Vemeník dvoulistý

22. června 2015 v 0:24 | Nikde nic, hledali jsme smrkovník plazivý, a najednou taková až neskutečná krása... |  - - dvoulistý
Tato překrásná orchidej patří mezi ty, kterých s velkou pravděpodobností, na rozdíl od jiných, neubývá...

Již je to nějaký pátek co mě přítel zavezl na lokalitu nedaleko Prahy, poblíž Karlštejna. Něco tak úžasného jsem ještě nikdy neviděl. Lesík byl plný vemeníků dvoulistých. A nebyli to žádní neduživci. I když téměř všude vyšší tráva, tak z ní čněli jak stěžně starodávných oceánských korábů.

Rok na to jsem nelenil a jel se tam opět na ně podívat. Nedaleko v chatě postarší dáma pracovala na zahrádce. Slovo dalo slovo a já seděl na verandě a popíjel kafíčko. Bohužel řidič těžký život má, a tak jsem ty alkoholické hody musel oželet. Ale i k zakousnutí něco bylo.

"Kam máte namířeno Václave?" Začal jsem jí seznamovat s okolím, nedaleko rostou i kukačky. Lidé tam mají chaty od nepaměti, ale o svém světě za humny nevědí vůbec nic. Houby neznají a o kytičkách aní nemluvě.

A následně jsem byl za pěkného vola. Čas na vemeníky jsem vybral správně, vždyť v archivu každý snímek z minula má přesné datum a to dokonce i na sekundu. V lesíku byl ale pouze jediný. A navíc takový nedomrdlý. Tomu jsem musel poděkovat protože jsem před madam nebyl za úplného hlupáka.

Letos tam opět nebyl ani jediný. Co se asi s touto lokalitou stalo. Botanik z botanické zahrady, který právě přes orchideje, a to hlavně ty zahraničí řekl: "Ono se to u orchidejí stává. Z ničeho nic zmizí aby se za několik let opět ve velkém objevili. Asi si potřebují odpočinout nabrat nových sil..."

Včera jsme vyrazili na smrkovník plazivý. Opodál, tak jako v minulých letech, pěkná, ale roztroušená lokalita vemeníků dvoulistých. Také velcí krasavci.

Oni jsou v naší krajíně nemálo zastoupeni, ale nerostou všude. A navíc jen na určitých mistech. Můžete hodiny, dny, roky, chodit a nepotkáte ani jediného. A pak, z ničeho nic, před vámi vyskáčí hodni obdivu. Máte s nimi podobné zkušenosti? Nebo je to úplně jinak?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama