Klanolístka obecná

19. května 2015 v 21:59 | Jiří Patočka, Václav Burle |  - - klanolistka obecná
Klanolístka obecná (Schizophyllum commune Fr.) je dřevokazná houba, která rozkládá živé i mrtvé dřevo a významným způsobem se podílí na rozkladu zbytkové dřevní hmoty a recyklaci uhlíku pocházejícího z živých organismů. Většina obnovitelného uhlíku v přírodě totiž existuje ve formě ligninu nebo polymerů celulózy a hemicelulóz a dřevokazné houby a jejich enzymy mají zásadní význam z hlediska uhlíkového cyklu na zeměkouli (Niederpruem et al., 1964).

Foto: Zdeněk Pelda

Klobouk klanolístky obecné je tenký a pružný, 1-4 cm široký, vějířovitý, často laločnatý, podvinutý a většinou bez třeně. K substrátu je přirostlý bokem, ale někdy i svrchní stranou. Na spodní straně klobouku má hymenofor ve tvaru řídkých lupenů a byla proto dlouho řazena mezi houby lupenaté. Teprve podrobnější studium spojené genetickou analýzou ukázalo (Ohm et al., 2010), že patří mezi houby nelupenaté, do příbuzenstva hub chorošovitých (Polyporaceae). Je to jedna z celosvětově nejrozšířenějších dřevokazných hub, která napadá hlavně bělové listnáče i vzácně i jehličnany. Mezi nejčastěji napadané patří buky, duby, lípy a olše. Roste však i na ovocných stromech, oslabených a poškozených mrazem, okrasných dřevinách v městských parcích a ulicích, které trpí suchem, solením vozovek, výfukovými plyny a prachem. Houba napadá jak živé stromy různě poraněné nebo jen oslabené, tak mrtvé dřevo, které rozkládá bílou plísňovitou hnilobou, ale pouze jeho bělovou část (Holec et al., 2012). Její nebezpečí spočívá v tom, že rozklad dřeva postupuje velmi rychle, takže houba dokáže v krátké době významně snížit mechanickou pevnost dřeva, které se snadno láme (Birkinshaw et al., 1942). Klanolístka roste v dubnu až prosinci zpravidla ve velkých skupinách, plodnice je jednoletá, ale se zaschlými plodnicemi se v lese můžeme setkat celoročně.

Mnohé dřevokazné houby mohou mít negativní vliv i na zdravotní stav člověka a klanolístka obecná patří mezi ně (Kamei et al., 1994). Nižší houby - kvasinky a plísně - jsou známé jako původci kožních i vnitřních onemocnění již dlouho, ale vyšší stopkovýtrusé houby (Basidiomycota), nebyly až donedávna s onemocněním člověka spojovány. Výjimkou jsou pouze alergické reakce na výtrusy hub, které mohou u citlivých osob vyvolat alergickou reakci provázenou tvorbou protilátek třídy IgE. Dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokou koncentrací výtrusů může vést k vzniku zánětlivého respiračního onemocnění, které se vyskytuje zvláště u lidí pracujících se slámou a senem. Alergenní výtrusy však produkují i některé vyšší stopkovýtrusé houby: šupinovky, hnojníky, lysohlávky, hlívy apod. Ohroženi jsou zejména lidé pracující v pěstírnách jedlých hub (žampionů a hlívy ústřičné). V období, kdy houby sporulují, produkují každý den miliardy mikroskopických výtrusů.

Nebezpečím pro člověka může být i růst mycelia (podhoubí) basidiomycet v tkáních. Nejčastějším původcem takových onemocnění je právě klanolístka obecná, která je schopna způsobit řadu nejrůznějších zdravotních problémů. Nejčastěji napadeným orgánem jsou plíce (Kawano et al., 2003). Růst houby v plicní tkáni vyvolává zánětlivou reakci (Amemiya et al.,2009), ale mohou se zde vytvořit i útvary na bázi plodnic o velikostí až několika centimetrů. Růst mycelia klanolístky byl ale zaznamenán také v ústní nebo čelní dutině, mozkomíšním moku, mozku (Hoenigl et al., 2013) a dokonce i v oku (Saha et al., 2013).

Literatura
Amemiya Y, Shirai R, Tokimatsu I, Oka H, Iwata A, Otani S, Umeki K, Sakashita H, Ishii H, Gendo Y, Kishi K, Hiramatsu K, Kadota J. [Allergic bronchopulmonary mycosis induced by Schizophyllum commune--case report and review of the literature]. Nihon Kokyuki Gakkai Zasshi. 2009; 47(8): 692-697.

Birkinshaw JH, Findlay WPK, Webb RA. Biochemistry of the wood-rotting fungi: The production of methyl mercaptan by Schizophyllum commune Fr. Biochem J. 1942; 36(5-6): 526.

Hoenigl M, Aspeck E, Valentin T, Heiling B, Seeber K, Krause R, Stammberger H, Beham A, Buzina W Sinusitis and frontal brain abscess in a diabetic patient caused by the basidiomycete Schizophyllum commune: case report and review of the literature. Mycoses 2013; 56(3): 389-393.

Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy. Academia, Praha 2012.

Kamei K, Unno H, Nagao K, Kuriyama T, Nishimura K, Miyaji M. Allergic bronchopulmonary mycosis caused by the basidiomycetous fungus Schizophyllumcommune. Clin Infect Dis. 1994; 18(3): 305-309.

Kawano T, Matsuse H, Iida K, Kondo Y, Machida I, Saeki S, Tomari S, Miyazaki Y, Kohno S. [Two cases of allergic bronchopulmonary mycosis caused by Schizophyllum commune in young asthmatic patients]. Nihon Kokyuki Gakkai Zasshi. 2003; 41(3): 233-236.

Niederpruem DJ, Hobbs H, Henry L. Nutritional studies of development in Schizophyllum commune. J Bacteriol. 1964; 88(6): 1721-1729.

Ohm RA, De Jong JF, Lugones LG, Aerts A, Kothe E, Stajich JE, Wösten HA. Genome sequence of the model mushroom Schizophyllum commune. Nature Biotechnology 2010; 28(9): 957-963.

Saha S, Sengupta J, Banerjee D, Khetan A, Mandal SM. Schizophyllum commune: a new organism in eye infection. Mycopathologia. 2013; 175(3-4): 357-360.
 

82 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 VÚ 24 96 Kralovice setkání | 19. května 2015 v 22:02 | Reagovat

Takže se sejdeme 3.7. v Sport kempu Kralovice a 4.7. v 10.00 v kasárnách.Více info na:mezekafranta@seznam.cz Franta

2 Zdeno | 19. května 2015 v 22:10 | Reagovat

Ona skutečně leckde absentuje, řada kolegů ji moc neviděla, u nás kam šlápneš, tam je...

3 Libor | E-mail | 5. února 2020 v 16:42 | Reagovat

Dobrý den, na této stránce: https://satteles.webgarden.cz/rubriky/lecive-houby/klanolistka-obecna
jsem ale četl naprosto rozdílné info. Teď z toho jsem trochu jelen. Děkuji za odpověď

4 Václav Burle | 5. února 2020 v 21:18 | Reagovat

[3]: Já jsem se na ty stránky podíval a zde máte můj názor. Jak vidím stránky na kterých se píše o léčivosti hub, kamenů apod. tak jdu pryč. Takovým já nedůvěřuji. Zde na blogu nahoře je rubrika Léčivé houby, nebo tak nějak se jmenuje. Tvrdím, že houba ještě nikoho nikdy nevyléčila. Tím jsem si na sebe poštval spoustu houbařů. Za svým názorem si ale stojím.

Ano, houby v sobě mají látky, které by někdy mohly být pro člověka důležité, ale ještě je nikdo nezařadil mezi léčiva. Ono to totiž není vůbec jednoduché. Viz zde na blogu na toto téma desítky článků. Houby ale také mají v sobě látky jedovaté, ba smrtelné. Na závěr ještě tato věta: neznám nemocnici, kde by předepisovali léky z hub. A vo tom to je. Vážím si, že jste napsal svůj názor. Hezký den...

5 Libor | E-mail | 6. února 2020 v 9:54 | Reagovat

Dobrý den, díky za odpověď. Nebyl jsem v Číně a teď po tom ani netoužím:-), ale čínská medicína má mnohem delší tradici než tzv. moderní evropská medicína a číňané - aspoň myslím velmi často a hodně používají různé rostlinné přípravky, které Vy docela šmahem odsuzujete, ať už byliny tak i houby atd. Takže nevěříte např. ani Reishi, Cordycepsu  atd.? Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama