | Reagovat

Pane Kalino, já nejsem botanik a rozmnožování rostlin nerozumím. Já pouze bojuji za zachování kandíků na této lokalitě. Zatím to vypadá, že i letos jich bude opět méně. Bohudík známe několik míst, kde kandíci z Medníku již přes osmdesát let přežívají. Předpokládáme, že kdyby se tam nedej Bože něco stalo, tak bude kde brát...

Vždyť si tam v neděli dopoledne přijďte pokecat. Natáčíme o nich pořad pro televizi. Ukážeme i nejnovější techniku od fa Olympus.

16 sirváleček | 18. března 2015 v 16:49 | Reagovat

[15]: Bude. Protože mají čím dál, tím méně slunce. Policejní pásky jsou to poslední, co pomůže. V Letohradu rostou na nezastíněných místech a, ó, ta hrůza! lidi tam po nich šlapou, pejskové je očůrávají a oni tam stále přibývají! Místo jalového tlachání na Medníku by sis měl udělat s těmi televizáky výlet do Letohradu.

17 Václav Burle | 18. března 2015 v 19:46 | Reagovat

Já si myslím, ale netvrdím že mám pravdu, že Letohrad a Medník mají málo co společného. Je to podobné jako jablka a hrušky. Sice obojí je ovoce, ale?

18 sirváleček | 18. března 2015 v 22:55 | Reagovat

Rozdíl je jen v tom, že o Letohradu se ví, že tam byl kandík uměle vysazen, zatímco o Medníku se to neví s jistotou. Každopádně to kandíkům v Letohradu velice svědčí, protože tam není zapojený les; antropogenní vlivy jim nijak nevadí stejně, jako kandíkům v pikovických zahradách, kde  rostou v pravidelně kosených trávnících i na záhoncích, ale na nezastíněných místech.

19 sirváleček | 19. března 2015 v 0:20 | Reagovat

Vendo a co ti brání, sehnat si kandíky přes internet, (kyž se chce a umí, tak to jde) a vysadit si je doma na zahradě? Můžeš udělat pokus: jeden dej do stínu, druhý na slunce a budeš hned vědět, co a jak. A kdyby ten zastíněný začal chřadnout, pořád máš možnost ho přesadit na slunce také.

20 Václav | 19. března 2015 v 6:44 | Reagovat

Nemám zahradu. Mám jenom záhon dva metry na jeden. A já neřeším sázení kandíku, ale záchranu rezervace na Medníku...

21 sirváleček | 19. března 2015 v 8:44 | Reagovat

[20]: Abys mohl něco kvalifikovaně řešit a tím pádem nebýt za blba, musíš mít patřičné vědomosti. A ty se jinak, než praxí, získat nedají. Takže ty si myslíš, že řešíš, ale ve skutečnosti jen kolem sebe kopeš jako dokonávající kobyla. A na záhon 2 x 1 metr se dva kandíky vejdou.

22 Václav Burle | 19. března 2015 v 16:07 | Reagovat

Takže jsem blb? Nebo jenom za blba?

23 M.Ulbert | 20. března 2015 v 6:29 | Reagovat

Pánové a co takhle květen a včelník rakouský? To sice není kandík,ani hlaváček,ale svým výskytem a počtem by si zasloužil,abych tak řekl stejnou pozornost...

24 Botanik | 20. března 2015 v 7:05 | Reagovat

Pane bože! Nenavádějte prosím nikoho v Krasu na výskyt včelníku! To je opravdu kriticky ohrožená rostlina!

25 sirváleček | 20. března 2015 v 8:39 | Reagovat

[22]: Někdy nevím, zda to, či ono. Každopádně by ses měl občas seznámit s problematikou trochu víc do hloubky. Já sám jsem měl kandík na zahrádce od r. 1971 do r. 2002, kdy mi zahradu zničila povodeň. Bez problémů rostl a množil se. A nejsem jediný, kdo kandíky úspěšně pěstuje doma. Čili už z toho je jasné, že jim na Medníku něco chybí, když na zahrádkách a v Letohradě prosperují jedna radost. Takže jen pasivně chránit nepostačí, dočkáš se jen toho, že jednoho dne budeš mít krásný les, ale bez kandíků.

26 sirváleček | 20. března 2015 v 8:41 | Reagovat

[24]: Já vím o celkem čtyřech lokalitách, kde roste. A navádět netřeba; když půjdete navštívit Koněpruské jeskyně, uvidíte je hned u cesty a pletivových klícek si nelze nevšimnout.

27 sirváleček | 20. března 2015 v 8:42 | Reagovat

A což takhle koniklec otevřený u jednoho golfového hřiště kousek na jih od Prahy? Včelníků je v krasu mnohem víc, než tohohle!

28 Botanik | 20. března 2015 v 12:10 | Reagovat

[27]: Povídejte, co je Vám libo. Každopádně se prosím nepokoušejte včelník jen tak přesazovat třeba na zahrádku. Nevyjde Vám to, protože je vázán na určitou geologickou vrstvu, kterou nenapodobíte....no a ten koniklec je jednoznačně introdukovaný, právě kvůli tomu golfu

29 sirváleček | 20. března 2015 v 15:55 | Reagovat

Netřeba,stačí vysít semena. A roste i na záhonku, když je v půdě vápenec. (rovněž vyzkoušeno). A ten koniklec tam byl mnohem dřív, než to hřiště, které je ostatně na druhé straně silnice.

30 Václav Burle | 20. března 2015 v 18:21 | Reagovat

Přátele, moc mluvíte. Méně je někdy více. Botanika, ochrana přírody, to nejsou karty. Tady se mariáš nehraje. Tady se trumfovat nemusíte, navíc to není vhodné. Než něco napíšete, tak se prosím nejdříve zamyslete. Děkuji Václav

31 M. Ulbert | 20. března 2015 v 20:10 | Reagovat

Pane Burle,myslím,že se tady nikdo nemusí trumfovat,ale těch kytek co by zasluhovaly ochranu je mnohem víc,než jenom kandík s hlaváčkem.To je ten důvod proč jsem jmenoval ten včelník...Kandík se stal symbolem nejenom Medníku,ale začínacího jara pro botaniky na jakkoliv úrovni.Pak samozřejmě následují další klenoty.Za těch 40 let po nich jezdím stále na stejná místa a světe div se - stále tam jsou...Takže na závěr nic se nesmí přehánět a šířit botanickou paniku...,ona si příroda nakonec stejně poradí po svém,na tom nikdo nic nemůže změnit.

32 Václav Burle | 20. března 2015 v 21:00 | Reagovat

V mnohém máte pravdu, ale v mnohém ne. Uvedu příklad. Ve vojenských Brdech má být CHKO. Vojenské lesy tam začaly šturmovat. Asi potřebují dostat z lesů co nejvíce dřeva. Odjakživa tam byla nepoužívaná lesní cesta, plná děr po vojenské technice. Byl to ráj pro obojživelníky, zejména čolky. Takto vytvořené tůně byly plné pulců. A co se nestalo. Lesy vše zavezly a udělaly zpevněnou cestu. A jak si tady příroda pomůže? A tokových případů mohu zde během několika hodin napsat desítky, ba stovky...

Ještě dovolte pár vět ke kandíku. Před chvilkou jsme se vrátili. Je jich opět méně než v minulých letech. Jak si tady na této lokalitě příroda pomůže? Pomoci může jedině člověk. Pokusit se něco udělat a doufat, že to vyjde. Kde jsou ti placení botanici, úředníci? Proč mlčí? Proč je jim to jedno? Že by si také říkali, že ono to nějak bude, příroda pomůže. Nepomůže!!!

Vezměte si třeba meliorace. Kolik luk nejen s orchidejemi zlikvidovaly? atd. atd.

33 M.Ulbert | 21. března 2015 v 6:04 | Reagovat

Příroda si pomůže tím,že květiny i živočichové se přestanou už z jakéhokoliv důvodu vyskytovat na jednom místě a začnou se objevovat na jiném,ať se nám to líbí,nebo ne.Koukněte,lesy se kácely už v dávných dobách a tam kde jsou lesy nyní, byly holé pláně třeba ještě před 100-lety.Tento boj nelze vyhrát,protože to malé procento milovníků přírody,nikdy nemůže zvítězit nad drtivou většinou lidí,kteří mají zájem úplně o něco jiného...Jo,kdyby někdo zařídil nějakým způsobem,že tou ochranou někdo z vyvolených vydělá slušný prachy,(třeba na nějakých chudácích,kteří šlápnou trošku mimo cestu)tak si pište,že tam budou během týdne stát budky s přístupovými cestami...:-)

34 sirváleček | 21. března 2015 v 10:21 | Reagovat

[33]: Přesně takhle to funguje; bohužel. A úředníci nejsou placeni od toho, aby něco dělali. Ti tam sedí proto, aby štemplovali papíry. A pokud jde o kandíky: Vendo, nešiř paniku, zajeď si do letohradu a porovnej obě lokality! A rázem budeš vědět, co je potřeba s Medníkem udělat. Pak už jen stačí vypracovat patřičný elaborát a dát ho úředníkům ke schválení. Ale nečekej, že oni sami budou aktivní, za to jim totiž nikdo nic nedá, max. riskují sprdunk a vyhazov.

35 M.Ulbert | 21. března 2015 v 11:09 | Reagovat

Ještě k tomu Kandíku.Pravda je m.j. ta,že si po dobu každoročního výskytu na Medníku(a že je velmi krátká), toho sluníčka ta květina moc neužije.Ráno je kolikrát okolo nuly,cca v 11 h za krásna se otvírají květy,no a po 13.h už je zase slunce (v tahu) pomalu za obzorem.Takže jestli se s ním někdo chce pokochat,nebo fotit má na to cca 2-2,5h kloudného času.To jenom reaguju na zřejmě pravdivé, výše zmíněné příspěvky proč se kandíci m.j.z Medníku pomalu vytrácejí.

36 sirváleček | 21. března 2015 v 18:14 | Reagovat

[35]: V Letohradě rostou v mechovitém trávníku, ale zcela mimo les a na svahu, otočeném na jihovýchod. Doporučuji se tam zajet podívat. Z náměstí je to pár kroků a pohled na doslova plantáž mohutných a zdravých rostlin je balzám pro oko i duši botanikovu.

37 M.Ulbert | 21. března 2015 v 19:13 | Reagovat

Jojo,letos už ale nemám šanci,navíc je to dost z ruky.Medník z Vršovic až na kopec-1,5h...:-)

38 Václav Burle | 21. března 2015 v 19:15 | Reagovat

Pane Ulberte to co píšete je pravda. Podle mého názoru to ale neznamená, že musíme sedět se založenýma rukama. Ono se občas i něco povede. Dnes například vybudovali ochránci přírody přechod pro obojživelníky pod silnicí. Možná nic moc, ale pro nás kteří víme co to v praxi znamená úspěch velký, hodný následování.

Ještě k tomu fotografování. Takhle to berou fotografové, kteří tomu rozumějí a chtějí udělat fantastické snímky. Ostatním lidem je světlo atd. úplně jedno.

Pro pana Sira. Letohrad je Letohrad a Medník je Medník. Obé je sice o kandíku, ale na každé straně o něčem jíném.

39 M.Ulbert | 21. března 2015 v 20:39 | Reagovat

[38]:Pane Burle,Vás a každého zaníceného přírodomila šlechtí odhodlání jí bránit.Bylo by samozřejmě dobré,kdyby i v řadách mladých přírodovědců se nacházeli lidé,kteří by tomuto věnovali pozornost a čas.Ale každý víme,jak to chodí v naší drahé vlasti,kolikrát plné absurdních vyhlášek,předpisů,ale i bohužel zákonů,které se bezprostředně týkají těchto záležitostí.Ošetřovat červavé jablko je zdlouhavé a marné,chce to najít a "zabít"červa.

40 sirváleček | 21. března 2015 v 20:45 | Reagovat

[38]: Kandík je jen jeden. A poskakovat jen kolem Medníku, aniž bych něco věděl o druhé lokalitě, vede minimálně ke špatným závěrům.

[37]: Do Letohradu jezdí z Prahy vlaky a dost často, jen se musí v Ústí nad Orlicí přestoupit. A já do Letohradu ve čtvrtek pojedu.

41 M.Ulbert | 21. března 2015 v 21:06 | Reagovat

Já vím,znám tu trasu,v mládí jsem tam jezdil fotit s "TELE"puškou motýly-jasoně a bělopásky,i různé jiné...,ale to už je 40let,teď né že bych nemohl,ale koukám už na lokality trošku v dosahu a bez přestupu..:-)))Jsem už poněkud pohodlnější.[40]:

42 sirváleček | 21. března 2015 v 21:35 | Reagovat

[41]: Já také. Takže jezdím autem. Je to maximálně pohodlné, bez přestupů a hlavně bez jízdních (ne)řádů. A zítra jedu na šafrány na Lačnov.

43 sirváleček | 21. března 2015 v 21:36 | Reagovat

A v úterý k Opavě na šafrány karpatské.

44 PLANETA HUB | 22. března 2015 v 11:21 | Reagovat

Říká někomu něco běžně zažitý fytocenologický termín "jarní aspekt"? Co je jednou z jeho charakteristik? No to, milí žáci, že kvete před olistěním stromů...

45 M.Ulbert | 22. března 2015 v 14:06 | Reagovat

[44]:Ještě jste k tomu zapoměl dodat,pane profesore,že před olistěním stromů jsou ráno většinou mrazíky,sluníčko je ještě nízko nad obzorem,jeho svit trvá krátce a nemá ještě takovou intenzitu.:-)

[44]:

46 sirváleček | 22. března 2015 v 18:04 | Reagovat

[44]: Milý pane učiteli, ony ty holé větve stačí, když je jich moc. Každopádně toho na Medníku sluníčko moc nezvládá, oproti Letohradu, kde svítí a hřeje více a déle, nebo tam žádné stromy nestíní.

47 sirváleček | 22. března 2015 v 18:04 | Reagovat

A v Lačnově je od šafránů opět modro.

48 Václav Burle | 22. března 2015 v 19:32 | Reagovat

Dnes byla na Medníku pořádná zima a tak květy byly zavřené. Ale ty davy lidí. Natočili jsme pořad pro Českou televizi a tak se brzy možná nejen poučíte, ale určitě i dobře pobavíte....

49 mirekk | E-mail | 18. března 2020 v 10:18 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama