KOSATEC BEZLISTÝ pravý a český v ohrožení. Co na to státní ochrana přírody?

12. července 2015 v 21:32 | Že člověk likviduje chráněné rostliny nám vadí. Ale proč nám nevadí, když chráněné rostliny žerou divoká prasata? |  - - bezlistý pravý
Český rozhlas dnes v ranních hodinách oznámil, že v Bílých Karpatech jsou neustále nenechavci orchideje vyrýpávany a odnášeny bůh ví kam. Došlo to zejména v poslední době tak daleko, že už tam například není k nalezení tořič včelonosný. Střevičník pantoflíček je tam jen v několika málo trsech. O ostatních orchidejích ani nemluvě. Jedna tamější obec má ve znaku pantoflíčka. Co se s obecním erbem asi stane, až tam střevičník už nebude? Bude na něm zloděj jak orchidej vyrýpává?

KOSATEC BEZLISTÝ POD CHUCHELSKOU SKÁLOU

Sedmdesát let tady lezu. Ale nikdy by mě nenapadalo vyfotografovat i tu část pod skalou. Že by tam kosatec někdy zmizel...
Od nepaměti se do údolí Vltavy dívají ze skály kosatce bezlisté. Viděli mnohé, ale co se s nimi děje dnes je na pováženou. Je divné, že to státní ochranu přírody nezajímá. V dolní části, ke které mají přístup divočáci, už nenajdeme ani jednu rostlinu. Oddenky prasata sežrala. A co na to magistrát hl. města Prahy? To nevadí, nic se neděje!!! Takže magistrát bude chránit kamení, ve kterém již dnes neroste ani jediný kosatec!


Věc: Sdělení k Vašemu podnětu ohledně pohybu divokých prasat pod Chuchelskou skálou

Vážený pane Burle,
odbor ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy (který byl zřízen s účinností od 1. 4. 2015 na základě bodů I.36, I.37, I.38, I.39, I.40 a I.41 usnesení Rady hlavního města Prahy č. 528 ze dne 17. 3. 2015 a do kterého byla ze současně zrušeného odboru životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy převedena mimo jiné i předmětná působnost, dále jen "OCP MHMP") obdržel dne 6. 5. 2015 Váš podnět ohledně likvidace kriticky ohroženého kosatce bezlistého jako důsledek výskytu divokých prasat pod Chuchelskou skálou.

K podnětu Vám sdělujeme následující:
OCP MHMP na základě znalosti místa a místního šetření neshledal, že by docházelo k ohrožení kriticky ohroženého kosatce bezlistého. Stabilní populace tohoto druhu se nachází na skalním výchozu, kde je přirozeně chráněna před zvěří, převážně divokými prasaty, ale i jinými druhy. Z tohoto hlediska neexistuje obava, že by mohlo dojít k vymizení chráněného druhu z dané lokality. Ohrožení jedinci se nachází ve stěrkovém poli pod skalním výchozem, kde dochází k disturbancím v podobě rozrývání svrchní vrstvy půdy. Tato činnost ale na druhou stanu zamezuje zarůstání dřevinami, které by bránily osvětlení nejspodnějších skalních partií, které by se tím staly nevhodným stanovištěm pro kosatce. Proto by nebylo vhodné učinit taková opatření, která by zamezila divokým prasatům se do těchto míst dostat, například lokalitu oplotit.

OCP MHMP připravuje v následujících měsících botanické průzkumy zvláště chráněných částí přírody na území hlavního města Prahy, mimo jiné i zvláště chráněného území přírodní rezervace Chuchelský háj. Na základě Vašeho podnětu, bylo do připravovaných průzkumů zařazeno i zhodnocení ohrožení populace kosatce bezlistého nacházející se pod Chuchelskou skalou vlivem divokých prasat. V případě, že by se prokázala potřeba zvýšit ochranu ohroženého kosatce bezlistého, budou učiněna patřičná opatření.

** ** ** ** **
Poznámka: Nedávno byly v Českém krasu objeveny tři lokality s výskytem střevičníku pantoflíčku. Jedna z nich bylá zásluhou pracovníků CHKO představena veřejnosti. Jedná se o jeden trs. Na těch dalších dvou místech je rostlin povícero. Botanici a odborná veřejnost si kladou otázku co se asi v tamějších lesích stalo, že se tam snad po sto letech opět tyto vzácné a státem chráněné orchideje objevili. Zapracovala příroda? Nebo je tam, tak jako na řadu dalších míst opuncie, vysadil člověk. A kde je sebral? Myslíte si, že se tuto záhadu podaří někdy rozluštit?
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Domníváte se, že by bylo nanejvýš vhodné u památných stromů vysazovat jejich následovníky?

ANO!!! je to dobrý nápad... 43.4% (23)
NE!!! je to nesmysl! 56.6% (30)

Komentáře

1 jf | 13. července 2015 v 16:11 | Reagovat

semena orchidejí roznáší vítr a za příznivých podmínek mohou urazit vzduchem i několik desítek km. Bohužel jen málo z nich se dostane po dopadnutí na zem do kontaktu se správným druhem mykorhizní houby a ještě méně jich vydrží až do prvních květů. Ale scénář může vypadat i takto:
1/ na lokalitě vyhyne houba, která žije s populací orchidejí v mykorhize - orchideje zmizí.
2/ Nově přivátá semena se dostanou do kontaktu s jiným druhem mykorhizní houby a úspěšně zaklíčí. Po několika letech se objeví první listové růžice - orchideje se vrátily.
(platí, že každý druh orchideje může koexistovat s několika druhy hub, ale nedokáže druh houby během vegetace změnit, takže je svázán navždy z druhem, který infikoval semena při klíčení).

2 jf | 13. července 2015 v 16:16 | Reagovat

Střevičníky lze přesazovat. A na zahrádkách jim hrozí menší nebezpečí, např. od divočáků, než někde na louce. Kdyby bylo možno je pěstovat v zahradnictvích a prodávat za rozumné ceny, nikdo by se s jejich vyrýpáváním v přírodě neobtěžoval! Jenže to by bylo příliš jednoduché a hlavně by tuto nádheru mohl mít na zahradě každý a to je přece špatně, že?

3 Saša K | 15. července 2015 v 10:59 | Reagovat

Zdravím, tak jak jsem slíbil na naší společné houbařské vycházce za květnatci. Pojedl jsem a teď posílám závěr:

květnatec jsem po ochutnání přežil, ale chuťově nic moc. Očistil jsem je, nakrájel na plátky, mírně osolil a bez obalování restoval v oleji. Chtěl jsem poznat jeho chuť bez ovlivnění strouhankou, nebo nějakým dalším kořením. Zklamalo mne to. Je taky možné, že nevýrazná chuť mohla být dána tím, že to byly jen maličkaté plátky. Věřím však, že třeba někomu, kdo to jí od mala, to může chutnat.

Zajímavé by však mohlo být celá vejce zavařit do sladkokyselého octového nálevu. Třeba by to bylo lepší. Vejce hadovek takto upravené mi docela chutnala, měly zajímavou chuť.

4 K fotografii hřib smrkový alias prdelka | 15. července 2015 v 12:27 | Reagovat

Pravdou je, že mnohde nenašli odvahu ho vystavit. Jednou se udál tento příběh: paní ředitelka tu prdelku přišla do galerie sundat. To už tam ale byli lidé. Jedna paní povídala: "proč to sundaváte? Vždyť to vypadá jako srdéčko od Václava Havla!" Paní ředitelka se zamyslela a snímek do závěsného systému vrátila.

5 Prosba | 15. července 2015 v 12:33 | Reagovat

Konzumujete vajička hadovky smrduté a květnatce Archerova? Tak nám prosím napište jak vám chutnají, nebo nechutnají. Jsou opravdu vynikající nebo je to jen fáma?! Nakládáte vajíčka do skleniček? Používáte jiný způsob jejich zpracování?

6 Haizl papír | 15. července 2015 v 13:20 | Reagovat

Tohleto jste tady na blogu napsal. Je kolem heizl papíru již něco nového?

Nejen Krkonoše, ale i všechny turistické oblasti mají již několik let nové neobvyklé značení. Stejné se ve značném množství vyskytuje i uprostřed lesů, hájů, u vod a strání. Nemalý podíl na něm mají kromě turistů i houbaři a další milovníci přírody, automobilisty nevyjímaje.

Jedná se o papíry, papírky různých gramáží, ale bohužel vždy barvy jasně bílé. Tyto značky, které zanechávají v přírodě ženy všeho věku, září doslova na kilometry daleko. Sedíte na hřebenech, koukáte do kraje a všude vidíte ty svítící, ve slunci zářící, značky. Jdete po značené turistické cestě, a doslova na každém kroku papírová značka. Český klub turistů vážně uvažuje, že přestane osazovat značení, malovat turistické značky, neboť to pro nebývalý rozmach dámského značení již není potřeba. Bude se pouze udržovat zimní značkování.

Nejhorší je to v místech, která jsou určena, vybízejí k posezení. Uděláte pár kroků stranou a všude bílé papírové značky. Bývá jich tam spousta. A stačilo by tak málo. Vždy je po vykonání práce vložit pod kámen, nebo udělat podpatkem díru a papír tam uložit k dlouhodobému rozkladu. Dalo by se to možná i vyřešit výrobou papíru hodně tmavého, černého, který by v přírodě nezářil v dál. Jednoznačně ten úkryt je pro něj to nejlepší a nejsprávnější.

Ochrana přírody, včetně ministerstva vnitra a zastupitelství, v těchto dnech připravují zákon, který má tomuto zlořádu zabránit. Nejnižším trestem bude, že přistižená osoba bude po dobu jednoho týdne, na své náklady, procházet a uklízet ty nádherné kouty české, moravské a slezské přírody. Dámy neblbněte. Jsou tady lidi, zvířata a překrásná Matka příroda.

7 jf | 15. července 2015 v 16:44 | Reagovat

Řešení je jednoduché. Vyrábět tyto papíry buď v barvě khaki, nebo s maskovacím potiskem. V řírodě přes zimu nevydrží a látky, jejich rozpadem vzniklé, nepředstavují pro životní prostředí žádnou zátěž.

8 Božena | 15. července 2015 v 18:07 | Reagovat

Dnes již se vyrábí role toaletního papíru, kdy tu vnitřní ruličku lze hodit do WC mísy kde se rozpadne.

9 Patrik Mlčoch | 15. července 2015 v 23:09 | Reagovat

Na internetu jsem našel vyjádření pana Mlčocha k vašim vystoupením v televizi. Proč mu neodpovíte?

To je zajímavé, v první části to ještě šlo, ale v té druhé mě zarazilo hned několik věcí - on tvrdí, že podle atlasu nelze určit žádnou houbu a tím pádem máme všechno nechat na mykolozích a poradnách, a taky neuměl ani pořádně vysvětlit proč se nemají používat na sbírání igelitové tašky, ani nechápu proč mu vadí, v jakých barvách se prodávají plastové košíky.
A to jsou jen ty nejhlavnější věci co se mě na tom nelíbily...

10 Martin | 15. července 2015 v 23:22 | Reagovat

Na houby je dobré si vzít igelitku. Je skladná.

Více zde: http://houbomil4.webnode.cz/products/na-houby-je-dobre-si-vzit-igelitku-je-skladna-/

11 Václav Burle | 15. července 2015 v 23:52 | Reagovat

Samozřejmě odpovím, ale z jakých stránek jste to převzal?

1/ pane Patriku, to že podle atlasů se houby poznat nedají, tedy nemají, je názor profesionálních mykologů. Samozřejmě u některých druhů to není zas takový problém. Ale jsou houby, které se dají zaměnit. Fotografie nejsou vypovídající. A to se týká zejména hub jedovatých, nebo těch, které se dají snadno zaměnit. Vezměte si za příklad třeba opeňku měnlivou a čepičatku jehličnanovou. Myslíte si, že začínající houbař to podle atlasu pozná? Problematická je ale i májovka atd. atd. V každé mykologické poradně vám řeknou to samé. Ještě doporučí, že nejlépe je se vydat na houby s někým znalým a navštěvovat přednášky, besedy. Tady na blogu je na to téma i humorný, ale pravdivý článek. Třeba ho tady ve vyhledávačí najdete pod názvem Romové prodávají houby. Nebo Cikáni prodávají houby.

2/ jenom nechápu, že nevíte proč se nemají používat igelitové tašky, ale i pytlíky. To již zdůvodńoval pan Smotlacha a neustále se o tom píše i v denním tisku. Je to velice nebezpečné. Tašky jsou neprodyšné a tak hrozí zapaření hub. Nemálo houbařů již na tento způsob léta, ukládání hub, doplatila.

3/ barva plastových košíků. Představte si, že všichní návštěvníci lesa budou chodit v pestrých barvách. Oranžová, fialová, rudá, neonová apod. Myslíte si, že takové oblečení patří do lesů? Proč tedy všichni chodí na houby raději ve starém a nenápadném oblečení? A nemálo z nich i v maskáčích. Co myslíte Patriku? Co je lepší? Být v lese nenápadný, nebo naopak pestrý jak vlha?!

Já jsem tremp, vodák. Když my jsme ježdívali na vodu, tak jsme  v přírodě, na vodě, byli neviditelní. A běžte se podívat na vodu dnes. Vše je barevné. A to jak lidi, tak i lodě, rafty, kanoe, kajaky. Opravdu si myslíte, že je to správné? A k tomu ještě na lodích, prámech, sudy s pivem a barevné flašky s alkoholem.

Já si myslím, že by vůbec nebylo od věci kdyby i ty umělohmotné košíky tolik v přírodě nekřičely.

12 Václav Burle | 15. července 2015 v 23:54 | Reagovat

Hajzl papír - děkuji, že jste to připomenul. Vím, že to řešilo vedení Krkonošskoého parku a následně i vládní organizace. Park přišel s názorem, že ty papíry v přírodě začne tvrdě trestat. Jak to dopadlo ale nevím. Poslal jsem na park žádost o jejich názor a hlavně o tom jak jejich úsilí o nápravu dopadlo. Třeba nám odepíší....

13 Václav Burle | 16. července 2015 v 0:14 | Reagovat

Srozumitelnější to pravděpodobně bude tady: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10658625776-polopate/213562220400004/obsah/282475-houby

14 ČK | 30. listopadu 2015 v 13:23 | Reagovat

Ty plácky střevičníků jsou v krasu již tři!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama