Muchomůrka ošemetná aneb ta dala mykologům hodně zabrat...

7. dubna 2015 v 12:49 | ...a jak se ukázalo všechno je pravděpodobně jinak. A to je na té mykologii to krásné. Neustále je co řešit, o čem bádat. |  - - "ošemetná"
Muchomůrka ošemetná. Víte o ní něco povícero? Seznamte zdejší houbaře s vašimi zkušenostmi...

Bylo nebylo a stál se zázrak, na který po celý život čeká nejeden mykolog, ba i houbař. Objevit nový druh, který by nesl jeho příjmení. To se, již dávno tomu, podařilo německému nadšenci na severozápadní straně Krušných hor. Mykolog Herrfurth plodnici popsal jako jedovatou a dodnes nese jeho jméno - Amanita pseudorubescens Herrfurth. Jednalo se o dvojníka muchomůrky načervenalé, růžovka, masák. Pravděpodobně není zas tak mnoho lidí, kteří růžovku sbírají. A navíc málo jich ví, že tato vynikající houba je za syrova "jedovatá".

Šel čas a čeští významní mykologové, ale i skalní poučení houbaři, amatérští mykologové, se jí snažili najít i u nás. Nedařilo se nedařilo. Bylo to takové divné a celé to bylo postavené na vodě. Kdo ale ví, tak ten se i dočká. To štěstíčko jednoho dne, červenec 1968, sedlo na pana A. Piláta, který našel osm plodnic na Šumavě na svazích hory Zhůří. Houby prozkoumal a zjistil, že plodnice nejsou jedovaté. Dále konstatoval, že se jedná o ekomorfózu, o podobnost způsobenou klimatickými podmínkami.

Posléze plodnice Amanita pseudorubescens Herrfurth našel nedaleko Klínovce v Krušných horách K. Kult. Z jedné strany vypadaly jako růžovky, z druhé pak jako ty od pana Herrfurtha. Houby pojedl a to bez jakýchkoliv potíží, problémů. Dospěl k vysvětlení, že německý mykolog si s velkou pravděpodobností spletl podivnou růžovku s muchomůrkou panterovou, nově tygrovanou, tygrovitá.

Takže pohádky je konec a po 73 letech opět víme povíce - jedovatý dvojník muchomůrky růžovky neexistuje. Matičce přírodě chvála. Kdyby tomu tak nebylo, tak bychom si zadělali, při sbírání masáků, na pořádné problémy...
(Zdroj Chvilky v přírodě - Vesmír.)

Poznámka: Zhůří bývalá osada, vedla tudy Zlatá stezka. Nedaleko vrch Huťská hora, 1187 m. n. m., vyhlídka na západní hraniční kopce, nedaleko Kvildy, tam jak byla vrtulníková letka, kasárna. Vojenské objekty odstraněny. Houbařský ráj, hojný výskyt hořce šumavského a dalších vzácných bylin. Nedaleko na silnici parkoviště.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jano | 7. dubna 2015 v 16:09 | Reagovat

Pane Burle podívejte se na www. houbareni.cz na muchomůrku růžovku. Uvidíte jak se neustále opisují atlasy, autoři. To by jistě nebylo nic proti ničemu. Co kolem hub stále vynalézat nového. Ale když se opisuje a špatně, tak to je už na pováženou. Schválně za jak dlouho tu chybu najdete. Zapněte si stopky.

2 Jano | 7. dubna 2015 v 16:52 | Reagovat

Jak jsme mluvili o tom ryzci peprném, tak na pánev a povařit. Tím ta nechutná chuť zmizí. Mám to vyzkoušené a funguje to.

3 Jano | 7. dubna 2015 v 16:53 | Reagovat

Dělat z noh bedel prášek je známé. Málo se ale ví, že jsou výborné i na škvarky. Jsou lepší než z prasete.

4 Fototoulka | 7. dubna 2015 v 23:30 | Reagovat

Ve čtvrtek pod odborným vedením jdeme fotografovat volavky popelavé, ledňáčky a kvakoše noční. Protože dopoledne, moc velký zájem není, neboť všichni v práci. Ještě několik míst volných.

5 Václav Burle | 9. dubna 2015 v 13:02 | Reagovat

Jano podíval jsem se a opravdu tam jsou dokonce ne jedna, ale chyby dvě. A dokonce jsem je uviděl ještě dříve než jsem začal pořádně číst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama