Vstavač mužský (orchis mascula) - jf -

11. května 2015 v 0:31 |  - - mužský znamenaný
Vstavač mužský je velmi dekorativní orchidej, momentálně (začátek května), právě rozkvétající. Na Moravě je celkem častý, ale v Čechách má jedno specifikum a sice to, že na úrovni západních Čech probíhá hranice, mezi dvěma poddruhy. Východ republiky, včetně Českého krasu, patří podruhu Vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula ssp. Signifera) - listy jsou užší, méně robustní a zcela bez kresby a dolní část rostliny je hustě hnědopurpurově tečkovaná. Západní Čechy hostí mnohem vzácnější poddruh; Vstavač mužský pravý (orchis mascula ssp. Mascula) a na jedné z mála volně přístupných lokalit roste, kromě typické subspecie, která má listy více či méně tečkované i přechodový typ. (ssp. Fallax), který je však botanicky sporný.

Vstavač mužský dorůstá až 50 cm výšky, hroznovité květenství může být až 10 cm vysoké a rostlina vykvétá, jako většina vstavačovitých, postupně odzdola, krátký čas zůstává rozvité celé květenství a potom květy odzdola usychají. Květy jsou tvarově i barevně velmi variabilní, barevně od světle růžové po tmavofialovou, na spodním pysku jsou, podobně, jako u vstavače nachového, tmavofialové chloupky, které jsou velmi krátké, takže se jeví spíš jako skvrny. Velmi vzácně lze objevit i albinotickou formu, kdy je celý květ čistě bílý. (Jeden Ex. V Českém krasu). Stonek pod květenstvím bývá zbarven svislými purpurověhnědými čárkami, které jsou pro druh typické.

Všechny vstavače jsou tzv. obligátně mykotrofní, k svému růstu potřebují symbiózu s určitým druhem podhoubí mikroskopických půdních hub. Pokud takovouto rostlinu přesadíme, nebo pokud se, bohužel zatím nespecifikovatelným způsobem, změní podmínky v půdě, podhoubí zahyne a následně zahyne i rostlina, která ,,umře hladem", protože podhoubí potřbuje k získávání látek, nutných pro svoji existenci. Pokud tedy rostlinu zkusíte vyrýpnout a přesadit, nejen, že riskujete zabavení a citelnou pokutu, ale můžete se na 100% spolehnout, že přesazená rostlina odkvete a zahyne. - jf -
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hans | 13. prosince 2015 v 23:31 | Reagovat

Dobře napsáno. Takových článků by tady mělo být víc.

2 Benz | 11. května 2018 v 0:02 | Reagovat

[1]: Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama