Vstavač nachový (orchis purpurea) -jf-

11. května 2015 v 0:36 |  - - nachový
Vstavač nachový je naše největší orchidej, v příznivých podmínkách se vytvoří až 5 cm široké mastně lesklé listy a květenství se dokáže vytáhnout až do metrové výšky. Druh má rád teplo a drolivé vápencové, vápenopískovcové, nebo opukové podloží, kde, v příznivých podmínkách, jako jsou na jih otevřené lavice, vytváří kolonie o několika desítkách až stovkách jedinců. Rostliny se vyskytují i na krasových vápencích v zapojeném lese, ale zde rostou jen nízce a květy jsou bledé.

Vstavače jsou trvalky, přezimují hlízkami. Fenologický cyklus začíná na jaře, když z loňské hlízky vyroste listová růžice a zároveň se vytvoří nepříliš výkonná kořenová síť a založí nová hlízka. Loňská hlízka poslouží jako zásobník živin, nutný k tomu, aby rostlina vytvořila květenství a po opylení i miliony nepatrných, větrem roznášených semínek, která se však málokdy, (prakticky skoro nikdy), dostanou do míst, kde mají šanci vyklíčit, bez přítomnosti vhodného podhoubí semínko zahyne.

Květy vstavače nachového odpovídají svými rozměry velikosti rostliny a jsou velmi tvarově i barevně variabilní. Vstavač nachový sice vyroste i na zastíněném místě, ale nedostatek přímého oslunění se projeví právě na květech, které jsou barevně nevýrazné. Na sluníčku se vytvářejí květy s mnohem tmavší kresbou, ale i čistě bílé. Typické jsou shluky tmavofialových chloupků na spodním pysku, které postrádají pouze albinotické exempláře.

Vstavač nachový je plně mykotrofní, rostlina nepřežije přesazení, ale utržení květenství jí nikterak nevadí. V takovém případě dojde k tomu, že místo jedné hlízky se vytvoří dvě a příští rok na daném místě vyrostou dvě plně květuschopné rostliny.

Druh je roztroušen prakticky všude, kde jsou pro něj vhodné podmínky k růstu a občas se i kříží, zejména na Moravě, se vstavačem vojenským. Kříženci se dají určit jen podle tvaru květů a jejich určení je, zejména v případě, že dojde ke zpětnému křížení a tím pádem potlačení genů jednoho z rodičů, problematické. Populace v Čechách, zejména středních a západních jsou, zatím, geneticky ,,čisté". - jf -
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 JF | 15. května 2015 v 16:58 | Reagovat

Ty fotky, co jsem ti poslal sem dáš kdy? 31. února?

2 Václav | 15. května 2015 v 18:08 | Reagovat

Už jsem ti napsal aby jsi fotografie vybral sám! Já nechci mít žádné problémy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama